Kate Moss, şüphesiz dünyanın en ünlü, en başarılı süpermodeli. Sayısız kez dünyanın en iyi dergilerinin kapağına çıkmış, markaların aranan yüzü olmuş, markalara özel koleksiyonlar çıkarmış. Böyle efsane bir kadın, kendi ağzından tüm hayatını sayfalara döker de; tüm moda dünyası çalkalanmaz mı? “Kate: The Kate Moss Book” adına olan güveniyle bile bize ne kadar sansasyon yaratacak bir kitap oluğunu gösteriyor.

Uzun zamandır beklenen “coffee table book”umuz geçtiğimiz haftalarda raflardaki yerini buldu. Dünyanın en ünlü ve en değerli modellerinden Kate Moss’un kendi yazdığı “Kate: The Kate Moss Book” adlı kitabı, Fabien Baron, Jess Hallett ve Kate’in eski sevgililerinden Jefferson Hack editledi; Rizzolli New York yayınladı.

Kitap, farklı 8 fotoğrafçının 8 ayrı fotoğrafını kapak olarak sunuyor. Editörlerden Fabien Baron’un fikri olan 8 farklı kapak seçeneğinde, Kate her kapakta farklı bir yaşta ve tamamen farklı bir pozda. Benim en çok beğendiğim, 1996′da Mario Testino’nun Arles’te çektiği Kate’in doğal pozu. (Aşağıda en sağda) Yüzünde büyük bir ihtimalle 0′a yakın makyaj var ve Testino’nun kamerasına spontane ve çekici bir bakış atmış.

The Kate Moss Book

The Kate Moss Book, Kate’in 14 yaşında havaalanında keşfedilişinden günümüze olan hikayesini, geçmişini ve kariyerini konu alıyor. Kate, kişisel anektotlar ve fotoğraflar ile kariyerinin henüz ilk başında bir “potansiyel”ken, nasıl bir “dünya ikonu” olduğunu anlatıyor. Genelde özel hayatı hakkında çok fazla konuşmayan Kate, bu kitapta genel sırlarını da paylaşıyor. Hangi ilişkisinden sonra çok ağladığını, aşk hayatını, evliliğini, annelik heyecanını, yıllar boyunca değişen bakış açısını uzunca anlatıyor. Özellikle, bir süre aşk yaşadığı Johnny Depp’ten yoğun bir şekilde bahsediyor. Kendi hakkında çok konuşmayı sevmediğini, o yüzden çok az röportaj verdiğini ve twitter’ını kullanmamasını “daha gizemli” olmak istemesine bağlıyor. Bunu zamanında Depp’in ona öğrettiğini vurguluyor.

Kitapta, şu an 38 yaşındaki Kate’in yaklaşık 25 senedir fotoğraflarını çeken Arthur Elgort, Corinne Day, Inez & Vinoodh, Juergen Teller, Mario Sorrenti, Mario Testino, Mert & Marcus, Nick Knight, Patrick Demarchelier, Terry Richardson gibi dünyaca ünlü fotoğrafçıların çekimleri ve Kate’in kendi özel arşivinden fotoğrafları yer alıyor.

Kate Moss

Geçtiğimiz sene 6 Kasım’da lansmanı, 15 Kasım’da ise Marc Jacobs’un ev sahipliğinde lansman partisi yapılan “Kate: The Kate Moss Book” tahmin ettiğinizden daha kalın bir kitap; 368 sayfadan oluşuyor ve kalın kapaklı versiyonu Amerika’da 85 dolar’a satılıyor. Kate Moss Book’u arşivinize eklemelisiniz!