Uzun zamandır hayalini kurduğunuz yeni bir ürünü edinmek şüphesiz en çok keyif veren anlardan bir tanesi; peki o heyecanla ve hızla açtığımız paketlere daha sonra ne olduğunu düşünüyor muyuz? Samsung bizim için düşünüyor ve ‘Doğaya Dönüş’ vizyonu doğrultusunda teknoloji bizi ne kadar ileri götürse de, durup, arkamızda bıraktıklarımıza bakmaya odaklanıyor! O halde gelin sizi ‘Eco-Package’ ile tanıştıralım.

Eco-Package

Her geçen gün dönüşen üretim ve tüketim pratikleri; küresel ısınma, doğal kaynakların tükenmesi, gelir adaletsizliği ve temel ihtiyaçlara erişimin azalması gibi sosyal ve çevresel problemleri de beraberinde getiriyor. Gelecek nesillere, bugünün seçimlerinin sonuçlarını yaşamayacakları bir dünya bırakabilmek için ürettiğimiz atıkların geri dönüştürülmesi giderek daha büyük önem kazanıyor. Bu kapsamda Samsung Eco-Package projesi, atık malzemenin potansiyelini ortaya çıkararak, sosyal ve çevresel duyarlılığa sahip, özgün fikirleri bir araya getiriyor.

Eco-Package

Beril Ateş, Figure, Onaranlar Klübü, Ottan Studio, Öykü Baştaş ve Herkes İçin Mimarlık Derneği adına Serap Kaçmaz ve Kubilay Ercelep, In-Between Tasarım Platformu küratörlüğünde gerçekleşen ‘Eco-Package’ projesinde , Samsung televizyon kutularını gündelik yaşamlarımızda kullanabileceğimiz işlevsel ve dekoratif ürünler olarak yeniden tasarlıyor. Sergideki tasarımlar, tüketicilerin televizyon kutuları ile yapabileceklerine ilham olmayı hedefliyor.

Eco-Package

Üstelik Samsung’un ambalaj atıklarına dair vizyonu bu yaratıcı sanat projesini beslerken çok daha geniş bir vizyonu da temsil ediyor. Samsung’un yeni televizyon kutuları, tamamen geri dönüştürülmüş malzemelerden, yeniden işlevlendirilmek amacı ile üretiliyor. Samsung, çevreye duyarlı ambalaj yaklaşımı ile yeni televizyon kutularında %90 daha az mürekkep kullanıyor. Böylece hem atıkların azalmasına hem de geri dönüşüm merkezlerine katkıda bulunuyor. Bu vizyonun bir devamı olarak projeye katılan tasarımcılar da, tasarımlarında renk kullanımını minimize ederek, televizyon kutularının üzerindeki çizgi, renk ve tipografi gibi grafik öğeleri kullanıyorlar. Ayrıca Samsung televizyon kutularında zımba teli kullanılmadığı için, projede yer alan tasarımcılar kutuların birleşim yerlerinde yapıştırıcı yerine farklı atık malzemeler kullanarak, karbon ayak izini azaltan çevreci bir yaklaşım benimsiyor!

Eco-Package

Eğer Samsung’un Eco Package projesi sizi de yaratıcılığınızı harekete geçirmek üzere motive ettiyse, televizyon kutularının özgün tasarımlara dönüştüğü Samsung Eco-Package Sergisi’ni, 30 Haziran tarihine dek Akaretler No:37-39’da görerek ilham toplayabileceğinizi hatırlatalım.

Daha detaylı bilgi almak için tıklayın.

Kapak Fotoğrafı: Samsung