Efe Can Çakmak, ilgili olduğu alanlar üzerine farklı şeyler deneyimlemek konusunda hevesli ve her geçen gün kendini yenilemek isteyen biri… Uzun yıllar çeşitli ajanslarda dijital pazarlama üzerine birçok markayla çalıştıktan sonra kurumsal bir şirketin pazarlama departmanında çalışırken işten çıkarıldığını, bu olayın hayatıyla ilgili birçok şeyi gözden geçirmesini ve değişimi konusunda öncü olduğunu söylüyor. Ses, müzik ve video üzerine çalışmaya ve kendini geliştirmeye başladıktan kısa bir süre sonra bugün kişisel video projelerinin yanı sıra dijital reklam kampanyaları ve tanıtım filmleri çekiyor. Emir Yargın’ın şarkısı için çektiği, ilk müzik videosu “Büyük Kaçış Planı”, kısa bir süre sonra yayınlanacak olan Efe Can ile ilham kaynaklarını ve daha fazlasını konuştuk.

IMG_0237-2
Ses, Müzik ve Video: Efe Can Çakmak

Şu anda Emir Yargın’ın “Büyük Kaçış Planı” videosu üzerine çalışıyorsun. Biraz bu projeden bahsedebilir misin? Emir’le nasıl tanıştınız, ortaya nasıl bir iş çıksın istediniz…

Emir’le apartmanda tanıştım, 2. kata taşınıyordu. Badana yaparken gözüne boya sıçradığından dolayı damlamın olup olmadığını sormak için zilime bastı. Daha sonra evinde verdiği partilerden birine davet etti, yaptığımız işlerden konuşmak için bolca vakit bulduk. Büyük Kaçış Planı’nın temelini orada attık aslında. Şarkı için düşündüğü fikirden bahsetti, hikayeyi geliştirdik. Senaryoyu tamamlayıp, ekibi oluşturduktan sonra çekim günü belirlendi. Videoda yoğun şehir hayatından ve sıkıcı düzenlerinden kurtulmak isteyen bir çiftin kaçış hikayesini işliyoruz.

bkpdrone1
Ses, Müzik ve Video: Efe Can Çakmak

Müzik ya da bir müzik videosu yaparken sana en çok ilham veren şeyler / sanatçılar kimler?

90’lar pop kültürü, görsel ve işitsel olarak hayatımda büyük bir yer kaplıyor. Yaptığım işlerin fikir/hikaye üretim sürecinde ise yansımalarını görebiliyorum.

En son hangi müzik videosuna hayran kaldın?

BonoboKerala“. Parçada kullanılan vokal sample’ının yanı sıra, kurgu tekniği de oldukça ilgi çekici. Bir de Mykki BlancoHigh School Never Ends” (ft. Woodkid). Uzun süredir işlerini hayranlıkla takip ettiğim Matt Lambert yönetmenliğinde çekilen bir video, görsel hikaye anlatımı ve işlenen konu fazlasıyla etkileyici.

İstanbul’da iyi müzik dinlemek için bu aralar nereleri tercih ediyorsun?

Çok fazla mekan gezdiğim pek söylenemez, iyi müzik dinlemek için genelde beğendiğim bir şarkı veya sanatçıdan yola çıkar, yenilerini araştırırım. Stüdyo ortamı da müzik alışverişi ve farklı bakış açılarını keşfetmek konusunda çoğu zaman iyi bir kaynak olabiliyor.

Bu aralar seni sabırsızlandıran, merakla beklediğin etkinlik nedir?

Büyük Kaçış Planı’nın video lansman partisi için heyecanlıyım.

bkpdrone2
Ses, Müzik ve Video: Efe Can Çakmak

Kendi mahallende ya da en çok zaman geçirdiğin semtte en son açılan mekanlardan nereyi önerirsin?

Mahallemde (Pangaltı) son zamanlarda birçok yeni mekan açıldı, bunlardan biri ise evime çok yakın olan bir coffee shop, Kot 0. Tanıdık birçok kişiye rastladığım, saatlerce vakit geçirebildiğim samimi bir mekan.

En son hangi…
…filmi izledin? Kinsey
…diziye kapıldın? Insecure, Mr. Robot
…albümü dinledin? Skin – Flume
…kitabı okudun? Harry Potter ve Lanetli Çocuk
…konsere gittin? Sofar Festival
…sergiyi gezdin? The Ship, Brian Eno

Aşağıdaki durumlar için İstanbul’daki mekan önerilerin/tercihlerin neler olur?
İlk Date: Maçka Parkı
Pazar Kahvaltısı: Van Kahvaltı Evi
Rakı-Balık: Antepli Emmi
İtalyan Mutfağı: Mezzaluna
Arkadaşlarla Kahve: Ministry of Coffee
İş Toplantısı: Atiye House Cafe
İyi Bir Kokteyl: Kozmonot
Dans: Klein

IMG_0312-Edit
Ses, Müzik ve Video: Efe Can Çakmak

Senin hakkında pek bilinmeyen 3 şey söyler misin?

Hamburger delisi olmama rağmen ilk evde hamburger yapma girişimim geçtiğimiz haftaydı.; tadının hiç fena olmadığını belirtmeliyim. Sağ kolumda lisede yaptırdığım yarasa dövmesi var. Alnımda da bir yara izi var.

Sanal ortamda seni nerelerden takip edebiliriz, dışarıda seninle nerelerde karşılaşabiliriz?

Eskisi kadar sık fotoğraf paylaşmasam da @efecancakmak kullanıcı adıyla Instagram hesabımı takip edebilirsiniz. Maçka parkında komşumun köpeğini gezdirirken veya Nişantaşı sokaklarında yürürken görebilirsiniz.