Geçirdiğimiz bu zor günlerde herkesin aklında tek bir düşünce var: “Koronavirüs’ten kendimi nasıl korurum?” Bu yüzden de şu sıralar; kolonya, dezenfektan, antibakteriyel temizleme mendilleri derken herkesin odağında temizlik ürünleri var. Bu ürünler, talebin yoğunluğundan dolayı bulmak da çok zorlaşıyor – tabii eğer öncesinde stok yapmadıysanız. İnternet üzerinden almaya kalkarsanız da bu durumu değerlendirmeye çalışan birçok fırsatçı satıcıya denk geliyorsunuz. Ya fiyatları çok pahalı oluyor ya da içine ne konduğunu bilemiyor, güvenemiyorsunuz.

El Dezenfektanı
El Dezenfektanı | Fotoğraf: Unsplash / Kelly Sikkema

Ben de virüsün ilk günlerinde çoğu kişinin stok yapması nedeniyle piyasada bir türlü bulamadığım dezenfektanları kendim yapmaya karar verdim. İnternet üzerinden araştırdığınızda karşınıza milyonlarca tarif çıktığını göreceksiniz. Kimi sirkeli, kimi tuzlu; hepsi birbirinden farklı ve etkili olduğundan tam olarak emin olamayacağınız tarifler olacak. Bu nedenle en güvenilir kaynak olarak gördüğüm Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) kendi sitesinden yayınladığı tariflerden birini denedim ve hemen sizinle paylaşmak istedim.

Malzemeler:

  • 1000 ml İzopropil alkol (%99.8)
  • 55 ml oksijenli su (%3 hidrojen peroksit)
  • 19 ml Gliserin
  • 266 ml sterilize su
  • 2 litrelik boş şişe
  • Eldiven
  • Ölçü kabı
 Ev Yapımı Dezenfektan
Ev Yapımı Dezenfektan | Fotoğraf: Beste Yükova Aksoy

Yapılışına gelelim… Yukarıdaki ürünleri sırasıyla elinizde bulunan 1.5 ya da 2 litrelik boş bir şişeye dikkatlice boşaltın. Şişenin kapağının tamamen kapandığına emin olun çünkü kapağı tam olarak kapanmayan çözeltilerin alkolü zamanla uçabilir. Oluşturduğunuz çözeltiyi iyice çalkalayın, 72 saat boyunca dinlendirdikten sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ayrıca, çözeltiyi hazırlarken ellerinizin zarar görmemesi için eldiven kullanmanızı öneririm. Dilerseniz, parfüm ve boya ilavesi de yapabilirsiniz. Fakat alerjik reaksiyon riski olduğu için önerilmiyor, bunun da altını çizmiş olayım.

Malzemelerin tedarik edilmesiyle ilgili bir notum var; eczaneden alabildiğim tek ürün oksijenli suydu. Ben, kullandığım alkol ve gliserini internet üzerinde satış yapan bir kimya firmasından satın aldım. Umarım size de yararlı bir tarif olur ve uygulayabilirsiniz.

Tarifin WHO sitesindeki haline buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dilerim bu belirsizlikle dolu günler bir an önce biter ve yaşadığımız her şey yanımıza tecrübe olarak kalır!

İlginizi çekebilir: İrem Bali’den Koronavirüs’ü Anlamak

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Anshu A