Sizi hayata bağlayan, yolun nereye vardığı değil, yolda gördüklerinizdir demişler. Sizce de saatlerce süren yolları katlanır kılan, yola baktığımızda ya da cama başımızı dayadığımızda gördüklerimiz değil mi? Bazı yollar var ki bu yollardan geçmek can attırıyor insana. Haritayı alıp sadece yol boyu gitmek istiyorsunuz. Sürüş keyfine doyamayacağız ve zamanın su gibi akıp gideceği yollardan bazılarını bu listede bulabilirsiniz.

En Güzel Sürüş Rotaları

Big Sur Köprüsü, Kaliforniya Konum

Kaliforniya’da Pasifik kıyı şeridinin çoğunda uzanan eyalet yolunda yolculuk etmek, denizi seyre doyamayanlar için biçilmiş kaftan olacaktır. Yolun en nefes kesici kısmı ise Big Sur sahilinde yer alan ve dünyanın en çok fotoğraflanan köprülerinden biri olan Big Sur Köprüsü. Yolculuğunuz sırasında, özellikle gün batımına yakın buradan geçerseniz, yolun güney ucundan muhteşem manzaralar yakalayacağınıza eminim. Kemerin parabolik şekli, uzun spandrel sütunları ve mimari iskeleler ise seyre doyamayacağınız estetik bir deneyim sunuyor.

Maloja Geçidi, İsviçre Konum

Kıvrımlı yollardan geçerek bir dağdan aşağıya doğru inmeye ne dersiniz? Avrupa ve İsviçre’nin en yüksek dağ geçidi Maloja Geçidi işte tam da böyle. 1812 metre rakımlı Maloja Geçidi İsviçre Alpleri’ndeki Engadin Vadisi’ni, İtalya’da bulunan Val Bregaglia ve Chiavenna’ya bağlıyor. 1828 yılında yapılan geçidin batı tarafı çok dikken, doğu tarafı daha düz. Hangi yoldan gitmek istediğiniz ise size bağlı.

Devlerin Bulvarı, Koliforniya Konum

Yeşilin her tonuna hayran olanlar içinse dünyanın en iyi orman sürüşü olarak gösterilen Devlerin Bulvarı en doğal sürüş yollarından biri. Adını yükselen Titan ağaçlarından alan 31 millik cadde, çeşitli park alanlarına, piknik alanlarına ve ziyaretçiler için yüzme alanlarına da sahip.  Cadde boyunca, her biri büyülü sekoya ormanına giden çok sayıda yol bulunabilir. İçerisinden arabanızla geçebileceğiniz 950 yaşındaki Ölümsüz Ağaç ve daha fazlasına buradan ulaşabilirsiniz.

Laerdal Tüneli, Norveç Konum

Tünellerin genellikle karanlık ve sıkıcı olduğunu düşünürüz. Dünyanın en uzun karayolu tüneli olan Laerdal Tüneli’nin o kadar da karanlık olmadığını söylesem? Norveç’teki Oslo ve Bergen şehirlerini birbirine bağlayan 24.5 km uzunluğundaki bu tünelden geçmek tam 20 dakika sürüyor. Bu size biraz korkutucu gelmiş olabilir fakat endişe etmeye gerek yok. Her 6 km’de bir duraklamak için genişletilmiş alanlar buluyor. Sürücüler için özel bir ışıklandırma sistemi ile aydınlatılan tünelden geçerken durup rengarenk alanlarda dinlenerek keyifli zaman bile geçirebilirsiniz. Telefonların çekim gücünün de hiç düşmediğini ekleyeyim.

Kaş-Fethiye Yolu, Antalya Konum

Tabii ki seyrine doyamadığım yollarda ülkemizi es geçemezdim. Tatilcilerin vazgeçemediği seyahat rotasıdır Kaş – Fethiye yolu. Mavinin her tonunu izlerken zamanın nasıl geçtiği anlaşılmaz. Bu güzergahtaki Kaputaş Plajı, Kalkan, Patara Sahili ve Saklıkent Kanyonu’ na uğramak sürüş keyfini 2 katına çıkartır. Tatil sezonunda yerli ve yabancı birçok sürücüye unutulmaz bir yolculuk sunar bu yol.

İlginizi çekebilir: Selin Şen’den Kaş’ta Yamaç Paraşütü Deneyimi

Ağaç Tünel, Bartın 

Seyrine doyulmayan yollara Karadeniz’in hırçın sularının ve sarp geçitlerinin eşlik ettiği yolları eklemeden olmaz. Bu yollar arasında benim en sevdiğim yol denizden biraz uzak olsa da Ulus – Safranbolu yolu arasındaki Ağaç Tünel. Yolun iki yanındaki ağaçlar gökyüzünde birleşiyor ve yol tünel şeklini alıyor. Özellikle sonbahar aylarında bu yolda araba sürmek bir film karesindeymiş hissi uyandırıyor.

Kapak fotoğrafı: Instagram / @malojapalacehotel