Duvaklı Bakire öyle bir eser ki insan karşısına geçip saatlerce seyre dalmak istiyor. Hafif eğik başı, saç örgüleri ve yüzünü saran ipek tülle Giovanni Strazza’nın işçiliğini konuşturduğu eserin hikayesine yakından bakalım.

The Veiled Virgin, Giovanni Strazza
The Veiled Virgin, Giovanni Strazza | Fotoğraf: mymodernmet.com

Giovanni Strazza (1818-1875) tarafından yontulmuş “The Veiled Virgin” eseri ülkemizde “Peçeli Meryem Heykeli“, “Bakire Meryem Heykeli” veya “Duvaklı Bakire” olarak biliniyor. Ben yazımda ‘Duvaklı Bakire’ adını kullanacağım.

Bu muhteşem eserin yaratıcısı İtalyan Giovanni Strazza, 1818 yılında Milano’da doğmuş eğitimini Milan’da bulunan Brera Akademi’de almış ve 1875’de Milano’da vefat etmiş.

Duvaklı Bakire’ye ilk baktığımızda hafif bir esintiyle uçacakmış gibi hissettiren tül örtü aslında ince bir işçiliğin göstergesi. Strazza’nın yonttuğu yüz detayları, peçenin naifçe kadının çehresini sarışı, saçındaki örgüler ve bu örgülerin peçe altından ustaca görüntüsü benim baktıkça büyülendiğim detaylar arasında. Duvaklı Bakire beni etkilediği kadar sanat camiasını da etkilemiş olmalı ki eser “mükemmel bir sanat mücevheri” olarak adlandırılıyor.

 Duvaklı Bakire
Duvaklı Bakire Heykeli | Fotoğraf: mymodernmet.com

Bu etkileyici heykelin yapım aşaması hakkında çok az bilgi olsa da eserin 1850’li yılların başında Roma’da oyulduğu düşünülüyor. Peçe her ne kadar bize yarı saydam bir görüntü verse de aslında eser Karara mermerinden oyulmuş bir heykel ve oldukça gerçekçi betimlenmiş çehresi üzerine örtülmüş ince bir tülü andıran peçesiyle Bakire Meryem’i tasvir ediyor. Kapalı gözleri ve hafif eğik başıyla Meryem ya huzur içinde ibadet ediyor ya da keder duyuyor. İkisi de Meryem’in tarihsel sürecine bakıldığında doğruluk gösteren tasvirler.

Duvaklı Bakire Heykeli
Duvaklı Bakire Heykeli | Fotoğraf : Pinterest

Örtülü kadın heykelleri 19. yüzyıl ortalarında milliyetçiliğin yükseldiği ve müzik, sanat dallarında bir canlanma yaşayan İtalya’nın simgesi haline gelmişti. O dönem sonrası örtülü kadınların tasvir edildiği mermerden heykeller ABD, İrlanda ve İngiltere’de de görülmeye başlanıyor ama ‘The Veiled Virgin’ her zaman başyapıt olarak hayatımızdaki yerini koruyor. Duvaklı Bakire şu an ise St. John’s Katedral Meydanı Kanada’da bulunuyor.

Kapak Fotoğrafı: mymodernmet.com

İlginizi çekebilir: Yaprak Civan’dan Vesta Bakireleri