Ekim günleri geldi, geçiyor bile. Öyle bir tatil olmaya ki insan kendisiyle baş başa kalmasın. Hele ki elinizde 9 gün gibi- kimi açılardan- devasa bir zaman varken. Çiçek sulamak, kavurma yemek, şeker tırtıklamak ya da gün batımının mevsimsiz serinliğinde mayışmak yanında edebiyat da eminim yanınızda berinizdedir bu günlerde. Edebiyat siz istedikçe, çağrıldıkça onu; peşinizi asla bırakmayacak bir martı misali. Siz ona simit attıkça o da size kanatlarını açacaktır, başınızda döne dolana. İşte not defterimden Ekim ve Edebiyat.

Ayın Gelecek Etkinliği : İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali

şehir ve oyun

Okuyucunun kaderi midir bu?  Umarsız boşluklara merhem olması niyeti ile okunan kitapların içlerindeki boşluğu biraz daha derinleştirmesi, biraz da çaresiz kılması onu kitaplar karşısında.

Kişi her okunan kitabın ardından içinde tutamayacağı bir girdaba kapı aralıyorsa ve her seferinde göremediği eksik bir pencerenin olduğunu düşünüyorsa hem daha fazla okumanın hem de paylaşmanın vakti gelmiş demektir. İşte bu ay; edebiyatı, boşluğu, girdabı paylaşmak adına müthiş bir festivale gebe. Tanpınar Edebiyat Festivali tam da isim sahibi yazarının meşhur Beş Şehir’indeki gibi 5. yılında 5 şehirde. 30 Ekim  – 3 Kasım tarihleri arasında 9 farklı mekanda birbirinden harika etkinliklerle edebiyatseverleri bekliyor. Program o kadar dolu ki her birinden hakkıyla bahsetmek imkansız. Tanpınar’ın farklı disiplinlerle ilişkilendirildiği söyleşiler de var; video oyunları ve edebiyatın kesişme noktaları da. Festivalin sebebi ziyareti bu yıl “şehir ve oyun”. Şiir, film gösterimi (örneğin Fahrenheit 451′in gösterimi), paneller, konuşmalar derken onlarca yazarın da katılımı ile edebiyatla dolu dolu birkaç gün için takvimlerinize yer açmakta fayda var.

Ayın Geçti Geçiyor Etkinliği : 7. Beyoğlu Sahaf Festivali

beyoğlu sahaf festivali

Sahaf Festivaline  henüz gitmediyseniz elinizi çabuk tutmanızı öneriyorum. Tatile çok yakışan bir yer şu günlerde Tepebaşı. Sahaflardan kitap almak kadar aralarında dolaşmak da apayrı bir lezzet. Yeni kitabın mürekkep kokusu ne kadar cazibe doluysa yaşanmışlığın biriktirdiği tozun kokusu da o kadar cazibeli, o kadar davetkar.

Festival ayın 19’unda bitiyor. Belki başucu kitabınızla tanışma zamanınız gelmiştir. Belki de hiç bilmediğimiz dünyaların başucu kitapları elinize geçecektir. Kim bilir belki bir ilk baskı ya da sadece zamana dokunmanın hazzı … Sahaf Festivali Tepebaşı’nda 19 Ekim’e dek sizi bekliyor.

Ayın Alkışı : 110. Nobel Edebiyat Ödülü

2013 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi
tarafından geçtiğimiz gün açıklandı. Akademi, ödülü 82 yaşındaki  Kanadalı öykücü Alice Munro’ya verdi. Böylelikle Munro, Nobel tarihinde ödülü kazanan 13. kadın yazar ve 110. yazar oldu.

alice munro

Akademi’nin, kazananı açıkladığı basın bülteninde “kısa öykünün ustası” olarak bahsettiği Munro,  bu unvanı okuyucularının gözünde fazlasıyla hak ediyor. Zira yayınladığı öykülerin dünya çapında saygın bir okur kitlesi olmakla birlikte ele aldığı ilişkiler ve öykünün alandaki ustalığı eleştirmenlerce de takdir ediliyor sık sık. Ülkemizde Munro’nun Can Yayınları’ndan çıkmış iki kitabı bulunuyor: “Bazı Kadınlar” ve “Çocuklar Kalıyor”. Umarım Nobel’den sonra daha çok eseri dilimize kazandırılır. Yayınevleri, Mo Yan gibi tek eserle hayal kırıklığı yaratmaz Türk okurlara.

Ayın “Hayırlı Olsun”u : 6:45 Dükkan

6:45 dükkan

Satmak için basma gayeleri olduklarını düşünmüyorum ben de birçok okuru gibi. Ki öyle olsaydı her bir işinde Türkçe yayın kataloğuna eşsiz eseri kazandırabilirler miydi, orası tartışma mevzusu. Kafka, Bukowski, Burroughs, Brautigan, Burton yayınevinden sadece birkaç isim. İşte 6:45 dükkan da yayınevine ve dostlarına ulaşabileceğiniz bir nokta. Geçtiğimiz günlerde Dr. Esat Işık Caddesi’nde yeni yerlerinde kapılarını açtılar. Gözümüz aydın, bir kale daha !

Ayın Doğum Günü Partisi : Yaşar Kemal
Ekim ayı Yaşar Kemal’in 90. yaşını da geride bıraktığı ay aynı zamanda. Bir edebiyatçının doğum gününe en çok yakışan şey onun külliyatını gözden geçirmek elbette (bence).  Bununla birlikte şehirde yazar ile ilgili etkinlik, söyleşi, okuma atölyesi gibi etkinleri sıklıkla göreceğimi zannetmiştim. Fena halde yanılmışım. Neyseki ay bitmeden bir güzel toplantı yakalıyorum. Yazarın eserlerinin yayıncısı Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Sibel Oral ve Elif Tanrıyar yönetiminde  Yaşar Kemal’in gayrıresmi Portresini konuşmak için Nebil Özgentürk’ü davet ediyorlar.  İstiklal’de bulunan Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde 30 Ekim günü saat 18:30 ‘da gerçekleştirilecek etkinlikte aynı zamanda yazarın son kitabı ‘Tek Kanatlı Bir Kuş” da ele alınacak.

Yaşar Kemal ve eserlerinden öneriler için Tolga Sevinir’in “Yeni Başlayanlar İçin Yaşar Kemal Okumaları Kılavuzu” yazısına göz atabilirsiniz.

Ayın Popisi : Siyah Sert Berlin (Enis Batur)

Ne zamandan beri seyahat yazıları okumuyorsunuz ? Gerçekten iyi seyahatnameler gibisi yok. Raflarda kaybolmuşsanız, bu eser  kesinlikle soluklanmanıza fırsat tanıyacak, size sayfaların arasında yeni bir rota açacaktır. Eminim buna. Bir de Berlin’i daha önceden görmüşseniz belki de şehirde yeniden olacaksınız.

Enis Batur’un bu kitabı, “Paris Ecekent” kitabının devamı. Üçlemenin ikinci durağı. Biliyorum iyi seyahatnameler pek popi olmaz, kitaplığınızın başköşesi dışında.

Ayın Yenisi : Dokunma Dersleri (Yalçın Tosun)

Bu aralar okunacak iyi hikayeler arıyor gibisiniz. Yalçın Tosun da sizi duymuş olacak ki yeni kitabı Dokunma Dersleri YKY etiketi ile raflarınızda yer almaya hazır. “Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler” ve “Peruk Gibi Hüzünlü”den sonra üçüncü kitabı ile yine sıkı öyküler bekleyenleri üzmeyecek. İlk kitabı ile 2011 Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü’nü, ikinci kitabı ile de 2011 Sait Faik Hikaye Armağanı’nı kazanan yazar beklentileri ister istemez sürekli yukarı çekiyor.

6:45 dükkan açılış günü fotoğrafı: 60pages.com

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?