Akbank Caz Festivali‘nde unutamadığınız konser hangisi? Karar vermek çok zor, değil mi? Yirmi dokuz yıldır cazın yıldız sanatçılarını konuk eden festival, otuzuncu yaşını çok özel bir projeyle kutluyor: Özgün besteleri, heyecan verici buluşmalara vesile olan performansları ve söyleşileri kapsayan bir albüm ve bir belgesel projesi… Gelin bu yazıda, “Dün Bugün Yarın” albümünü ve bu harika projeyi mercek altına alalım.

akbank caz - imer demirer
İmer Demirer

Akbank Caz Festivali: 30. Yıl Kutlu Olsun!

Türkiye’nin en köklü caz festivali olan Akbank Caz Festivali, 1991’den beri bir yandan dünyanın ve Türkiye’nin önemli caz müzisyenlerini konuk etti, diğer yandan gelecek vadeden genç kuşaktan yeni isimlerin yıldızlarının parlamasına destek oldu. Festivalin yirmi dokuz yıllık yolculuğunda kariyerlerinin ilk dönemine tanıklık ettiğimiz birçok müzisyen, bugün adlarını ülkemizde caz denince akla gelen ilk isimler arasına yazdırmış, dünyanın önemli caz festivallerinde sahne almış, uluslararası projelere imza atmış durumda. Sanatçı İmer Demirer, festival hakkında şöyle diyor: “Avangart bir festival olduğu için kitleleri peşinden sürüklemesi çok önemli. Zannediyorum belki de ülkedeki en çok burada yaşayan müzisyenlere vakit ve zaman ayırmıştır Akbank Caz Festivali.

Bildiğiniz gibi bu sene birçok sektör gibi müzik sektörü için de kolay bir sene olmuyor. Ne mutlu ki; Türkiye’de cazın gelişimini 30 yıldır destekleyen Akbank Caz Festivali, tüm dinamiklerin değiştiği, konserlerin yapılamadığı, etkinliklerin ötelendiği pandemi döneminde de hızını kesmiyor; Türk Cazının bulunduğu noktayı kayıt altına almak için arşiv niteliğinde harika bir çalışmaya imza atıyor.

akbank caz - kerem görsev
Kerem Görsev

Proje kapsamındaki “Dün Bugün Yarın” albümü özel kayıtlarla, çoğu ilk kez kaydedilen, 30 özgün beste ve 80’e yakın sanatçı performansı içeriyor. Bu albümün bizi oldukça heyecanlandıran bir özelliği ise, proje kapsamında daha önce yan yana çalmamış şarkıların bir araya gelmiş olması…

Albüm, 23 Ekim’de SpotifyApple MusicDeezer ve Fizy’nin de aralarında bulunduğu 156 ayrı dijital müzik platformunda paylaşıldı. Şimdi heyecanla albümün plak formatını bekliyoruz!

önder focan
Önder Focan

Proje kapsamındaki belgeseli izlemek için oldukça sabırsızlandığımızı söyleyebiliriz. Albümdeki eşsiz kayıtlar bir yana, sanatçı söyleşilerinin yer aldığı ve festival plağının yapım aşamalarının anlatıldığı belgesel, bu anlamlı projenin çok değerli bir parçası. Belgeselde yer alan değerli sanatçıların her biri, festivale, plağa, İstanbul’a ve caza dair görüşlerini dile getiriyor. Barış Demirel’in şu sözleri ise, özellikle içinde bulunduğumuz bu dönemde “Dün Bugün Yarın” albümünün değerini vurguluyor: “Şu günlerde festival yapılamıyor, konser veremiyorsun. Her şey bir şekilde normale dönerken müzik için böyle bir şey yok. Dünya’da da öyle aslında. Şu günlerde herhangi bir festival olmasa da, müzik sektöründe bir şeyler minik minik ilerlese de, Akbank Caz Festivali’nin böyle bir proje yaratması gelecekte böyle bir dönem vardı ve o günlerden müzisyenlerin mesajı diyebiliriz.”

Belgesel, pek yakında Akbank Sanat Youtube kanalı yayında olacak.

akbank caz - barış demirel
Barış Demirel – Barıştık Mı

Albüme geri dönecek olursak…. Albümün 30 parçadan oluşan seçkisinde bu isimlerin ve grupların besteleri yer alıyor: Ali Perret, Aydın Esen, Ayşe Tütüncü, Baki Duyarlar, Barış Demirel – Barıştık Mı, Burak Bedikyan, Cem Tuncer, Çağıl Kaya, Çağrı Sertel, Deniz Taşar, Ediz Hafızoğlu, Elif Çağlar, İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions, İmer Demirer, Jülide Özçelik, Kağan Yıldız ve Sibel Köse, Kamil Özler, Kerem Görsev, Konstrukt, Lahza, MadenÖktemErsönmez, Neşet Ruacan & Ozan Musluoğlu Quartet, Nilüfer Verdi,  Oğuz Büyükberber, Okay Temiz, Önder Focan, Selen Gülün, Timuçin Şahin, Tuna Ötenel, TÖZ.

akbank caz - jülide özçelik
Jülide Özçelik

Albüme eşlik eden müzisyenler arasında ise Adem Gülşen, Barış Doğukan Yazıcı, Burak Irmak, Berkan Tilavel, Bulut Gülen, Can Çankaya, Cem Nasuhoğlu, Çağdaş Oruç, Efe Demiral, Ekin Cengizkan, Engin Recepoğulları, Eren Turgut, Eylül Biçer, Eylül Ergül, Ferit Odman, Fırtına Kıral, İzzet Kızıl, Kaan Bıyıkoğlu, Kamil Yılmaz, Korhan Futacı, Kürşad Deniz, Mehmet Ali Şimaylı, Meriç Demirkol, Miraç Yavuz, Nedim Ruacan, Orhan Deniz, Ozan Musluoğlu, Serhan Erkol, Selim Aydın, Şenol Küçükyıldırım, Şenova Ülker, Taşkın Akarsu, Tibet Akarca, Tolga Tohumcu, Turgut Alp Bekoğlu Umut Çağlar ve Volkan Hürsever var.

okay temiz
Okay Temiz

Biz albüme hayran kaldık; belgeseli de heyecanla bekliyoruz. Akbank Caz Festivali, 30. yılın kutlu olsun! Teşekkürler Akbank Sanat! ❤️