Maceracı yazar Robyn Davidson’ın Avustralya çöllerindeki yolculuğunu konu alan Tracks filmini izledik! Bunu fırsat bilerek farklı kıtalardaki çöllerde geçen farklı türlerdeki filmleri bir araya getirdik.

En İyi Çöl Filmleri
En İyi Çöl Filmleri

John Curran’ın yönettiği Tracks, Avustralyalı yazar Robyn Davidson’ın yaşamının önemli bir kesitine yoğunlaşıyor: 1977 yılında, Avustralya çöllerinde geçirdiği ve kıtayı boydan boya kat ettiği yolculuğa… Yer yer bu macerayı fotoğraflaması için buluştuğu National Geographic fotoğrafçısı Rick Smolan dışında ona eşlik edenler yalnızca dört devesi ve köpeği oluyor. 33. İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma bölümünde gösterilen filmlerden olan Tracks’te Robyn Davidson’ı Mia Wasikowska, Rick Smolan’ı ise Adam Driver canlandırıyor.

En İyi Çöl Filmleri
En İyi Çöl Filmleri

Avustralya çöllerini, çölde yolculuk etmenin tehlikeleri ve zorlukları kadar böyle bir yolculukta tanık olunabilecek güzellikleri de gözler önüne seren film, çölde geçen filmleri hatırlamamızı sağladı. İşte dramdan animasyona, izlemeniz gereken çöl filmleri:

En İyi Çöl Filmleri

Jarhead | 2005, Sam Mendes

American Beauty ve Road to Perdition’ın ardından, Sam Mendes üçüncü filminde 1980′lerin sonuna, Körfez Savaşı’nın başladığı dönemde ABD ordusunun deniz piyadelerinin Suudi Arabistan çöllerindeki kamplarındaki bekleyişini konu almıştı. Jake Gyllenhaal’un başrolde oynadığı film, adını askerlerin tıraşlı kafalarına takılan “Jarhead” isminden alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Gerry | 2002, Gus Van Sant

Amerikan bağımsız sinemasının en önemli yönetmenlerinden Gus Van Sant, 2002 yapımı Gerry’de Casey Affleck ve Matt Damon’ı buluşturmuştu. Film, ABD’nin New Mexico eyaletindeki Rattlesnake Canyon’un çöllerinde çıktıkları gezide kaybolan ve yanlarında yiyecek ve su olmadan geri dönmeye çalışan iki arkadaşın hayatta kalma savaşını ve aralarındaki ilişkinin bu süreçte sınanmasını konu alıyordu. Gerry, Gus Van Sant’ın Elephant ve Last Days ile devam eden “Ölüm” üçlemesinin ilk filmi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.1/10

Rabbit-Proof Fence| 2002, Philip Noyce

1930′lu yıllarda Avustralya’nın çöllerinde geçen Rabbit-Proof Fence, Avustralya’nın devlet politikası gereğince ailelerinden koparılarak asimile edilmek üzere şehre götürülen üç Aborjin kız çocuğunun kaçarak evlerine dönmeye çalışmasını konu alıyor. Aborjin dilinde çekilen film, Avustralya’nın tarihindeki acı olaylara duygusal ve bireysel bir hikaye ile yaklaşıyordu. Rabbit-Proof Fence, Avustralya’nın en önemli sinema ödülü olan AFI ödüllerine 10 dalda aday gösterilmiş ve En İyi Film seçilmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace | 1999, George Lucas

Star Wars serisinin 1999′da başlayan ve Anakin Skywalker’ın çocukluğuna ve gençliğine odaklanan ikinci üçlemesinin ilk filmi olan “The Phantom Menace”, Qui-Gon Jinn (Liam Neeson) ve Obi-Wan Kenobi’nin (Ewan McGregor) Anakin adındaki yetenekli çocuğu keşfetmesini anlatıyor. Efsanevi Star Wars evreninin çorak gezegeni Tatooine’de geçen bu filmi çöl filmleri arasında saymasak olmazdı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

The English Patient | 1996, Anthony Minghella

1996′nın olay yaratan draması The English Patient (İngiliz Hasta), İkinci Dünya Savaşı’nın son yıllarında bir uçak kazasında ağır yaralanan bir hastanın, bakımını üstlenen hemşireye anlattığı anıları ile ilerliyordu. 1930′larda harita uzmanı Count Almásy’nin birçok kaşifle beraber Sahara Çölü’nde yaşadıklarını, aşk ve ihtiras dolu geçmişini film boyunca geridönüşlerle soluk soluğa izlemiştik.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert | 1994, Stephan Elliott

İki ‘drag queen’ ve bir transeksüelin kabare gösterilerini sergilemek için Avustralya çöllerini kat ederek Sydney’den kuzeye, Alice Spings adındaki tatil köyüne doğru olan yolculuklarını konu alan film, sinema tarihinin kült statüsüne ulaşmış filmlerinden…Hugo Weaving, Guy Pearce ve Terence Stamp’i 1994′ten sonra bir daha böyle görmedik!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Stargate | 1994, Rolan Emmerich

Mısır’da çölün ortasındaki piramitlerden birinin içinde bulunan ışınlanma cihazı insanları bilinmeyen bir gezegene, Eski Mısır uygarlığının izlerini taşıyan değişik bir dünyaya götürür. Bir zamanlar olay olmuş Stargate serisi, devam filmlerinin yanı sıra televizyon dizileri ile de sürmüştü. Felaket filmlerinin vazgeçilmez yönetmenlerinden Roland Emmerich’in en önemli filmlerinden olan Stargate’te Kurt Russell, James Spader ve Ra rolünde Jaye Davidson rol alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Walkabout | 1971, Nicolas Roeg

Avustralya çöllerinde geçen bir başka film… İngiliz asıllı iki kardeşin, yanlarında hemen hemen hiçbir şey olmadan kayboldukları sırada karşılarına Avustralya’ya özgü ‘walkabout’una çıkmış bir yerli çocuk çıkar. Birbirleri ile aynı dili konuşamayan üç çocuğun birbirlerine yardım ederek sürdürdükleri yolculuğu konu alan Walkabout, James Vance Marshall’ın romanından uyarlanmış bir film.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Lawrence of Arabia | 1962, David Lean

Sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden David Lean’in başyapıtlarından Lawrence of Arabia, başta (geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz) Peter O’Toole, Anthony Quinn ve Omar Sharif’in performansları olmak üzere unutulmayan filmlerden. I. Dünya Savaşı sırasında Orta Doğu’da görev alan bir İngiliz askerinin yaşadıklarını ve özellikle Osmanlı Devleti’ne karşı ayaklanan Arap halklarına yardımını konu alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.3/10

Rango | 2011, Gore Verbinski

Son olarak bir animasyon… Johnny Depp’in yaşayarak seslendirdiği çöl bukalemunu Rango’nun Vahşi Batı’da bir kahramana dönüşmesini anlatan animasyon, çevreci yanıyla da dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri