Pandemi süresince en çok özlediğim şeylerden ilki tiyatro, diğeri de stand-up gösterileriydi. Salonların yeniden açılmasıyla beraber nihayet özlem sona erdi. Tiyatro önerilerimi Tiyatro Rehberi: Bir Delinin Hatıra Defteri ve Daha Fazlası yazımda paylaşmıştım. Bu yazımda da pandemi öncesi ve sonrasında keyifle izlediğim, hala gösterimde olan stand-up şovlarını sizlerle paylaşmak isterim. Nobel ödüllü Fransız filozof Henri Bergson’ın “Gülme” adlı deneme kitabında belirttiği gibi, “Salon ne kadar doluysa seyircinin gülüşü de o denli taşkın oluyor!”

Fotoğraf Altyazısı | Tim Mossholder (unsplash.com)
Gülme Zamanı | Fotoğraf: Tim Mossholder (Unsplash.com)

Stand-Up Rehberi

Bar Psikoloğu

14380194_1696221740701715_6139959214763298335_o-2-1080x635
Bar Psikoloğu | Fotoğraf: blog.adgager.com

ODTÜ Psikoloji Bölümü mezunu Ferhat Aydın, Bar Psikoloğu adlı “psiko-gösterisinde” meslek hayatı boyunca yaşadıklarını ve insanlar hakkındaki gözlemlerini esprili bir anlatımla ele alıyor. Gösteri iki bölümden oluşuyor; ilk bölümde biraz daha hayatın içinden gözlemlerini paylaşırken, ikinci bölüm soru-cevap şeklinde ilerliyor. Bu sorular birebir bir psikoterapi kadar özel değil, çoğu kişiyi kapsayacak şekilde oluyor tabii.

Ben Bar Psikoloğu’nu Kadıköy Bahane Kültür’de gerçekten de bir bar ortamında izlemiştim. Ufak bir mekanda bira eşliğinde onu dinlerken çok keyifli vakit geçirmiştik. Bar Psikoloğu’nu 19 Kasım Cuma günü saat 20.00’da BKM Mutfak Çarşı’da izleyebilirsiniz, ayrıca Ekim ve Kasım ayları boyunca İstanbul’da çeşitli mekanlarda sahne alacağını da duyurayım!

CMYLMZ – Diamond – Elite – Platinum – Plus

cemyilmaz_cmylmz_f5636b678a
CMYLMZ | Fotoğraf: plandy.me

Stand-up denilince Cem Yılmaz’ı anmadan olmazdı tabii! Başka kimin esprileri günlük hayatta dilimize bu kadar yerleşmiş ve herkes tarafından bu kadar çok kullanılıyor ki? Neredeyse yaşadığım her olay üzerine söyleyebileceğim bir Cem Yılmaz repliği var.

Ben pandemiden önce bu gösterisi çıkar çıkmaz TİM Show Center’da izlemiştim ve gösteri boyunca aralıksız gülmüştüm. O zaman Türkiye’de belediye seçimleri vardı ve güncel konuları da epey tiye almıştı. Eminim onun üzerine gösterisini çok daha geliştirmiş ve yeni espriler eklemiştir diye düşünüyorum. “CMYLMZ – Diamond – Elite – Platinum – Plus” gösterisini, 28 Ekim Perşembe günü saat 21.00’de Bostancı Gösteri Merkezi’nde, 31 Ekim Pazar günü saat 21.00’de İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda izleyebilirsiniz.

Doğu Demirkol

dogu-demirkol-en-iyi-erkek-oyuncu-adayi-11263083_42_amp
Doğu Demirkol | Fotoğraf: haberler.com

Hiç konuşmasa, öylece dursa bile yine gülerim ona… Güldür Güldür programında sahne almasıyla tanıdığım, ardından birçok performansını Youtube’dan izlediğim Doğu Demirkol, aynı zamanda Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes Film Festivali’nde dakikalarca ayakta alkışlanan Ahlat Ağacı filminde başrollerden birini canlandırmıştı. Ayrıca Ölümlü Dünya ve Bayi Toplantısı filmlerinde de oldukça başarılı bir performans sergilemişti.

Çok içimizden biri olması ve günlük hayatımızın saçmalıklarını ele alması nedeniyle bu kadar sevildiğini düşünüyorum. BKM’de izleme fırsatı bulduğum gösterisi, gözlerimden yaşlar gelerek güldüğüm bir performans olmuştu. Doğu Demirkol’u 19 Kasım Cuma günü saat 21.00’da Maximum UNIQ Hall’da izleyebilirsiniz. Doğu Demirkol ayrıca Ekim, Kasım ve Aralık ayları boyunca İstanbul, Ankara ve Antalya’da çeşitli mekanlarda da sahne alıyor.

Gökhan Ünver

gokhan-unver-event_-0mois2bf3mbf
Gökhan Ünver | Fotoğraf: otuzbeslik.com

Gökhan Ünver’i Instagram’daki komik kısa videoları aracılığıyla tanıdım. Özellikle günlük hayattan konuları ele aldığı skeçleri ve farklı markaları kullanan araba sahibi tiplemeleri benim favorilerim arasında yer alıyor.

Gökhan Ünver’i bir yaz akşamı Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda açık havada izlemiştim. Kendisi bir ajansta Art Director aslında, o yüzden bir Cem Yılmaz performansı beklemeyin tabii. Ama çok keyifli vakit geçireceğinizin garantisini verebilirim. Gökhan Ünver 23 Ekim Cumartesi günü saat 19.00’da Route Ankara’da izlenebilir. Ayrıca kendisi Ekim ve Kasım ayları boyunca İstanbul, Bursa, Antalya ve Samsun’da çeşitli mekanlarda sahne alıyor.

Kaan Sekban Saçmalar

1-0gs7_cover
Kaan Sekban | Fotoğraf: medyatava.com

10 yıl boyunca kurumsal hayatta çalışan Kaan Sekban, “Kaan Sekban Saçmalar” gösterisinde plazadan oyunculuk hayallerine doğru olan yolculuğunu anlatıyor. Çoğu beyaz yakalının hemen hemen her gün yaşadığı konuları eğlenceli bir şekilde ele alıyor.

Ben o dönem çalıştığım şirketin yıllık toplantısında Kaan Sekban’ı izleme fırsatı bulmuştum. Tam olarak tiye aldığı kurumsal hayat ortamında, onu çalışma arkadaşlarım ve müdürlerimle beraber kahkahalarla izlemek oldukça ironikti. Kaan Sekban’ı 19 Ekim Salı günü saat 20.30’da Zorlu PSM Turkcell Platinum sahnesinde izleyebilirsiniz.

Henüz canlı performansını izleme fırsatı bulamadığım ama beni radyo, podcast ve YouTube gibi mecralardan oldukça güldüren Rabarba ekibini de anmadan geçemeyeceğim. Bu isimlerin başında Mesüt Süre, Cem İşçiler, Anlatan Adam, Fazlı Polat, Kemal Ayça, Onur Gökçek ve İlker Gümüşoluk geliyor. Hepsi şu an çeşitli mekanlarda sahne alıyor, denk gelirseniz mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Kapak Fotoğrafı: Bruno Emmanuelle (Unsplash.com)

İlginizi çekebilir: Gizem Kalaç’tan Komedi ve Ruh Sağlığı