Elmira Bayraslı, 8 Eylül’de Amerika’da yayımlanmış “From the Other Side of the World” kitabının yazarı. Elmira Bayraslı, New York’ta doğup büyümüş olmasına rağmen, Türk asıllı olması sebebiyle Amerika dışındaki dünyaya da çok duyarlı ve ilgili büyümüş. Zaman içerisinde, Amerika dışında, örneğin Lagos, Acapulco, Mumbai gibi şehirlerde de ne kadar heyecan verici girişimlerin, girişimcilerin olduğunu fark etmiş ve bu girişimcilerin hikayelerini dünyayla paylaşmaya karar vermiş. Dünyanın bir köşesinde, son derece parlak ve iyi eğitimli olmasına rağmen nereden başlayacağını bilemeyen insanlara umut ve ilham vermek ve başarılı örnekleri anlatarak, onların vizyonlarını genişletmek istemiş

2015_0325_Elmira_AuthorPortrait_0004
Elmira Bayraslı

Biraz Elmira Bayraslı’nın kim olduğunu anlatmak gerekirse… Elmira Bayraslı, 1994 – 2000 yılları arasında Amerika Dış İşleri Bakanlığı’ndaki görevi sırasında Madeleine Albright ve Richard Holbrooke ile çalışma fırsatı buluyor. 2002 yılında ise, New York’taki rahat işini bırakarak, Saraybosna’ya OSCE (Organization for Security and Co-operation in Europe) misyonunun ana sözcülüğü yapmak üzere gidiyor. Sonrasında, Endeavor’da uzun bir süre üst düzey yöneticilik yapıyor. 2011 yılından başlayarak da geçmiş birikimleri ile girişimciliğe olan ilgisini birleştirerek, global inovasyon ve girişimcilik üzerine yazılar yazmaya başlıyor. Bayraslı’nın yazıları, bugüne kadar Forbes, New York Times ve Wall Street Journal gibi yazılı basının önde gelen yayınlarında yer aldı. Şu an kitabının diğer dillere çevrilme çalışmalarını yürütmekle birlikte, sosyal girişimi Foreign Policy Interrupted ile de kadınların medya sektöründeki gücünü arttırmak ve seslerini güçlendirmek amacıyla onlara burs ve eğitim desteği sağlıyor.

estartupistanbul1
Startup İstanbul

Elmira Bayraslı ile üzerinde uzun süredir çalıştığı kitabı, çözmeye çalıştığı problem ve start-up’ı üzerine yaptığımız görüşme beni hem duygusal olarak çok etkiledi hem de düşündürdü. Amerika’da doğmuş büyümüş bir kişi ile bu konuda paralel düşüncelere sahip olmamız da ayrıca bana umut verdi. Dünyanın geri kalanında dünyanın gelişimine katkıda bulunma isteği ve kapasitesinde olan insanların birçoğu denemiyor bile. Kendilerine inanmıyorlar, korkuyorlar. Bu kitap, o insanlara ilham, umut ve vizyon vermek için bir başlangıç. Dünyanın herhangi bir yerinde, herhangi biri, From the Other Side of the World’ü okuyarak, zamanında kendi gibi küçük adımlarla, hatta yalpalayarak girişimcilik yolculuğuna başlamış insanların başarıya ulaşma hikayesinden etkilenip, cesur bir adım atabilir.

Elmira Bayraslı’nın kitabı Amerika dışındaki dünyada eksik olan bir boşluğu da dolduruyor. Amerika dışı dünyada, örneğin Steve Jobs gibi kült rol modellerimiz yok. Steve Jobs ve yaptıkları bizi çok etkilese ve kendine hayran bıraksa da, bize “O yaptı, ben de yapabilirim” hissini vermediği çok açık. Bu noktada Bayraslı’nın kitabı bize daha kendi içimizden ve daha erişebilir rol modeller sunuyor.

51VVlnDypVL._SX331_BO1,204,203,200_
Elmira Bayraslı, From The Other Side Of The World

Kendi adıma birçok ders çıkardığım bu kitap henüz başka dillere çevrilme aşamasında. Bu yüzden, Elmira Bayraslı’nın ve kitabının ismini bir köşeye yazıp, Türkiye’de çıkar çıkmaz almanızı şiddetle tavsiye ederim.

new-york-kitapcilari-housing-works-500×333
Housing Works

Yazıya görüşmeyi gerçekleştirdiğimiz kitapçı / café’den bahsederek son vermek istiyorum. İstanbul’daki her delikten haberi olan bendeniz, konu New York olunca haliyle hala bir amatör. Örneğin, burada henüz bir Patika Kitabevi’m yoktu, ta ki düne kadar. Elmira Bayraslı ile buluşmak üzere sözleştiğimiz kitapçı / cafénin adı Housing Works. Housing Works aslında kendini hem evsizlere hem de AIDS hastalarına adamış bir sosyal yardım kuruluşu, işlettiği bu kitapçının işleyiş mekanizması da şöyle: İnsanlar kitaplarını bağışlıyorlar ve Housing Works de bu kitapları birinci el fiyatının yarı fiyatına, hatta daha da düşük bir fiyata satıyor. Kitap seçkisi, kitapçının atmosferi ve fiyatlar Housing Works’ü benim New York’taki Patika Kitabevi’m yapmaya yetti.