Aksesuarın stili bütünlemesi ne kadar önemli ise, kişinin kimliğini yansıtan dokunuşlara sahip olması da bir o kadar gerekli. Moda endüstrisindeki son dönem gelişmeleri bir yana, Türkiye’deki tasarımcıların da bu konuda geride kalmadığı bir gerçek. Uzaktan gördüğümüzde bile hangi elden çıktığını bildiğimiz, sanki hep bizden bir parçaymış gibi hissettiğimiz ürünleri bizimle buluşturan tasarımcılar olduğu sürece, stilimiz ve kimliğimizle bütünleşen karakteristik aksesuarlara ulaşmak daha kolay hale geliyor. Onlardan biri olan tasarımcı Esra Karadeniz ile markası Ekria ve fütüristik çizgide seyreden minimal tasarımları üzerine konuştuk.

m4

Esra Karadeniz

_Ekria nasıl ortaya çıktı? Onu tanımlamak istediğinde onu nasıl anlatıyorsun?

2012’de, Brooklyn’deki Pratt Institute’un Endüstriyel Tasarım bölümünden mezun oldum. İstanbul’a döndüğümde ise, okulda üzerinde çalıştığım tasarım ve üretim tekniğini oturttuktan sonra Ekria’yi kurdum. Ekria’yi fütüristik, minimal ve evrensel bir aksesuar markası olarak tanımlamak doğru olur.

_Takı ve aksesuar tasarımı kavramı aslında birçok parçayı kapsayan bir bütün. Ekria’da hangi materyalleri görüyoruz? Markanın tasarım konseptini hangi noktalar belirliyor?

Ekria’yi başka markalardan ayıran, tasarımların çiziminde ve üretiminde var olan endüstriyel yaklaşımımız. Bilgisayar ortamında 2 boyutlu çizilen tasarımlar gümüş levhalardan CNC ile tek parça olarak kesiliyor. Üretimin hiçbir kısmında geleneksel döküm tekniği kullanılmıyor. Bu sayede mükemmel simetri ve keskin detayları elde etmek mümkün oluyor.

m2

Hem kadın hem de erkekler için koleksiyonlar  oluşturuyorsun. Kadınların aksesuara olan bakışını biliyoruz, peki erkekler sence ne düşünüyor?

Erkekler için bu konu daha zor; çünkü hem tasarım odaklı hem  maskülen aksesuar bulmak biraz zor. Ekria’nın aksesuara  endüstriyel, fütüristik ve yalın yaklaşımı erkeklerin beklentilerine de  cevap veriyor. Markanın bu çizgisi maskülen tasarımlarda kendini  daha çok gösteriyor.

Peki, biraz genel bir açıdan bakacak olursak, erkekler ne  tür tasarımları tercih etmeli?

Tasarımın kişinin zevkine hitap etmesi ve giyim tarzını tamamlayıcı  nitelikte olması çok önemli. Ayrıca, erkeklerin seçeceği  aksesuarların sık kullandıkları saatle renk ve doku bakımından  uyumlu olmasına da özen göstermeleri şık olur.

m1

Ekria parçalarına baktığımda, bence onun Ekria olduğunu  belli eden en önemli şey tasarımında kullanılan  materyalin yapısal açıdan bozulmamış olması. Seçtiğin  konseptlerde bu yönünü nasıl birleştiriyorsun?

Bir markayı başarılı yapan unsurun, o markanın kendi için oluşturduğu ve her sezon istisnasız takip ettiği kurallar bütünü olduğunu düşünüyorum. Ekria’da ortaya çıkan her bir ürün, ait olduğu koleksiyon fark etmeksizin aynı karaktere sahip. Her ürün bilgisayar ortamında iki boyutlu tasarlanıyor ve CNC ile kesiliyor. Bu kural, her sezon farklı olan koleksiyonların tasarım aşamasında çok kısıtlayıcı olmakla birlikte, markanın fütüristik ve minimal algısının yaratılmasında çok çok önemli. Ekria aksesuarların insanlar tarafından ilk bakışta tanınmasının sebebi de bu.

m3

Koleksiyon konseptlerini hangi fikir ve temalardan yola çıkarak oluşturursun?

Ekria’da devamlı bulabileceğiniz, tarzı sürekli gelişen, minimal ve tamamlayıcı ürünlerden oluşan “Timeless” koleksiyonumuz markanın kimliğini yansıtan esas çizgimiz. Sezonluk koleksiyonlarımız ise, doğadan, dünyadaki farklı kültürlerden, fütüristik öğelerden ve geometrik formlardan ilham alınarak tasarlanıyor.

 2015 koleksiyonunda bizi neler bekliyor? 

Şu anda hazırlamakta olduğumuz 2015-16 Sonbahar/Kış koleksiyonumuzda böceklerin mekanizmalarından ilham aldık. “Flight” isimli koleksiyonumuz ilk sezonluk ve evrensel koleksiyonumuz olacak. Flight, hem erkekler hem de bayanlar için toplamda 20 parça aksesuardan oluşacak.

Tasarımlarının global, herkese hitap eden, tematik ve yalın bir çizgisi var. Bu durumda koleksiyonlarına yurtdışında da ilgi olmalı?

Bugüne kadar, yılda iki kez katıldığımız Paris’teki Who’s Next fuarından Japonya, Hong Kong, Paris ve Verona’daki birçok mağazaya satış yaptık. Ekria çizgisinin özellikle Asya’da çok beğenildiğini söyleyebilirim.

Son olarak, Ekria tasarımlarına nerelerden ulaşabiliyoruz?

Ekria ürünlerine www.ekria.com‘dan ve Beymen Blender mağazalarından ulaşabilirsiniz.