Küresel müzik piyasasında çıkış yapmanın arifesinde olan Filistinli şarkıcı Elyanna, Kasım ayında büyük Amerika turnesine hazırlanıyor. Bu vesile ile Elyanna’nın müzik kariyerine yakından bakalım istedim.

Elyanna
Elyanna | Fotoğraf: Arab News

Filistinli şarkıcı Elyanna, dünya çapındaki dinleyicilerini Arap, pop ve R&B ile harmanlanmış özgün müziği etrafında toplamayı sürdürüyor. 21 yaşındaki şarkıcı; Sokkar, Ana Lahale, Ghareeb Alay, Ahwak, Ta Ta gibi popüler şarkılarıyla biliniyor. 15 yaşında ailesiyle beraber müzik kariyerine başlamak için Filistin’den Amerika’ya taşınan Elyanna, bu yıl Coachella’da sahne alan ilk Filistinli şarkıcı ve Arapça performans sergileyen ilk sanatçı oldu. Elyanna şimdilerde Kasım ayında gerçekleştireceği büyük Amerika turnesine hazırlanıyor. Küresel müzik piyasasında büyük bir çıkış yapmanın eşiğinde olan Elyanna’nın müziğine gelin yakından bakalım. Meraklısı için konser takvimini de aşağıya ekledim.

Elyanna Kimdir?

youtube play youtube play

Nasıra’da doğup büyüyen Elyanna’nın müziğe olan yeteneğini ilk keşfeden ailesi oldu. Dönemin popüler şarkılarını söyleyerek bu yeteneğini geliştirdi ve Soundcloud’a cover’lar yükledi. Elyanna, müzik kariyerine ciddi adımlarla devam etmek için 2017 yılında Amerika’ya taşındı. Ailesinin sarsılmaz desteğiyle hayallerini gerçekleştirmeye çalışan Elyanna, henüz 15’inde Grammy ödüllü şarkıcı ve söz yazarı Nasri Atweh’in radarına girdi. Atweh onu R&B yıldızı Massari ve ileride menajeri olacak Universal Arabic Music CEO’su Wassim Sal Slaiby ile tanıştırdı. Elyanna birkaç single’ın ardından 2020 yılında kendi adıyla ilk EP’ini yayınladı. Bu albümde Massari ile beraber söylediği Ana Lahale, dünya çapında en çok dinlenen şarkısı oldu. Elyanna, Spotify’da en çok Kahire, İstanbul, Paris, Amsterdam ve Londra’da dinleniyor. Vizyonunu bir dizi single ile sürdüren şarkıcı 2022’de ikinci EP’i Elyanna 2’yi yayınladı.

Elyanna | Fotoğraf: Roya News

Elyanna, kariyerinin henüz başlarında idolleri Adele, Beyonce, Amy Winehouse, Freddie Mercury, Etta James gibi İngilizce söylemek istese de akıl hocası Nasri Atweh onu bu hatasından döndürdü. Atweh, Elyanna’nın zamanında Shakira’nın İngilizce söyleyerek düştüğü hataya düşmesine engel oldu. Şarkılarını çoğunlukla Arapça bazen İngilizce söyleyen Elyanna’yı bence başarıya ulaştıran bu kararı oldu. Elyanna’nın müzik piyasasında kendi kültürü, kimliği, tarzı, müziği, dili ile var olması takdire şayan. Elyanna, daha fazla dinlenmek ve kabul görmek için başka bir kimliğe bürünmedi. Sadece kendisi oldu. Onun müziği ne tam Arapçaya ne de tam olarak Amerika’ya ait. Elyanna, bunu mümkün olduğunca devam ettirmek ve müziğini herkese dinletmek istiyor.

youtube play youtube play

Elyanna, Arap kültür ve mirasını küresel çapta tanıtma misyonunu da üstleniyor. Öyle ki bir röportajında bunu şöyle anlatıyor: “Göçmen olduğunuzda kültürünüze her zamankinden daha çok bağlanırsınız. Bu yüzden taşındığımda kim olduğumu ve kültürümüzün ne kadar güzel olduğunu anladım. Her zaman bunu kucaklamak istedim. İnsanlara yeni bir kültür göstermek istiyorum. Kültürün uluslararası olması çok güzel. Bence Arap müziği çok otantik. Çok güzel. Dışarıda olması gerekiyor. İnsanların bunu görmesi gerekiyor.”

ekran-resmi-2023-09-14-11-06-25
Fotoğraf Altyazısı | Fotoğraf Kaynağı

Amerika’da yaşayıp Arapça şarkılar söyleyen Elyanna, yeni bir kültürü yabancı insanlara anlatmaya çalışarak kendisi için büyük bir meydan okumaya giriyor. Bakalım bu meydan okumayı alnının akıyla kazanacak mı? Sanırım bu soruya Kasımdaki turneden sonra cevap verebileceğiz. Son olarak Elyanna’nın Spotify profilini de buraya bırakıyorum.  

Kapak Fotoğrafı: Instagram.com/@elyanna

İlginizi çekebilir: Tuana Tuncer’den Tamino Amir