Çalışmaları ve başarısı İstanbul’dan Los Angeles’a, Londra’ya, Barcelona’ya, kısacası dünyanın dört bir yanına yayılmış olan DJ Ahu Keleşoğlu’nun bundan böyle her Perşembe sevdiğimiz mekanlardan La Boom’da çalacağını duyduğumuzda çok mutlu olduk. Kendisiyle müzik hayatını, şehirleri ve mekanları konuştuk.

Seni daha yakından tanıyabilir miyiz? Kimsin, nerelisin, neler yaparsın?

İstanbul’da doğdum; müzikle hep ilgiliydim. Aslında Amerikan Filolojisi ve İngilizce Öğretmenliği okudum ama hobi olarak başladığım DJlik ve şarkı yazıp söylemek, sonrasında mesleğim haline geldi. 2005 yılında Red Bull Music Academy’ye seçilip Seattle’a gittim, sonrasında Los Angeles’a geçip bir süre Amerika’da kaldım.İlk yazdığım şarkı olan Don’t Leave RBMA’nin compilation’ın da yayınlandıktan sonra İngiltere’de Altered Vibes diye bir plak şirketinden Mr.Beatnick’le yapmış olduğum şarkıyı yayınladım bu arada DJliğe de devam ettim. Daha çok kişi tarafından tanınmam Flying Lotus’un Los Angeles albümünde yer alan sözlerini yazmış olduğum ve söylediğim Roberta Flack adlı şarkıyla oldu. Sonrasında daha birçok plak şirketinden ve birçok farklı ülkede yazdığım ve söylediğim şarkılar yayınlandı. Barcelona Sonar Festival, Brainfeeder, BBC World Wide Awards gibi birçok festival ve klüpte de DJliğe devam ettim.

Müzik tarzını nasıl tanımlıyorsun?

Müzik tarzımı kesin bir müzikle tanımlamayı hiçbir zaman seçmedim. Bunun bazen dezavantajı olarak, radyoda yaptığım programlarda daha jazz, soul, bossa nova gibi müzik türleri çaldığım için insanlar klüpte techno veya house çaldığım zaman beklemiyorlar ya da klüpte çaldıklarımı duyanlar radyoda da aynısını bekleyebiliyorlar fakat radyoda kimseyi dans ettirme sorumluluğunuz olmadığı için istediğiniz ve sevdiğiniz her şarkıyı çalma özgürlüğünüz daha fazladır.

Geçen yıl Londra’da OHM Records’tan ilk single’ını çıkardın ve ilk single’ına rağmen çok başarılı oldun. Bundan biraz bahseder misin?

Daha önce birçok şarkı yapmış olmama rağmen, kendi adıma ilk yayınladığım şarkı To: Love‘dır. O da yine Paul White adlı bir arkadaşımın yapmış olduğu bir beat’in üzerine yazdığım bir şarkı. Plak halinde çıktı Londra’da. Bu şarkıyı sevenlerden birinin Radiohead’den Thom Yorke olması da beni çok mutlu etti. İlk defa Los Angeles’ta DJlik yaptığında benim bu plağıma ve şarkıma da yer vermiş olması Radiohead şarkılarıyla büyümüş biri olarak beni çok gururlandırdı.

Red Bull Müzik Akademisi üyesi olma hikayeni kısaca dinleyebilir miyiz?

Red Bull Music Academy’ye ben iki defa başvurdum, ilkinde gidemedim fakat ikincisinde Seattle’a gittiğim için daha mutlu oldum açıkçası. RBMA’ye yapmış olduğum playlistler ve o zamanki radyo programımla seçildim.

Bu aralar çalmaktan en çok zevk aldığın 5 parçayı bizimle paylaşır mısın?

Bu aralar Disclosure çalmayı çok seviyorum ve çok başarılı buluyorum onları.
Darling FarahBody (Jimi Edgar rmx)’i seviyorum. Discodeine çalmayı sevdiğim gruplardan.
Maylee Todd‘un henüz çıkmamış albümü var, o albümden özellikle Can’t Stand It çok hoş.
Ogris Debris – C-Line Woman

Aşağıdaki şehirlerin soundtrackleri nedir sence?

İstanbul: Double Moon Records’dan çıkan birçok albüm İstanbul’un soundtrack’i olabilir
Londra: Son dönem için Disclosure ve Dub Step
Paris: Pilooski / Discodeine
New York: Mark Ronson
Berlin: Jimi Edgar

La Boom’da artık perşembeleri çalacaksın? Bu keyifli iş birliği nasıl başladı?

La Boom’la tanışmam arkadaşım Melis Çakarlar’ın doğum gününde çalmamla başladı.

La Boom’un Boğaz manzarası ve harika ortamından başka insanlara neler vaat edeceksiniz bu perşembeleri?

Tabii ki güzel müzik ama daha alternatif diyebileceğimiz bir tarzda müzik olacak ve gelecek aylarda yurtdışında tanıdığım başka DJ arkadaşlarımı da konuk etmeyi planlıyoruz.

İstanbul’da çalmaktan ve aynı zamanda gezmekten en çok zevk mekanlar nereleri?

İstanbul’da Minimuzikhol‘de çalmayı seviyorum, Lucca‘yı seviyorum, onun dışında bu cumartesi çalacak olduğum İndigo’da ses sistemi açısından son derece başarılı ve çalmak da keyifli. La Boom‘un da yemekleri ve manzarası çok hoş orada da artık her Perşembe çalacağım için mutluyum.

 

 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN