Festivaller, konserler dünyanın her yerinde yaz-kış dinlemeden devam ediyor. Peki bu festivallerin baş kahramanları kimler? Dilerseniz, Türkiye’de elektronik müziğin gün geçtikçe daha da popülerleşmesini bahane ederek, dünyadaki en iyi DJler listesine göz atalım.

En İyi DJ’ler Listesi

Tiesto

youtube play youtube play

Bu senenin en iyilerine baktığımızda Tiesto gene listenin ilk sıralarında. Gerçek ismi Tijs Michiel Verwest olan 1969 Hollanda doğumlu DJ, ilk stüdyo albümü olan In My Memory’i 2001 yılında yayınladı. Toplam yedi albümü olan DJ, ayrıca 2007’den beri Hollanda da Tiesto’s Club Life isminde bir radyo yayını yapmakta. 

theMagger Banner

Hardwell

youtube play youtube play

Bu senenin listelerindeki bir diğer isim yine DJ’ler ülkesi Hollanda’dan. Asıl adı Robbert Van De Corput olan Hardwell, bu sene pek çok kaynak da ilk beş de görünüyor. Akıl hocası ve ilham kaynağı olarak Tiesto’yu gösteren DJ’in 2011 – 2021 yılları arasında yayınlanan Hardwell On Air isimli bir radyo şovu da bulunuyor.

Armin Van Buuren

youtube play youtube play

Sırada DJ Mag dergisi tarafından yapılan, yılın top 100 DJ’i anketinde, dört tanesi üst üste olmak üzere toplam beş kez birinci seçilen Hollandalı DJ Armin Van Buuren var. 1976 doğumlu DJ, yedi stüdyo albümüne sahip. 2014 yılında Kanadalı şarkıcı Trevor Guthrie ile yaptıkları “This Is What It Feels Like” single’ı en iyi dans kaydı dalında Grammy’e aday gösterildi ve bu ödül için yarışan tarihteki dördüncü Trance müzik sanatçısı oldu. 2001 yılından beri yayınlanan ve geçen sene bininci bölümü kutlanan A state Of Trance isimli bir radyo programı da bulunan DJ popülaritesini daha uzun yıllar koruyacak gibi görünüyor.

theMagger Banner

Dimitri Vegas – Like Mike

youtube play youtube play

Sırada Belçikalı – Yunan DJ ikilisi Dimitri Vegas – Like Mike var. Gerçek adları Dimitri Thivaios ve Michael Thivaios olan iki kardeş DJ Mag dergisi tarafından iki kez yılın DJ’i seçildi. Bir diğer ünlü DJ Steve Aoki ile kurdukları, çeşitli festivallerde beraber konserler verdikleri “3 Are Legend” isimli bir süpergrupları var. Hali hazırda kendi alanlarında başarılı olan müzisyenlerin bir araya gelip kurdukları oluşuma “süpergrup” dendiğini de bu vesile ile hatırlatalım.

Martin Garrix

youtube play youtube play

Şimdiki DJ’imiz gerçek adı Martijn Gerard Garritsen olan Hollanda’lı DJ Martin Garrix. 1996 doğumlu sanatçı bu genç yaşına rağmen büyük bir popülariteye sahip. DJ Mag Top 100 de üç sene üst üste bir numara olmaya başaran DJ,  Sacred To Be Lonely” ve “Animals” gibi parçalarıyla büyük ses getirmişti. O da Tiesto sayesinde bu işe ilgi duyan ve onun desteğini almasıyla zirveye kadar ulaşan DJ’lerden.

David Guetta

youtube play youtube play

Bu sefer sırada Fransız bir DJ var. David Guetta. 1967 Paris doğumlu DJ, on milyonun üzerinde albüm ve 65 milyon single satışına ulaşmış durumda. “The World Is Mine”dan, Sia ile yaptıkları “Titanium”a pek çok hit şarkısı olan sanatçı, şimdilerde Danimarka’lı DJ Morten Breum ile geliştirdikleri Future Rave müzik türü ile uğraşıyor.

Purple Disco Machine

youtube play youtube play

Sırada bizim seçtiğimiz bir sanatçı var. Gerçek adı Tino Piontek olan Alman DJ Purple Disco Machine. DJ’in, İngiliz grup Sophie And The Giants ile yaptığı “Hypnotized” ve bu sene çıkan “In The Dark” parçalarına bir göz atın. Bu parçalarda seksenleri, Disko’yu, Funk’ı pek çok şeyi bir arada bulacaksınız. Lady Gaga’nın “Rain On Me” ve Dua Lipa’nın “Don’t Start Now” parçalarının remixini de yapan DJ ileriki yıllarda adından daha çok söz ettirecek gibi görünüyor.

theMagger Banner
Advertisement

Tensnake

youtube play youtube play

Seçtiğimiz diğer DJ yine Almanya’dan. Hamburglu DJ Tensnake 2006 yılından beri müzik piyasasının içinde. 2010 yılında yaptığı “Coma Cat” şarkısı ile tanınan Dj’in Glow ve L.A. isimli iki albümü var. 2020 senesinde çıkardığı L.A. albümünde sanatçı Los Angeles de yaşadığı hem güzel anılardan hem de altı yıl sonunda biten ilişkisinden bahsetmiş. Avustralyalı şarkıcı Fiora ile yaptıkları Pointer Sisters grubuna ait “Automatic” cover’ını dinlemenizi öneririz.

Kavinsky

youtube play youtube play

DJ’lerden tavsiye vereceksek tabi ki Kavinsky’den bahsetmemek olmaz. Fransız müzisyen Vincent Belorgey, namıdiğer Kavinsky, 2010 yılında yaptığı “Nightcall” parçasıyla geniş kitlelere ulaştı. Brezilyalı grup CSS’in solisti Lovefoxxx’un vokaliyle katkıda bulunuduğu parça Synthwave klasikleri arasına çoktan girdi. Şarkı ayrıca Ryan Gosling’in başrolde olduğu Drive ve de Matthew McConaughey’in başrolde oynadığı Lincoln Lawyer filmlerinde de kullanıldı. İlk single’ı olan “Testarossa Autodrive”ı kendisinin de sahip olduğu seksenlerin ikonik arabası Ferrari Testarossa’dan esinlenerek yapmış. Kliplerinde de bu arabayı bolca görürüz. Ayrıca, Gran Turismo 5 Prologue, Grand Theft Auto 4 gibi çeşitli popüler oyunlarda parçalarını duyabilirsiniz. Kavinsky aslında Vincent’in kendi yarattığı bir karakter. Hikayesine göre, 1986 yılında Testarossa’sı ile kaza yaptıktan sonra, 2006 yılında kendi elektronik müziğini yapmak için zombi olarak tekrar ortaya çıkıyor.

theMagger Banner
Advertisement

Kavinsky’i dinlerken sizin de içinizden süper spor bir otomobile atlayıp, geceleyin şehrin ışıkları eşliğinde araba kullanmak gelmiyor mu?