Uzun süredir kafamı kurcalayan bir mevzu idi sağlıklı yaşam. Her kafadan başka bir ses çıkması, birbirinin tam tersini söyleyen koca koca profersörler, her akşam ana haber bültenlerinde her gün kullandığımız/tükettiğimiz bir ürünün kanser yaptığı haberlerinin yayınlanması ile sağlıklı yaşam takıntısı bendenizde iyice bir takıntı haline gelmişti. Bu takıntının sonucu olarak ucuz ve güvenilir gıda arayışım sırasında Slow Food ile tanıştım.

Sile-Yeryuzu-Pazari-mbcb-04

Kavram bizler için yeni olsa da aslında 1986’da Carlo Petrini isimli İtalyan bir aktivist tarafından fast food karşıtı olarak başlatılan 30 yaşına merdiven dayamış uluslararası bir harekettir. Bu hareket globalleşen yemek endüstrisi karşısında yerel yemek yeme biçimlerinin ve yerel ekosistemlerin desteklenmesi ve en önemlisi de herkesin iyi, temiz ve adil yiyeceğe ulaşmasının hak olduğunu savunur.

Slow food bünyesi altında kurulan üreticiden tüketiciye aracısız temiz adil ve iyi yiyecek ulaştırmayı amaçlayan “Earth Market”in Türkiye’deki ikinci pazarı Haziran ayında Şile’de açıldı.

??????????????????????

Sağlıklı beslenmek konusunda takıntılı bendeniz ve bana eşlik eden arkadaşlarım, onların anneleri, babaları hep birlikte tam bir altın günü tadında pazar çıkartması yaptık desem yeridir.

Öncelikle genel kanaatimizin çok olumlu olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Nitekim pazar yolunda herkesin düşüncesi fiyatların uçuk olacağı yönündeydi. Oysa alışverişe başladığımızda hiç de öyle olmadığını gördük. Fiyatlar bu denli kaliteli ve lezzetli ürünler için  kesinlikle ve kesinlikle çok kabul edilebilir düzeydeydi.

Sile-Yeryuzu-Pazari-mbcb-16-680x440

Özellikle aracısız, çiftçinin kendi emekleri ile yetiştirdiği ürünü bizlere tanıtması, o ürünlerle en iyi hangi yemeklerin, çayların salataların yapılabileceğini hiç yorulmadan bize anlatmasını deneyimlemek, az da olsa çiftçinin sorunlarını, kalp kırıklıklarını dinleyebilmek inanılmaz bir deneyimdi.

Biz bu hafta sonu hangi topraklara ait olduğumuzu bir kere daha hissettik efendim, sizlere de şiddetle tavsiye ediyoruz.

Sile-Yeryuzu-Pazari-mbcb-05-680x440

Earth Market her cuma ve pazar Şile’de! Gidin, görün, alın, yiyin..

Fotoğraflar: mybeautifulcookbook.com

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?