Filmekimi sayesinde dolu dolu başlayan sonbahar, hem Filmekimi ya da İstanbul Film Festivali’ndeki eksiklerini tamamlamak isteyenleri mutlu edecek hem de popüler ve büyük bütçeli yapımları sevenleri heyecanlandıracak seçeneklerle dolu bir vizyon takvimiyle hız kesmiyor.

Ekim 2017’de vizyona girecek 32 film arasından sizler için seçtik:

theMagger ig - (1)

 

***

Ekim 2017 Vizyon Filmleri

Rebel in the Rye - Still 1

Rebel in the Rye

Yönetmen: Danny Strong | Vizyon Tarihi: 6 Ekim 2017

Filmekimi henüz sona ermeden, Filmekimi’nin en çok ilgi gören filmlerinden biri vizyona geçiş yapıyor. Rebel in the Rye, “Catcher in the Rye”ın aykırı ve gizemli yazarı J.D. Salinger’ın gençliğini beyazperdeye taşıyor. Ünlü romanın yazılış sürecinin yanı sıra yazarın pek de bilinmeyen savaş yıllarını da anlatan filmde onu Nicholas Hoult canlandırıyor. Edebiyatla arası iyi olan ve “Catcher in the Rye”ı okuduktan sonra kendinde Holden Scofield’dan bir şeyler bulmuş herkesin izlemesi gereken bir biyografi bu.

ekim filmleri - blade runner 2049

Blade Runner 2049

Yönetmen: Denis Villeneuve | Vizyon Tarihi: 6 Ekim 2017

Blade Runner’ı izlemeyen kaldı mı? 80’lerin sinemada devrim yaratan filmlerinden olan, Ridley Scott imzalı “Blade Runner”, “replicant” adı verilen insansı androidlerin dünyadaki “blade runnerlar” tarafından avlandığı bir gelecekte geçiyordu. Harrison Ford’un canlandırdığı “blade runner” Rick Deckard, yaratıcılarından intikam almak için dünyaya dönmüş dört “replicant”ın peşindeydi. Filmin 35. yılında, tabiri caizse efsane geri dönüyor! Son yılların yükselişteki yönetmeni Denis Villeneuve ve yıldız oyuncu Ryan Gosling’i buluşturacak “Blade Runner 2049”, yıllarca saklı kalmış bir sırrı keşfeden ve 30 yıldır kayıp olan Rick Deckard’ın peşine düşen genç bir “blade runner”a odaklanacak.

ekim filmleri - happy end

Happy End 

Yönetmen: Michael Haneke | Vizyon Tarihi: 13 Ekim 2017

Filmekimi’nin hemen ardından vizyona geçiş yapan bir başka film ise Avrupa sinemasının yaşayan en büyük yönetmenlerinden Michael Haneke’nin son filmi. Birçok filminde olduğu gibi burjuva bir ailenin dört dörtlük yaşamını sarsan karanlık ve rahatsız edici olaylara odaklanan yönetmenin bu seferki meselesi Avrupa’nın etkisi altına girdiği göçmenler. Filmin oyuncu kadrosunda Isabelle Huppert, Toby Jones ve Jean-Louis Trintignant gibi ünlü yüzler yer alırken film ise Avusturya’nın Oscar adayı seçildi.

ekim filmleri - tas

Taş 

Yönetmen: Orhan Eskiköy | Vizyon Tarihi: 13 Ekim 2017

Geçtiğimiz Nisan ayında 36. İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale için yarışan Taş, İki Dil Bir Bavul ve Babamın Sesi gibi filmlerle tanıdığımız Orhan Eskiköy’ün imzasını taşıyor. Bir devlet yurdundan kaçıp bir evin kapısının önünde bayılan zihinsel engelli Selim’i yıllar önce kaybolan oğulları sanarak kabullenen bir ailenin dramını anlatan filmde Muhammet Uzuner ve Jale Arıkan başrolleri paylaşıyor.

ekim filmleri - good time

Good Time

Yönetmen: Benny & Josh Safdie | Vizyon Tarihi: 20 Ekim 2017

Yılın en sürprizli filmlerinden biri olan Good Time, Cannes Film Festivali’nde büyük şaşkınlık yaratmış ve festivalin soundtrack ödülüne sahip olmuş, ardından Filmekimi’nde de ilgiyle izlenenlerden olmuştu. Renkleri, müzikleri, dinmeyen aksiyonu ve Robert Pattinson’ın muhteşem oyunculuğuyla dikkat çeken bu Safdie Kardeşler imzalı film, oldukça ters giden bir soygunun ardından yolunun kesiştiği herkesin hayatını altüst eden bir soyguncunun bitmeyen gecesini anlatıyor.

ekim filmleri - thor

Thor: Ragnarok 

Yönetmen: Taika Waititi | Vizyon Tarihi: 27 Ekim 2017

Artık tek bir yıl içerisine daha çok MARVEL filmi sığmaya başladı ve biz bu eğlenceli durumdan hiç de şikayetçi değiliz! Kendisine odaklanan üçüncü filmde tanrı/süperkahraman Thor bir kez daha yuvası olan gezegeni yok olmaktan kurtarmak için savaşıyor. Tutsak edilmiş kahramanın, gladyatör dövüşlerini andıran bir karşılaşmada tıpkı onun gibi tutsak edilmiş Hulk’a karşı savaşması isteniyor. Chris Hemsworth’u her zamanki seksapeli ve karizmasıyla, bu kez kısa saçlarla izleyeceğimiz filmde ayrıca Tom Hiddleston, Idris Elba, Cate Blanchett ve Hulk rolünde Mark Ruffalo ile Dr. Strange rolünde Benedict Cumberbatch de yer alıyor. Filmin yönetmeni ise yaratıcı dünyasıyla her daim şaşırtmayı başaran, dünya sinemasının renkli isimlerinden Yeni Zelandalı Taika Waititi.

ekim filmleri - the party

The Party

Yönetmen: Sally Potter  | Vizyon Tarihi: 27 Ekim 2017

Bu yılki Filmekimi’nde ünlü yönetmen Sally Potter, vodvil tarzında bir komediyle izleyici karşısına çıktı. İngiltere’deki politik ortamı bir kahkaha fırtınası olarak sivri dille işleyen yönetmenin yeni filmi bir ev partisinde geçiyor. İngiliz kabinesinde bakan olan Janet ve eşinin kutlama amaçlı partisi sırların açığa çıktığı bomba gibi bir geceye dönüşüyor. Film, yıldızlarla dolu oyuncu kadrosuyla Timothy Spall’dan Kristin Scott Thomas’a, Cillian Murphy’den Patricia Clarkson’a tam bir ünlüler geçidi…

ekim filmleri - ise yarar bir sey

İşe Yarar Bir Şey

Yönetmen: Pelin Esmer  | Vizyon Tarihi: 27 Ekim 2017

36. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma’dan FIPRESCI ödülüyle ayrılan İşe Yarar Bir Şey, trende karşılaşan üç yabancının hikâyesini anlatıyor. Lise arkadaşlarıyla buluşmak için 16 saatlik bir yolculuğu göze alan Leyla, oyuncu olmak isteyen bir hemşirelik öğrencisi ve hareketsiz yatarak dışarıyı izleyen Yavuz… Senaryosunu yönetmen Pelin Esmer’in ünlü yazar Barış Bıçakçı ile birlikte kaleme aldığı film geçtiğimiz hafta Adana Altın Koza Film Festivali’nden de En İyi Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu (Başak Köklükaya) ve En İyi Görüntü Yönetmeni ödülleriyle ayrıldı.

ekim filmleri - ayla

Ayla

Yönetmen: Can Ülkay | Vizyon Tarihi: 27 Ekim 2017

Ayla, 1950 yılında Kore Savaşı’nda yaşanan gerçek bir hikâyeyi beyazperdeye taşıyor. Süleyman Astsubay, savaş meydanında bulduğu 5 yaşındaki Koreli kıza Ayla ismini veriyor ve onu sahiplenip korumaya karar veriyor. 15 ay süren savaşta birliğin neşesi haline gelen küçük kız, savaşın ardından Türkiye’ye dönecek olan Süleyman Astsubay’ın tüm çabalarına rağmen Kore’de kalma engeliyle karşılaşıyor. Çetin Tekindor, İsmail Hacıoğlu, Altan Erkekli, Ali Atay, Erkan Petekkaya ve Damla Sönmez gibi ünlü isimlerin rol aldığı film, Türkiye’nin bu yılki Oscar adayı seçildi.

ekim filmleri - only the brave

Only the Brave

Yönetmen: Joseph Kosinski | Vizyon Tarihi: 27 Ekim 2017

TRON: Legacy ve Oblivion gibi iki başarılı bilimkurguyla tanıdığımız Joseph Kosinski’nin yeni filmi, ABD’deki büyük felaketlerden Granite Mountain yangınında yaşananları konu alıyor. Yaşamlarını tehlikeye atan bir grup itfaiyecinin alevlerle mücadelesini anlatan filmde Taylor Kitsch, Jennifer Connelly, Jeff Bridges, Josh Brolin ve Miles Teller gibi ünlü isimler rol alıyor.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?