Uzun süredir kafamı kurcalayan bir mevzuydu sağlıklı yaşam. Her kafadan başka bir ses çıkması, birbirinin tam tersini söyleyen koca koca profersörler, her akşam ana haber bültenlerinde her gün tükettiğimiz bir ürünün kanser ettiği haberlerini duymam ile sağlıklı yaşam takıntısı bendenizde iyice bir takıntı haline gelmişti. Bu takıntının sonucu olarak ucuz ve güvenilir gıda arayışım sırasında “slow food” konsepti ve Şile Earth Market ile tanıştım.

Konum

Sile-Yeryuzu-Pazari-mbcb-04
Şile Earth Market: Yemeğimiz Yavaş Olsun!

Slow food nedir diye merak edenlere öncelikle konseptin bizler için yeni olduğunu söylemeliyim. Ancak ortaya çıkışı pek de yeni değil aslında; 1986’da Carlo Petrini isimli İtalyan bir aktivist tarafından fast food karşıtı olarak başlatılan, 30 yaşına merdiven dayamış uluslararası bir hareketten bahsediyorum. Bu hareket, globalleşen yemek endüstrisi karşısında yerel yemek yeme biçimlerinin ve ekosistemlerin desteklenmesini, en önemlisi de herkesin iyi, temiz ve adil yiyeceğe ulaşma hakkı olduğunu savunuyor.

Şile Earth Market

Slow food bünyesi altında kurulan, üreticiden tüketiciye temiz, adil ve iyi yiyecek ulaştırmayı amaçlayan “Earth Market”in Türkiye’deki ikinci pazarı Haziran ayında Şile’de açıldı. Sağlıklı beslenmek konusunda takıntılı bendeniz ve bana eşlik eden arkadaşlarım, onların anneleri, babaları hep birlikte tam bir altın günü tadında pazar çıkartması yaptık desem yeridir.

Sile-Yeryuzu-Pazari-mbcb-16-680×440
Şile Earth Market: Yemeğimiz Yavaş Olsun!

Öncelikle genel kanaatimizin çok olumlu olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Nitekim pazar yolunda herkesin düşüncesi fiyatların uçuk olacağı yönündeydi. Oysa alışverişe başladığımızda hiç de öyle olmadığını gördük. Fiyatlar bu denli kaliteli ve lezzetli ürünler için  kesinlikle ve kesinlikle çok kabul edilebilir düzeydeydi. Özellikle aracısız, çiftçinin kendi emekleri ile yetiştirdiği ürünü bizzat bizlere tanıtması, o ürünlerle en iyi hangi yemeklerin, çayların ve salataların yapılabileceğini hiç yorulmadan anlatmasını deneyimlemek; az da olsa çiftçinin sorunlarını, kalp kırıklıklarını dinleyebilmek inanılmaz bir deneyimdi.

Sile-Yeryuzu-Pazari-mbcb-05-680×440
Şile Earth Market: Yemeğimiz Yavaş Olsun!

Biz bu hafta sonu hangi topraklara ait olduğumuzu bir kere daha hissettik efendim, sizlere de şiddetle tavsiye ediyoruz. Earth Market, diğer adıyla Şile Yeryüzü Pazarı, her Cuma ve Pazar Şile’de! Gidin, görün, alın, yiyin…

Şile Earth Market Adres: Çavuş Mahallesi, Pazar Sk. No:2, 34980 Şile/İstanbul

Instagram: @sileyeryuzupazari

İlginizi çekebilir: Lisya Kalma’dan “Germiyan Köyü: Eski Türkmen Köyü’nde Slow Food Hareketi” 

İlginizi çekebilir: Gülfem Karcı’dan “Cittaslow Türkiye Destinasyonları”