Rora Blue, Amerikalı bir sanatçı ve bazı duyguların çok güçlü olduğuna ve yalnızca renklerle ifade edilebileceğine inanıyor. Böylece 2015 yılında duygular ve renkler arasındaki ilişkiyi araştıran “The Unsent Project” isimli çalışması için arşiv oluşturmaya başlıyor ve şu an 40.000’in üzerinde mesaj bulunan arşivini dijital olarak herkese sunuyor.

The Unsent Project
The Unsent Project | Fotoğraf: theunsentproject.com

Mesajlar anonim olarak veya isim belirtilerek ve bir renk seçilerek mesaj kutusuna gönderiliyor. Sanatçının katılımcılardan tek talebi ise ilk aşkları (first love) ile özdeşleştirdikleri bir rengi seçmeleri. “İlk aşk/sevgi (first love)” kavramı ise geniş yorumlanmaya açık. İlk başta insanlar tarafından sadece ilk aşklarına gönderilen mesajlar varken, şu an arşivinde ilk aşklar, eski sevgililer, ebeveynler, kardeşler ve evcil hayvanlara bile gönderilmiş mesajlar bulunuyor. Rora Blue bu projesi ile, ilişkileri duygu ve renk çerçevesinde inceleyerek, insanların aşkı hangi renkte gördüğünü keşfetmeye çalışıyor. Yaklaşık 2.000 mesaj aldıktan ve hepsinin farklı renklerde ve duygusal tonda olduğunu gördükten sonra ise gökkuşağı koleksiyonunu oluşturuyor.

Gökkuşağı Koleksiyonu
Gökkuşağı Koleksiyonu | theunsentproject.com

Mesajların duygusal tonu ve renkler arasında kurmaya çalıştığı bağlantıda mavi renginin okyanus gibi geniş bir yelpazeye yayılmış olduğunu görüyor ve diğer renkler için tanımlama yapabilmek adına kelime filtreleri kullanıyor.

En çok mesaj iletilen renk %28 ile mavi ve % 13 ile kırmızı. Bu nedenle proje aşkın rengini mavi olarak tanımlıyor. Kullanılan kelime filtrelerinde her renkte ‘aşk’, ‘hala’ ve ‘özlem’ kelimeleri kullanılmış. Aynı zamanda isim belirtilen mesajlar; alıcılar ve göndericiler, hikayeler ve mekanlar bazında incelenip, tahmini eşleştirmeler yapılmış. Böylece farkında olmadan birbiriyle iletişim kuran iki aşığı ya da iki arkadaşı görebiliyorsunuz.

Mesaj Örnekleri
 Mesaj Örnekleri | Fotoğraf: theunsentproject.com

Rora Blue’nun dijital arşivi herkese açık. Mesajlara göz atabilir, kendiniz istediğiniz dilde mesaj ekleyebilir ve renkler ile duygular arasında yaptığı çalışmaya katkıda bulunabilirsiniz.

Kendimizi farklı kalıplara sokup biçimlendirmeye çalışırken, belki de bulunmak  istemediğimiz yerlerde var olma mücadelesi verirken, aslında duygularımızı kalıbımız renk dahi olsa tekdüze görmemek sizce de en güzeli değil mi? Farklılıklarımızla barışmak için geç kalmış sayılmayız. Gökkuşağının her tonunda aşk vardır!

Kapak Fotoğrafı: theunsentproject.com

İlginizi çekebilir: Ceren Oğuz’dan Breathing Colour