Tiyatroların yeniden açılmasıyla beraber, belki sizler de benim gibi bir an önce salonlara geri dönmenin hayalini kuruyor olabilirsiniz. Pandemi döneminde bazı oyunları online izlemiş olsak dahi, tiyatro salonunda o atmosfer ile iç içe olup, herkesle beraber gülüp, heyecanlanıp, hüzünlenmenin tadı bir başka! Ben de şu an gösterimde olan ve keyifle izleyeceğiniz, en beğendiğim beş oyunu sizlerle paylaşmak istedim. İyi seyirler!

Tiyatro Rehberi | Fotoğraf: Stefano Stacchini (Unsplash.com)

Tiyatro Rehberi

Bir Baba Hamlet

Bir Baba Hamlet | Fotoğraf: plandy.me

Shakespear’in ölümsüz eseri Hamlet’i bir de Baba Sahne yorumuyla izleyin! Günümüze uyarlanmış, teknolojiye bolca yer verilmiş, 8 ödüllü bir oyun. Bir Baba Hamlet’te Şevket Çoruh ve Günay Karacaoğlu elindeki kısıtlı imkanlarla Hamlet’i sergilemeye niyetlenen iki oyuncuyu canlandırır, haliyle de ortaya kalas dekorlar ile yarım yamalak bir oyunculuk çıkar.

Benim izlediğim dönemde Günay Karacaoğlu yerine Murat Akkoyunlu sahne alıyordu ve muhteşem oyunculuğu ile beni hayran bıraktığını da eklemeliyim, tabii Günay Karacaoğlu’nun da çıtayı düşürmediğine eminim. Bir Baba Hamlet, 3 Ekim Pazar günü saat 20:30’da, Kadıköy Belediyesi Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da izlenebilir.

Bir Delinin Hatıra Defteri

Bir Delinin Hatıra Defteri | Fotoğraf: romankahramanlari.com

Öncelikle önemli bir noktaya değinmeliyim: Bir Delinin Hatıra Defteri, bildiğim kadarıyla birkaç sanatçı tarafından daha sahnelendi. Benim izlediğim ve hayran kaldığım oyun ise Erdal Beşikçioğlu’nun tek kişilik “dev” kadrosuna aitti. Baskıcı bir sistemde yaşayan ve aklını yitirmiş devlet memuru Poprişçin’i anlatan Gogol’a ait bu oyunda, sahnenin ortasında bir vinç bulunuyor ve Erdal Beşikçioğlu bu vincin üzerinde adeta döktürüyor. Bu arada UNIQ Hall’de izlediğim bu oyunda seyircilerin bir kısmı da sahnede, vincin altında oturuyordu. Defalarca Erdal Beşikçioğlu seyircilerin üzerine düşecek diye hop oturup hop kalkmıştım ama inanılmaz performansıyla herkesi kendine hayran bıraktığını da belirteyim.

Bir Delinin Hatıra Defteri, 3 Ekim Pazar ve 4 Ekim Pazartesi günü saat 20:30’da Fişekhane Ana Sahne’de izlenebilir. Ayrıca bu oyun, Ekim ayı boyunca Ankara, İzmir, Adana ve Gaziantep’te de gösterimde olacak. 

Halktan Biri “Travis Pine”

Halktan Biri “Travis Pine” | Fotoğraf: Instagram @levent_ulgen

Halktan Biri “Travis Pine”, Levent Ülgen ve Galip Erdal’ın oynadığı, sistem eleştirisi yapan mizahi bir oyun. Çalıştığı fabrikanın ucuz iş gücü için başka bir ülkeye taşınmasıyla beraber işsiz kalan Travis Pine, ülkeyi çok kötü yönettiğini düşündüğü ABD başkanına düzenli olarak eleştiri dolu mektuplar yazar. Travis Pine’ın sesini kesmek isteyen başkan, onu önce danışmanı, ardından da dış işleri bakanı olarak görevlendirir.

Bu oyunu Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde izlemiştim. Tüm koltuklara şans kurabiyesi bırakmışlardı ve içinde yazan şu satırları ancak oyun bittiğinde anlayabildim: “Vicdanı olmayan birine güvenmek ne kadar tehlikeliyse, vicdanı olan birine güvenmek çok daha tehlikelidir”. Halktan Biri “Travis Pine”, 3 Ekim Pazar günü saat 20:00’da, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde izlenebilir.

Don Kişot’um Ben

Don Kişot’um Ben | Fotoğraf: bitutamfikir.com

Baba Sahne’ye ait “Don Kişot’um Ben” adlı oyunda Ozan Güven Cervantes’in efsanevi karakteri Don Kişot’a, Günay Karacaoğlu da yol arkadaşı Sancho Panza’ya hayat veriyor. Şövalye olma hayaliyle delirip yollara düşen yaşlı aristokrat Senor Quijano’nun maceralarını konu alıyor.

Eğlenceli kurgusu, zengin kostümleri ve göz alıcı sahne dekorları hepimizin bildiği bu eser, görsel bir şölene dönüştürülmüş diyebilirim. Özellikle Günay Karacaoğlu’nun harika oyunculuğu için izlemeye değer. Don Kişot’um Ben, 2 Ekim Cumartesi günü saat 20:30’da, Kadıköy Belediyesi Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da izlenebilir.

Harem Kabare

Harem Kabare | Fotoğraf: Pinterest

Harem Kabare, Okan Bayülgen’in yazıp yönettiği, aynı zamanda da oynadığı eğlenceli bir oyun. Kadın ruhundan çok da anlamayan bir adam, birbirinden farklı dört kadınla evlilik yapar. Onu hala unutamayan bu kadınların arasında ise tatlı bir rekabet yaşanmaya başlar. Eski eşlerinin başka bir kadınla evleneceğini duyan kadınlar da bir bir deliye dönerler.

Harem Kabare’yi bir Eylül akşamı Göztepe Özgürlük Parkı’nda izlemiştim. Hem karakterler, hem şarkılar, hem de interaktif kurgusuyla çok keyifli dakikalar geçirdiğimi söyleyebilirim. Her bir kadında kendimden bir şeyler de buldum. Harem Kabare, 11 Ekim Pazartesi günü saat 20:30’da, Kadıköy Belediyesi Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da izlenebilir. Ayrıca Ekim, Kasım ve Aralık ayları boyunca Kocaeli, Bursa ve İstanbul’da çeşitli mekanlarda gösterimde olacak.

Kapak Fotoğrafı: Cyrus Crossan (Unsplash.com)

İlginizi çekebilir: Artsy Magger’dan İstanbul Sergi Takvimi