The Telegraph gazetesi dünyanın en iyi kahve dükkanı olarak nereyi seçti bilen var mı?

Hayır, dünya kahve tüketiminin neferleri olan Amerika ve Avrupa kıtasından bir kahve dükkanı değil, ilginç ama Afrika kıtasının en en ucundaki Cape Town şehrinden Truth Coffee seçildi! Peki, neden?

truth coffee 1

Ana neden “steam punk” konseptleri. Steam punk kavramı şöyle açıklanıyor: gelişmiş teknolojiden ziyade buharla çalışan makinaların değişik yorumlarını içeren bir tür bilimkurgu. Evet, doğru okudunuz; bilimkurgu. Zaten kahve çekirdeklerini işleme ve kahve yapma aletleri resmen sanayi devriminin ilk yıllarından kalma gibi duruyor. Mekanın cazibesinin büyük bir kısmını da bu steam punk konsepti oluşturuyor.

truth coffee 2

Truth Coffee Nasıl Bir Yer?

Vintage bir dekor; devasa bakır tonlarda borular, bol bol demir malzemeler, dişliler, makineler ve hafiften karanlık bir ortam… Sanki Sanayi Devrimi İngiltere’sinde bir fabrikadayız. İlginç kitapların yer aldığı kitaplıklar, tuhaf gaz maskeleri, pilot gözlükleri gibi şeyler her tarafta. Ufak bir araştırma sonrası iç mimarının Haldane Martin olduğunu öğreniyorum. İşlerini merak ederseniz (ki harika işleri var) websitesinden inceleyebilirsiniz.

Aşağıda benim çektiğim video’dan ortama göz atıp fikir sahibi olabilirsiniz:

Asıl mevzu olan kahveye gelirsek…

Kahve çekirdekleri sadece Afrika kıtası değil, başta Güney Amerika olmak üzere dünyanın dört bir yanından geliyor. Ben filtre kahve, mocha ve latte denedim, hepsi de çok güzeldi. Bir de yanımdaki arkadaşlarımdan “battle brew coffee” isimli (aşağıdaki resimdeki) kahveyi denedim. Battle brew kahvesi, Truth Coffee’ye özel bir tat ve içerisinde Americano kahve, tereyağı (evet evet!) ve MCT oil (hindistancevizi yağının bir alt türü) var. Biraz uyumsuz ve karışık gözükse de kesinlikle yolunuz düşerse denemelisiniz. Artık kalorisini, kolesterolünü hesaplamayıverin gitsin!

truth coffee 4

Truth Cofee’de Kahve Dışında Neler Var?

Aşağıda kahve menüsünü detaylıca görebilirsiniz. Kahve dışında bol bol çay çeşidi (İngilizlerin, Güney Afrika kültürüne etkisi), craft bira çeşitleri var. Ayrıca gün boyu kahvaltı, salata ve pastane ürünleri de kahvenize eşlik etmek için hazır sizi bekliyorlar.

truth coffee 5

Bir de ufak not, şehrin pek çok yerinde büfe olarak kahvenizi to-go alabileceğiniz Truth Coffee’ler var.

truth coffee 6

Truth Coffee Adres: 36 Buitenkant St Cape Town 8005, Cape Town Central 8005, South Africa

The Telegraph’ın dünyanın en iyi kahve dükkanı yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

truth coffee 7