Karaköy’de gezmeye devam! Bu sefer Karaköy’ün yeni sakinleri Muhit ve Komodor’la tanıştım. Bu güzel caféleri size anlatmak için yazmaya başlamıştım ama hızımı alamayıp bu posta iki konu daha ekledim. Pek yakında benim de katılacağım Beck’s Art Label Project ve iki gün önce yaptığım Homophobia Testi… İyi okumalar!

Karaköy Muhit ve Komodor

Karaköy’ün gittikçe canlandığına hepimiz her gün şahit oluyoruz. Galeriler ve Maya’dan sonra Karabatak, Ops ve Bej ile başlayan yolculuk, Unter’le, Nano ile devam ediyor. Bej’in ordan Tophane’ye doğru yürürken Kılıçali Paşa Mescidi Sokak da sessiz sakin bir bölge iken Mühit ve Komodor ile canlandı. Masaların sokağa yayıldığı Kılıçali Paşa’da Pazar sabahları kahvaltıya, akşamüstü kahveye ve akşamları pizza yemeye giden güzel insanları görebilirsiniz.

Tophane tarafından sokağa girince ilk olarak karşınıza Muhit çıkıyor; Mühit rahat ortamı ile ilgi çekiyor. Mantı gibi ev lezzetleri ile karşılaşabileceğiniz café’de, lezzetli keklerinden yiyip sakin bir sokak arası kahve keyfi yapabilirsiniz. Atıştırmalık bir şeyler arıyorsanız pesto ve hellim peynirli tostu ile beraber kavanozda gelen limonata doğru bir seçenek oluyor.

Muhit’in tam yanında ise pizzaları ile ünlü olan Komodor yer alıyor. Komodor da Muhit gibi rahat ve keyifli ortamı, bar masası yüksekliğindeki masaları ve lezzetleri ile ilgi çekiyor.

Komodor’da marine beyaz soğan, füme dil, krem keçi peynirli pizzadan, 3 farklı ege peyniri ile yapılan sözde margaritaya kadar birçok çeşit pizza bulunuyor.

Ara sokaklarda kaybolmak istediğiniz bir günde, Karaköy’de gezerken Muhit veya Komodor’a uğramızı tavsiye ederim!

Beck’s Art Label Project

Beck’s’in etiket yarışması bu sene de devam ediyor. Katılmak çok kolay; tasarıma eliniz yatkınsa ve yaratıcı bir fikriniz varsa bu yarışmaya katılmanız tasviyedir. Yarışmanın detaylarını Beck’s’in sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Homophobia Testi

Geçenlerde karşıma çıkan bir testi sizlerle paylaşmak istiyorum. Belki öncesinde “Benim Çocuğum” belgeselinden bahsetmeliyim. Geçen ay Boğaziçi’nde Tomurcuk sayesinde katıldığım özel gösterimde belgeselden çok etkilenmiştim. Eşcinsel, transeksüel çocuğu olan aileler yaşadıklarını ve bu durumu kabullenme süreçlerini çok samimi bir dille anlatıyorlardı. Gösterimden sonra belgeselin yönetmeni Can Candan’ın yanına gittim ve kendisini gözlerim yaşlı bir şekilde tebrik ettim. Belgesele birçok yerden ulaşılması gerektiğini ve heyecanla DVD’sinin çıkması beklediğimi söyledim. Birçok aile çocuklarının eşcinsel olduklarını bildikleri halde kabullenmiyor veya kabullenseler de topluma ve çevrelerine karşı çocuklarının arkasında durmuyor. Benim Çocuğum belgeseli ile ailelerin bu konuda daha çok (öz)güvenli olacaklarını düşünüyorum. Peki siz düşünün… Homofobik misiniz? Bu konuda yapılan bir  anketle kendinizi test edebilirsiniz. Teste bu linkten ulaşabilirsiniz.

theMagger’da Benim Çocuğum belgeseli izlenimleri…

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Muhit ve Komodor keşif listemdeydi, iyi ki yazmışsın Lisya hemen listemde üst sıraya alıyorum ve en kısa zamanda tavsiyelerini deniyorum:)

  2. ” Benim Çocuğum” belgeselini düşününce hala tüylerim diken diken oluyor (ki benim için zaten çok özel bir belgesel) üstünden bu kadar zaman geçtikten sonra yeniden hatırlatman, gözden kaçıranların da okumasına verdiğin bu ikinci fırsat için ben de sana teşekkür ederim Lisya..:)

  3. Komodor benim de “gidilecek mekanlar” listemdeydi! Hatta yarın gidiyorum. Beck’s yarışmasına biz de katılmaya karar verdik Lisya :)
    Bir de hala izleyemedim “Benim Çocuğum” belgeselini… İnanılmaz merak ediyorum ilk çıktığı günden beri, bir türlü denk getiremedim gösterimlerine. Umarım sinemalarda da girer bir an evvel.

    Bu testi uygulamıştım, homofobik değil ama “homohobik” sayılabilirim sonuçlara bakılırsa :)

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?