Beril Ateş, Figure, Onaranlar Klübü, Ottan Studio, Öykü Baştaş ve Herkes İçin Mimarlık Derneği adına Serap Kaçmaz ve Kubilay Ercelep… Farklı alanlarda çalışmalarını sürdüren tasarımcılar. Samsung Eco-Package projesi için bir araya gelerek atılacak ürün ambalajlarına ikinci bir hayat veren bu yaratıcı isimleri gelin daha yakından tanıyalım.

Samsung Eco-Package Projesinde Yer alan Tasarımcılarla Tanışın

Öykü Baştaş

Öykü Baştaş

Öykü’nün ismi sizde moda dünyasına dair bir çağrışım yarattıysa haklısınız; kendisi moda ve mimarlık alanlarında çalışmalarını sürdürürken, sık sık seyahat ediyor ve dünyadaki farklı şehirlerden ilham alıyor. Samsung Eco-Package projesi kapsamındaysa, karton yüzeyleri farklı biçimlerde birleştirerek oturma birimi ve sehpa gibi mobilyalara dönüşebilen modüller tasarladı. Tasarım fikrine New York sokaklarındaki geri dönüşüme kazandırılmak için biriktirilen kartonlarla başlayan Öykü, katmanlaşma tekniğini kullandı. Karton yüzeyleri, yapıştırıcı yerine; farklı renklerde dokuma şeritlerle birleştirerek, karbon ayak izini minimize etmeyi amaçladı. Modüller yan yana gelirken yeşil şeritlerle, üst üste gelirken de pembe şeritlerle birleşiyor.

Beril Ateş

Beril Ateş

Sanatta hiçbir zaman belirli bir üsluba bağlı kalmadım. Elimden geldiğince her şeyi deneyimlemeyi ve denemeyi seviyorum.” diyen Beril, yıllarca farklı pratiklere ait aldığı eğitimler ve üretimlerle sanat yaşamını sürdürüyor. Dünyadaki çöp miktarının artmasıyla beraber yol açtığımız deniz kirliliği ve sulardaki canlı popülasyonunun giderek azalması hakkında farkındalık yaratan çalışmalara önem veriyor. Tasarımcı, Samsung Eco-Package Projesi kapsamında da televizyon kutularını dönüştürerek, nesli tükenen balıklara işaret eden bir yerleştirme tasarladı. Beril’in okyanus ve deniz canlılığı hakkında farkındalık yaratan fikri; Samsung’un 2022 televizyon ve monitörlerinde, dijital ürünler ve uzaktan kumandalarında; ‘okyanusa bağlı plastikten’ geri dönüştürülmüş reçine kullanılması ile örtüşüyor.

İlke Beyaz

İlke Beyaz

Tasarımı ile günümüzde makineleşmenin de yaygınlaşmasıyla karanlıkta kalan dokuma geleneğini aydınlatmayı ve zanaatkar kadınlara ışık olmayı amaçlayan İlke, zanaat birikimi ve kadın emeğini birleştirdiği el dokuması kilim markası Figure ile tasarım üzerinden sosyal etki yaratıyor. Samsung Eco-Package projesi kapsamındaysa, televizyon kutularını değerlendirerek beşgenler prizması şeklinde bir aydınlatma tasarladı. Samsung televizyon kutularından elde ettiği 12 adet beşgen yüzeyi; dokuma tezgahlarından arta kalan ve tamamen doğal kök boyayla renklendirilmiş yünlerle birbirlerine diken İlke’nin kullandığı bu yöntem Samsung’un tel zımba kullanmadan ürettiği çevreye duyarlı ambalaj yaklaşımına göz kırpıyor.

Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

Ayşe’nin kurucusu olduğu Ottan Studio, insanlığın ve çevrenin iyiliği için gıda ve tarım atıklarından döngüsel biyo-kompozit malzemeler tasarlayan ve üreten bir sosyal girişim. Ayşe de Samsung Eco-Package projesi kapsamında, televizyon kutularından farklı işlevlerde kullanılabilecek, çeşitli görsel etkiler yaratan modüler bir yerleştirme tasarladı. tasarımına “Kartonları, pratik ve sürdürülebilir bir yöntemle nasıl etkileyici yüzey ve ürün tasarımlarına dönüştürebiliriz?” sorusu ile başlayan tasarımda hiçbir yapıştırıcı veya renklendirici kullanmaması, Samsung’un yeni televizyon kutularında %90 daha az mürekkep kullanarak karbon ayak izini azaltan yaklaşımını destekliyor.

Kubilay Ercelep & Serap Kaçmaz

Kubilay Ercelep & Serap Kaçmaz

Gönüllü öğrencilerin ve profesyonellerin bir araya gelerek, sosyal problemlere mimarlık ve tasarım alanlarında yaratıcı çözüm yolları ürettikleri bir platform olan Herkes İçin Mimarlık Derneği’nden Kubilay Ercelep & Serap Kaçmaz, Samsung Eco-Package projesi kapsamında, televizyon kutularından ürettikleri üçgen prizmalarla sehpa, depolama alanı gibi farklı işlevler için kullanılabilecek bir yerleştirme tasarladı. Kubilay ve Serap; bir televizyon kutusunu keserek 3 adet üçgen prizma oluşturdu. Prizmaların kapanıp hacim alması için önce yüzeyler üzerinde delikler açtılar. Bu delikleri atık iplerle birleştirmeleri; Samsung’un zımba teli kullanmayan, çevresel sürdürülebilirliği destekleyen ambalaj yaklaşımına karşılık geliyor.

Onaranlar Kulübü

Onaranlar Kulübü

Onarma, üretme ve paylaşma odağında, kent ve insan arasında diyalog oluşturan yaratıcı projeler geliştiren Onaranlar Kulübü, Samsung Eco-Package projesi kapsamında sokakta sosyalleşme pratiklerine çevreci ve oyuncu bir yaklaşım sunan bir kamusal alan mobilya konsepti geliştirdi. İki modül tasarımı bir araya geldiğinde, mini bir kamusal alan yaratıyor. Bu alan, basit hareket mekanizmasıyla masaya, şezlonga ya da bir oturma birimine dönüşebiliyor. Böylece birbirine iyi gelen insanların bir arada olabileceği, geçici bir kamusal alan yaratılmış oluyor. Tasarım Samsung yaklaşımını yansıtan yönleri arasındaysa; üretim sürecinde herhangi bir atık çıkarmadan, Samsung televizyon kutularının kendi kıvrımlarını kullanarak en verimli sonuca ulaşmaya çalışılması ve üretim sırasında çıkan atık kartonları da modüllerin taşıyıcılığı için kullanarak çevreye duyarlı bir yaklaşım sürdürülmesi var.

Tüm bu pratik ve anlamlı fikirler kendi yaratıcı dünyanız için aradığınız ilhamı yakalamanıza aracılık ettiyse, atık malzemenin potansiyelini ortaya çıkararak, sosyal ve çevresel duyarlılığa sahip, özgün fikirleri bir araya getiren Samsung Eco-Package Sergisi‘ni, 30 Haziran tarihine dek Akaretler No:37-39’da görerek ilham toplayabileceğinizi hatırlatalım.

Kapak Fotoğrafı: Samsung