Her yıl yapılan eklemelerle daha da genişleyen emoji klavyesi, artık hayatımızın ve mesajlaşmalarımızın vazgeçilmez bir parçası. Ve her yıl 17 Temmuz, Dünya Emoji Günü olarak kutlanıyor!

dünya emoji günü – nicole honeywill
Fotoğraf: Nicole Honeywill

Dünya Emoji Günü ?:

1990’ların sonunda Japonya’da ortaya çıkan emojiler, internet mesajlaşmalarında duyguları ifade edebilecek ikonlar arayışıyla ortaya çıkmış. Bugün yaygın ve ortak bir dile dönüşen emoji klavyesindeki birçok ikon, 1999’da Japonya’daki Shigetaka Kurita‘nın tasarladığı emoji setinin ve MSN Messenger ve Yahoo Messenger gibi ABD kökenli çevrimiçi mesajlaşma uygulamalarındaki smiley‘lerin bir birleşimi gibi. Önce akıllı telefonların, ardından WhatsApp benzeri mesajlaşma uygulamalarının yaygınlaşmasıyla emojiler gündelik hayatımızın ve kendimizi ifade biçimimizin vazgeçilmez bir parçası haline geldi. İşte bu yüzden 2014 yılından beri, her 17 Temmuz‘da kutlanılan uluslararası bir gün var: Dünya Emoji Günü!

Neden 17 Temmuz derseniz, cevap oldukça basit: Emoji klavyesinde yer alan takvim emojisinin üzerindeki tarih daha önce dikkatinizi çekmiş miydi? ?Bu günün kutlanması fikrini ortaya atan kişi, Emojipedia adlı emoji veri tabanı ve platformunun Londralı kurucusu Jeremy Burge. Bu gün öylesine benimsenmiş durumda ki, Google da Android temelli telefonların emoji klavyesindeki emojinin 17 Temmuz’u göstermesi için 2016’da bir geliştirme yapmış.

Emojipedia, 2017’den beri Dünya Emoji Günü‘nde World Emoji Awards / Dünya Emoji Ödülleri‘ni de dağıtıyor. Kazananlar, Emojipedia’nın Twitter hesabından açıklanan adaylar arasından, orada yapılan oylamalarla seçiliyor. Dünya Emoji Ödülleri’nde o yıl klavyeye eklenecek emojiler arasından seçilen En Merakla Beklenen Yeni Emoji, bir ünlüye takdim edilen En İyi Emoji Kullanımı, bir önceki yıl kullanılmaya başlayan emojiler arasından seçilen En İyi Yeni Emoji ve tüm emojilerin aday olduğu Yılın Emojisi gibi ödül kategorileri var. 2018’de Yılın Emojisi seçilen düşünen smiley ?, 2017’de ise mutluluktan ağlayan smiley ? olmuş. En İyi Yeni Emoji olarak ise 2018’de patlayan beyinli smiley ?ve 2017’de facepalm yapan insan  ?‍♂️?‍♀️seçilmiş.

Yeni Emojiler:

Dünya Emoji Günü bir yana, yılın geri kalanı için heyecanlanmamak mümkün değil, çünkü her yılın ikinci yarısı yepyeni emojiler farklı cihazlar ve sistemler için farklı tarihlerde olmak üzere emoji kütüphanesine ekleniyor. Örneğin geçtiğimiz yıl emoji klavyesine eklenen emojiler arasında belki de 2018 setinin en hızlıca benimsenmiş emojisi olan kalpler saçan smiley ?, süperkahramanlar ?‍♀️?‍♂️, tavuskuşu ?, papağan ?ve sivrisinek ? gibi hayvanlar, mango ?, (pişmiş) ıstakoz ?, cupcake ?gibi yiyecekler, kaykay ?, yün yumağı ?, tuvalet kağıdı ?gibi eşyalar ve belki de Türkiye’deki kullanıcıları en çok sevindiren yeni emoji olan nazar boncuğu ?emojisi vardı.

emoji 2018

2019’da emoji klavyesine eklenecek yeni emojilere ise aşağıdaki videodan göz atabilirsiniz. Beni en çok heyecanlandıran açıkçası esneyen smiley oldu! Sizin merakla beklediğiniz hangisi?

youtube play youtube play

Emojilerle İlgili İlginç Bilgiler:

_2018’de onaylanan 157 emojiyle beraber kullanılabilir emoji ve varyasyonlarının toplam sayısı şu an 2823. Bu sayı, 2019’un yeni emojileriyle 3000’i geçecek.

_2018 verilerine göre, Facebook Messenger üzerinden günde, hiçbir metin içermeyen, sadece emojilerden oluşan yaklaşık 900 milyon mesaj atılıyormuş.

_Facebook‘taki en popüler emojiler de birçok platform ve uygulamada olduğu gibi  ?ve ?olsa da, Facebook özelinde popülerliği dikkat çekici deredcede fazla olan bir emoji de varmış: ?.

_2018 verilerine göre Apple cihazlarında en çok kullanılan emojiler sırasıyla şöyleymiş: ?, ❤️,?,?,?,?,?,?,?,?.

_2018’de Twitter’da en çok kullanılan emoji ? olmuş. Twitter’da emoji kullananların %86’sı 24 yaşından küçük, %57’si kadınmış.

_2015 ortasından bu yana her gün Instagram’daki mesajların %50’den fazlası emoji içeriyormuş.

_Bir araştırmaya göre şeftali emojisini ?meyve olan şeftali anlamında kullananların sayısı %7’den azmış. Bu oran patlıcan emojisi ?çok daha düşük olduğunu tahmin etmek güç değil, çünkü bildiğiniz gibi Instagram, geçtiğimiz yıllarda bu emoji ve #?hashtag’i ile arama yapılmasını engelledi.

Dünya Emoji Günü kutlu olsun! ?