DreamWorks Animation, 1990’ların sonundan beri imza attığı animasyon filmler ile hayal dünyamızı renklendiriyor. Shrek, Madagascar ve How to Train Your Dragon gibi sevilen serileri de beğeniyle izlenen Dreamworks animasyonları, her yıl iki yeni filmle sayıca artıyor. 2019’da karşımıza çıkacak yeni Dreamworks animasyonları, How to Train Your Dragon serisinin üçüncü filmi How to Train Your Dragon: The Hidden World ve Himalayalar’da geçen Abominable olacak. Dreamworks animasyonları arasından en iyilerini bu yazıda bulacaksınız.

Hayalgücü Fabrikası: En İyi Dreamworks Animasyonları
Hayalgücü Fabrikası: En İyi Dreamworks Animasyonları

DreamWorks Animation animasyon stüdyoları, 1994 yılında Steven Spielberg, Jeffrey Katzenberg ve David Geffen tarafından kurulmuş. Bugüne kadar izlediğimiz (35 film) Dreamworks animasyonları arasından  sadece 1’i IMDb Top 250 listesinde yer alsa da; 12’si En İyi Animasyon dalında Oscar adayı olan Dreamworks animasyonları arasından 2’si ödüle uzanmış durumda.

En İyi DreamWorks Animasyonları

The Boss Baby | 2017, Tom McGrath

Bir bebek düşünün ki, elinde Bond çantası, üzerinde takım elbisesiyle tüm aileye patronluk taslasın! The Boss Baby, işte tam olarka böyle bir bebek. Çıkageldiği evde onda bir tuhaflık olduğunu düşünen ve ondan kurtulmaya kararlı 7 yaşındaki abisiyle geçinemese de, büyük bir şirketin CEO’sunun şeytani planını durdurmak ikisinin ellerinde. Hem kardeşlerin ilişkisi üzerine tatlı mesajlar veren hem de Alec Baldwin‘in Donald Trump göndermeleri dolu seslendirmesiyle politik taşlamaya uzanan The Boss Baby‘i çok seveceksiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.3/10

The Croods | 2013, Kirk De Micco & Chris Sanders

Tarih öncesi çağlarda geçen The Croods, kuraklık ve açlıkla başa çıkmak zorunda kalan, fakat aşırı koruyucu aile reisi Grug’un korkuları nedeniyle alternatif bir yaşam alanı aramak için mağaralarından ayrılamayan Crood ailesinin macerasını anlatıyor. Grug’un macera peşinde koşmak, evinden uzaktaki dünyayı keşfetmek isteyen kızı Eep, bir gün başını belaya sokup Guy adındaki genç adamla tanışınca tüm ailenin kaderi değişiyor. Geçtiğimiz yılın en iyi animasyonlarından olan “The Croods”un seslendirme kadrosunda Nicolas Cage, Emma Stone, Ryan Reynolds ve Catherine Keener dikkat çekiyor. The Croods 2‘nin vizyon tarihi 2020 olarak belirlendi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Rise of the Guardians | 2012, Peter Ramsey

Dünya çocuklarının masumiyeti tehlikeye girince, onları şeytani Pitch Black’in (Öcü) saldırısına karşı korumak amacıyla tüm koruyucu kahramanları bir araya geliyor: North (Noel Baba), Bunny (Paskalya Tavşanı), Tooth (Diş Perisi) ve Sandy (Sandman); üstelik yanlarına çocukların koruyucu kahramanlarından biri olmayı isteyen Jack Frost’u da alırlar. Chris Pine, Alec Baldwin, Hugh Jackman, Isla Fisher ve Jude Law’lu seslendirme kadrosunun yeteneği ile öne çıkan bu film, hep şirin tasvirlerini izlediğiniz kahramanları bu kez cesur birer savaşçı olarak görmenizi sağlıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Kung Fu Panda | 2008, Mark Osborne & John Stevenson
Kung Fu Panda 2 | 2011, Jennifer Yuh
Kung Fu Panda 3 | 2016, Alessandro Carloni, Jennifer Yuh

Po, bir kehanet sonucunda kung fu dünyasının beklenen seçilmişi Dragon Savaşçı olduğunu öğrenince kendini Usta Shifu’nun öğrencilerinden biri olarak dövüş sanatları eğitimi alırken buluyor. Tek sorun, kendsinin obez bir panda olması ve hareket etmekte dahi zorlanması! İdolleri, efsanevi dövüşçüler Tigress, Crane, Mantis, Viper ve Monkey ile tanışma, dövüşme ve dostluk kurma imkanı bulan Po, yavaş yavaş içindeki savaşıçıyı ve güçlerini keşfediyor. Jack Black, Dustin Hoffman, Angelina Jolie gibi isimleri buluşturan seslendirme kadrosu ve esprili senaryosu ile oldukça sevilen Kung Fu Panda’nın devam filmleri Kung Fu Panda 2‘yi 2011′de, Kung Fu Panda 3‘ü ise 2016′da izlemiştik.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10, IMDb Puanı: 7.2/10,IMDb Puanı: 7.1/10

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit | 2005, Steve Box & Nick Park

İngiliz televizyonlarının sevilen stop-motion komedi ikilisi Wallace ve Gromit, yaratıcısı Nick Park’ın DreamWorks ile yaptığı anlaşmanın ardından uzun metrajlı bir stop-motion animasyon olarak beyazperdeye bir çıkarma yapıyor. Sebze festivali sırasında bir köyü mutant bir tavşanın gazabından kurtarmaya çalışan Wallace ve zeki köpeği Gromit, DreamWorks’e ikinci En İyi Animasyon Oscar’ını kazandırmıştı. 1989′dan beri Wallace’ı seslendiren Peter Allis’e filmde Helena Bonham Carter ve Ralph Fiennes gibi tanınmış oyuncular eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Madagascar | 2005, Eric Darnell & Tom McGrath
Madagascar: Escape 2 Africa | 2008, Eric Darnell & Tom McGrath
Madagascar 3: Europe’s Most Wanted | 2012, Erica Darnell, Tom McGrath & Conrad Vernon
Penguins of Madagascar | 2014, Eric Darnell & Simon J. Smith

DreamWorks animasyonları arasında eleştirmenlerce pek beğenilmese de seyirci tarafından pek sevilen Madagascar’ın 2005 ‘te gösterime giren ilk filmi, dört hayvanın New York Hayvanat Bahçesi’nden kaçışını konu alıyor. Kaybolan arkadaşlarını bulmak için hayvanat bahçesinden kaçan dört arkadaş, kendilerini bir anda Afrika’ya giden bir gemide buluyor. Madagascar’ın hayvanlarının macerası iki devam filmi, birkaç kısa film ve bir televizyon çizgi-dizisi olarak devam etmiş, 2014 yılında seriden bir spin-off film, The Penguins of Madagascar çıkagelmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10, IMDb Puanı: 6.7/10, IMDb Puanı: 6.9/10, IMDb Puanı: 6.7/10

Shark Tale | 2004, Bibo Bergeron, Vicky Jenson & Rob Letterman

Bu animasyonda vejetaryen bir köpekbalığı var! Ustaca yaratılmış, bildiğimiz ünlüler ve markalar içine özenle yerleştirilmiş bir sualtı evreninde geçen film, bir köpekbalığı mafya çetesi liderinin oğlunun öldürülmesiyle başlıyor. Olay sırasında av olarak orada olmasına rağmen, bir anda köpekbalığı öldüren kahraman balık olarak ünlenen Oscar ve ölen köpekbalığının vejetaryen kardeşi Lenny, kendilerini tehlikenin ortasında buluyor. Will Smith, Robert De Niro, Renée Zellweger, Jack Black ve Angelina Jolie’nin seslendirme kadrosunda yer aldığı Shark Tale, “farklı olmak” konusunda verdiği mesajlarla da dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.0/10

Shrek | Andrew Adamson & Vicky Jenson, 2001
Shrek 2 | Andrew Adamson, Kelly Asbury & Conrad Vernon, 2004
Shrek the Third | Chris Mille & Raman Hui, 2007
Shrek Forever After | Mike Mitchell, 2010
Puss in Boots | Chris Miller, 2011

Shrek, tüm masal dünyasının öğelerini tek bir evrende buluşturuyor. Masalları incelikli bir mizahla ve yaratıcılıkla birleştiren bu animasyon serisi Shrek adındaki huysuz dev, geveze eşek (Donkey) ve kurtarılmayı bekleyen bir prensesin maceralarını anlatıyor. Başlangıcından itibaren Mike Myers, Eddie Murphy ve Cameron Diaz’ın başarılı bir şekilde seslendirdiği üçlüye her filmde birbirinden ilginç karakterler ekleniyor. Shrek, 2001 yılında verilmeye başlanan En İyi Animasyon Oscar’ının da ilk sahibi. Shrek 2, Shrek the Third ve Shrek Forever After‘ın ardından serinin sonlandığı açıklanırken; 2011′de, Shrek 2′de tanıştığımız, Antonio Banderas’ın seslendirdiği çapkın kahraman Çizmeli Kedi ile Puss in Boots adlı spin-off film sayesinde buluşmuştuk.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10, IMDb Puanı: 7.2/10, IMDb Puanı: 6.1/10, IMDb Puanı: 6.3/10, IMDb Puanı: 6.6/10

Chicken Run | Peter Lord & Nick Park, 2000

DreamWorks’ün İngiliz stop-motion animasyon stüdyosu Aardman Animations ve Nick Park ile işbirliğinin ilk meyvesi, 1950′lerin İngiltere’sindeki bir çiftlikten kaçan tavukları konu alan Chicken Run. Katil çiftçilerden kaçarak canlarını kurtarmaya çalışan tavukların liderleri Rocky ve Ginger’ı Mel Gibson ile Julia Sawalha seslendiriyordu. Filmin başarısı işbriliğinin uzatılmasını sağlamış ve 2005′teki Wallace and Gromit filminin önünü açmıştı. Bu filmle geleneksel animasyon ve CGI tekniklerinin yanına ilk stop-motion’ı da ekleyen DreamWorks animasyonları, Chicken Run ile üç önemli animasyon türünde de ürün veren bir stüdyoya dönüşmüştü.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

The Prince of Egypt | Brenda Chapman, Steve Hickner & Simon Wells, 1998

DreamWorks animasyonları, yolculuklarına 1998′de vizyona giren bir CGI ve bir geleneksel animasyon ile başlamıştı: Antz, aynı yıl yine karıncalarla ilgili olan Pixar filmleri öncülerinden A Bug’s Life‘ın gölgesinde kalsa da The Prince of Egypt büyük başarı elde etmişti. Geleneksel tekniklerle, çizilmiş bir animasyon olan film; Musa ve Ramses’in mucizelerle dolu epik hikayesini anlatıyor. Filmin büyük başarılarından biri de, Oscar ödüllü şarkı, Mariah Carey ve Whitney Houston’ı buluşturan When You Believe düeti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri