Festivaller, konserler dünyanın her yerinde yaz-kış dinlemeden devam ediyor. Peki bu festivallerin baş kahramanları kimler? Dilerseniz, Türkiye’de elektronik müziğin gün geçtikçe daha da popülerleşmesini bahane ederek, dünyadaki en iyi DJler listesine göz atalım. İşte En İyi DJler listesinin zirvesindeki djler!

En iyi ses deneyimi için kulaklık önerilerimize göz atın.

Ünlü DJler

Martin Garrix

martin-garrix-2017-cr-Rachel-Kaplan-billboard-1548
Martin Garrix

En iyi djler: Martin Garrix | Fotoğraf: Rachel Kaplan

Gerçek adı Martijn Gerrard Garritsen olan, afişlerde ise MAR+IN GARRIx olarak gördüğümüz Martin Garrix, birçok ünlü dj gibi Hollandalı. 2016, 2017 ve 2018’de, üç yıl üst üste en iyi djler listesinin 2018’deki bir numarası olan Martin Garrix, progressive house türünün en aranılan isimlerinden. Geçtiğimiz yıllarda Coachella’dan Tomorrowland’e birçok festivalde binlerce insanı coşturan Martin Garrix‘in Bebe Rexha‘yla işbirliği In the Name of Love‘a aşık olacaksınız:

youtube play youtube play

Websitesi | Instagram

Dimitri Vegas & Like Mike

Dimitri-Vegas-Like-Mike-2018-cr-Boy-Kortekaas-billboard-1548
Dimitri Vegas & Like Mike

En iyi djler: Dimitri Vegas| Fotoğraf: Boy Kortekaas

Dimitri Thivaios ve Michael Thivaios adlı iki kardeşten meydana gelen, Belçikalı elektronik müzik ikilisi, 2015’te en iyi djler listesinin bir numarası olmuştu, o yıldan beri de iki numaradaki yerlerini koruyorlar. Çok genç yaştan beri ve daima birlikte müzik yapan ikilinin, Belçika-Hollanda elektronik müzik sahnesinin en ikonik parçalarından bazılarının altında imzası var… Mesela Tremor‘ın:

youtube play youtube play

Websitesi | Instagram

Hardwell

Hardwell
Hardwell

Tarzı aslında progressive ve electro olan 26 yaşındaki başarılı DJ Hardwell (Robbert van de Corput), kendi tarzına genel bir isim koymaktansa “Hardwell müziği” demeyi tercih ediyor. 2014 yılının en iyi DJ’i seçilen Hollandalı DJ, dünyanın sayılı festivallerinde dj kabinlerinin konuğu oluyor. İşte size bir Hardwell parçası… (Dikkat, biraz ağır gelebilir!)

Websitesi | Instagram

Armin van Buuren

Armin van Buuren
Armin van Buuren

İşte, dünyadaki en iyi djler arasında bir Hollandalı daha, üstelik o kadar Hollandalı ki, ülkesine katkılarından dolayı, devlet nişanıyla onurlandırılmış. Van Buuren, en iyi djler listesinin bir numarası olma konusunda da bir rekoru elinde bulunduruyor; kendisi tam 5 kez dünyanın en iyi dj’i seçilmiş durumda. O, trance müzik deyince akla gelen ilk isim ve Grammy adaylığı bulunan tek trance müzisyeni. Tüm mix’leri bir yana, eğer siz de benim gibi bir Game of Thrones hayranıysanız, Armin van Buuren‘in dizinin müziği için yaptığı bu remix’e de bayılacaksınız:

youtube play youtube play

Websitesi | Instagram

David Guetta

David Guetta
David Guetta

2000’lerin başından beri müzik dünyasının ve tabii özellikle elektronik müzik sahnelerinin tanınan isimlerinden olan Fransız dj David Guetta, bugüne kadar dokuz milyonun üzerinde albüm ve otuz milyonun üzerinde tekli satışıyla başarısını sayısal olarak da kanıtlamış durumda. 2011’de en iyi djler listesinin bir numarasında yer alan Guetta’nın ününe ün katışı ise 2016’da olmuştu. UEFA Euro 2016 turnuvasının müzik elçisi olarak David Guetta’yı seçmiş, turnuvanın resmi şarkısı ise İsveçli Zara Larsson‘un vokalleriyle renklenen, David Guetta imzalı This One’s for You olmuştu.

youtube play youtube play

Websitesi | Instagram

Tiesto

Tiesto
Tiesto

Gerçek adı Tijs Verwest olan 1969 Hollanda doğumlu Tiesto, dünyanın en çok tanınan DJ’lerinden. Çok uzun yıllardır  sektörün içerisinde olmasına rağmen hala popülerliğini en üst seviyede sürdüren Tiesto, 75 milyon dolarlık servetiyle dünyanın en varlıklı DJ’i olarak da biliniyor. Kendisinin canlı performansını şu zamana kadar dinlememiş olanlar çok şey kaçırmışlar diyebiliriz ve onlara Tiesto‘nun pek yakında İstanbul’da olacağı haberini de müjdelemek isteriz. Ünlü DJ’in en iyi performanslarından bir set karşınızda… (Dikkat, biraz uzun ve fazlasıyla başarılı; işinizi unutturabilir!)

Websitesi  | Instagram

DJMag’in En İyi 100 DJ listesinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki yıllarda yılın en iyi djleri listesinde üst sıralarda yer alan bazı isimlerse şunlar:

Avicii

Avicii
Avicii

Geçtiğimiz yılların  en iyi şarkılarından biri Wake Me Up‘ı bize kazandıran, asıl adı Tim Bergling olan Avicii, 2013’ün 3. en iyi DJ’i seçilmişti. 1989 İsveç doğumlu DJ, EDM (elektronik dans müziği) türünün son yılların festivallerinin en çok aranan ismiydi. Geçmiş zamanla konuşuyor olmamızın nedeni, ne yazık ki Avicii’yi 2018 yılının bahar aylarında kaybetmiş olmamız. 2018 yılı listesinin 15. sırasında yer alan Avicii‘yi, vazgeçilmezlerinden Wake Me Up‘ı dinleyerek analım…

youtube play youtube play

Websitesi

Calvin Harris

Calvin Harris
Calvin Harris

Dünyanın hem en iyi hem de 46 milyon dolarla en çok kazanan DJ’lerinden, gerçek adı Adam Richard Wiles olan Calvin Harris, 1984 İskoçya doğumlu. 2007’de I Created Disco albümüyle muhteşem bir çıkış yapan DJ, electro house ve nu-disco tarzıyla o günden beri dünyanın hakkında en çok konuşulan ve aranan DJ’lerinden biri, 2018’de de en iyi djler listesinin 40. sırasında yer alıyor. Ünlü şarkıcı Ellie Goulding’le yaptığı I Need Your Love şarkısı 2013’ün en başarılılarındandı: (Dikkat, şimdiden hafta sonu hayalleri kurdurabilir!)

Websitesi | Instagram

Steve Aoki

Steve Aoki
Steve Aoki

Geçtiğimiz yıllarda İstanbul’da da binlerce hayranına unutamayacakları bir 3 saat geçirten Steve Aoki, aynı yıl dünyanın 8. en iyi DJ seçilmişti. Elektronik müziğin kralı diyebildiğimiz 1977 ABD doğumlu Aoki, sadece müziği değil; çılgın sahne şovları ve dünyaca başarılı bir plak şirketinin kurucusu olmasıyla da ünlü! Aoki, bu yıl da listenin 11. sırasında bulunuyor. Şimdi 58 dakikanızı Steve Aoki‘ye ayırın: (Dikkat, kendisinin mix’lerini dinlerken iş yerinde kalkıp dans etmeye başlama riskiniz var!)

Websitesi | Instagram

İlginizi çekebilir: En İyi Müzik Uygulamaları