2010’da bizi Vikingler’in ve ejderhaların dünyasına götüren “How to Train Your Dragon”un 4 yıl sonra gelen devam filmi bugün vizyonda! Artık her ikisi de büyümüş genç Viking Hiccup ve ejderhası Toothless ile yeni bir maceraya atılmadan önce DreamWorks’ün 20 yıla yakın tarihi boyunca bize armağan ettiği birbirinden eğlenceli animasyonları hatırlamak istedik.

dreamworks animasyonlari - how to train your dragon 2

2010’da vizyona giren “How to Train Your Dragon”, kuzeydeki Berk Adası’nda yaşayan Viking kasabasında geçiyordu. Kasabanın lideri Stoik the Vast’ın oğlu Hiccup, kasabanın ejderhalara karşı savaşında bir rol almak istiyor, fakat babası küçük ve sakar olduğu için buna izin vermiyordu. Ansızın karşısına çıkan bir ejderhayı öldürmek yerine onu eğitmeyi ve onunla dost olmayı seçen Hiccup, kasabanın ejderhalarla olan mücadelesine akılalmaz bir şekilde son veriyordu. Dört yıl sonra gelen devam filminde, Hiccup ve ejderhası Toothless’ı büyümüş olarak izleyeceğiz. Yüzlerce ejderhaya yuva olan bir buz mağarası keşfeden ikili, bu kez kendilerini bambaşka bir savaşın ortasında bulacak. “How to Train Your Dragon 3” için ise şimdiden 2016 tarihi kesinleşmiş durumda.

dreamworks animasyonlari - how to train your dragon2

“How to Train Your Dragon” filmlerinin yapımcısı, 1994 yılında Steven Spielberg, Jeffrey Katzenberg ve David Geffen tarafından kurulan DreamWorks Animation animasyon stüdyoları… Stüdyo, ilk uzun metrajlı animasyonları olan “Antz” ve “The Prince of Egypt”i 1998 yılında vizyona soktu ve bugüne dek 29 uzun metrajlı filme imza attı. Shrek ve Madagascar gibi iki uzun soluklu serinin sahibi olan stüdyo, 10 filmiyle En İyi Animasyon Oscar’ına, 6 filmiyle En İyi Animasyon Altın Küre Ödülü’ne aday gösterildi ve “Shrek” ile “The Curse of the Were-Rabbit” Oscar kazanadı. Bugün vizyona giren “How to Train Your Dragon 2″yu fırsat bilerek stüdyonun 20 yıla yakın geçmişinde yarattığı 10 animasyonu bir araya getirdik.

Bu hafta “How to Train Your Dragon 2” dışında Colin Firth ve Nicole Kidman’ın başrollerini paylaştığı “The Railway Man” (Geçmişin İzleri), Xavier Dolan’ın 33. İstanbul Film Festival’inde Radikal Halk Ödülü ile ödüllendirilen filmi “Tom à la ferme” (Tom at the Farm | Tom Çiftlikte)  !f İstanbul programında yer alan “The Double” (Öteki) ve Hindistan yapımı aksiyon “Dhoom 3” vizyona giriyor.

 ***

En İyi DreamWorks Animasyonları

The Croods | Kirk De Micco & Chris Sanders, 2013

Tarih öncesi çağlarda geçen “The Croods”, kuraklık ve açlıkla başa çıkmak zorunda kalan, fakat aşırı koruyucu aile reisi Grug’un korkuları nedeniyle alternatif bir yaşam alanı aramak için mağaralarından ayrılamayan Crood ailesinin macerasını anlatıyor. Grug’un macera peşinde koşmak, evinden uzaktaki dünyayı keşfetmek isteyen kızı Eep, bir gün başını belaya sokup Guy adındaki genç adamla tanışınca tüm ailenin kaderi değişiyor. Geçtiğimiz yılın en iyi animasyonlarından olan “The Croods”un seslendirme kadrosunda Nicolas Cage, Emma Stone, Ryan Reynolds ve Catherine Keener dikkat çekiyor. 2017′deki devam filmi için çalışmalar başlamış durumda.

Rise of the Guardians | Peter Ramsey, 2012

Dünya çocuklarının masumiyeti tehlikeye girince, onları şeytani Pitch Black’in (Öcü) saldırısına karşı korumak amacıyla tüm koruyucu kahramanları bir araya gelir: North (Noel Baba), Bunny (Paskalya Tavşanı), Tooth (Diş Perisi) ve Sandy (Sandman); üstelik yanlarına çocukların koruyucu kahramanlarından biri olmayı isteyen Jack Frost’u da alırlar. Chris Pine, Alec Baldwin, Hugh Jackman, Isla Fisher ve Jude Law’lu seslendirme kadrosunun yeteneği ile öne çıkan bu film, hep şirin tasvirlerini izlediğiniz kahramanları bu kez cesur birer savaşçı olarak görmenizi sağlıyor.

Kung Fu Panda| Mark Osborne & John Stevenson, 2008
Kung Fu Panda 2 | Jennifer Yuh, 2011

Po, bir kehanet sonucunda kung fu dünyasının beklenen seçilmişi Dragon Savaşçı olduğunu öğrenince kendini Usta Shifu’nun öğrencilerinden biri olarak dövüş sanatları eğitimi alırken bulur. Tek sorun, kendsinin obez bir panda olması ve hareket etmekte dahi zorlanmasıdır! İdolleri, efsanevi dövüşçüler Tigress, Crane, Mantis, Viper ve Monkey ile tanışma, dövüşme ve dostluk kurma imkanı bulan Po, yavaş yavaş içindeki savaşıçıyı ve güçlerini keşfeder. Jack Black, Dustin Hoffman, Angelina Jolie gibi isimleri buluşturan seslendirme kadrosu ve esprili senaryosu ile oldukça sevilen Kung Fu Panda’nın ikincisini 2011′de izlemiştik. Kung Fu Panda 3 ise 2015′te vizyonda olacak.

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit | Steve Box & Nick Park, 2005

İngiliz televizyonlarının sevilen stop-motion komedi ikilisi Wallace ve Gromit, yaratıcısı Nick Park’ın DreamWorks ile yaptığı anlaşmanın ardından uzun metrajlı bir stop-motion animasyon olarak beyazperdeye bir çıkarma yapmıştı. Sebze festivali sırasında bir köyü mutant bir tavşanın gazabından kurtarmaya çalışan Wallace ve zeki köpeği Gromit, DreamWorks’e ikinci En İyi Animasyon Oscar’ını kazandırmıştı. 1989′dan beri Wallace’ı seslendiren Peter Allis’e filmde Helena Bonham Carter ve Ralph Fiennes gibi tanınmış oyuncular eşlik etmişti.

Madagascar | Eric Darnell & Tom McGrath, 2005
Madagascar: Escape 2 Africa | Eric Darnell & Tom McGrath, 2008
Madagascar 3: Europe’s Most Wanted | Erica Darnell, Tom McGrath & Conrad Vernon, 2012

DreamWorks’ün eleştirmenlerce pek beğenilmese de seyirci tarafından pek sevilen serilerinden Madagascar’ın 2005 ‘te gösterime giren ilk filmi, dört hayvanın New York Hayvanat Bahçesi’nden kaçışını konu alıyordu. Kaybolan arkadaşlarını bulmak için hayvanat bahçesinden kaçan dört arkadaş, kendilerini bir anda Afrika’ya giden bir gemide buluyordu. Madagascar’ın hayvanlarının macerası iki devam filmi, birkaç kısa film ve bir televizyon çizgi-dizisi olarak devam etti. Bu yılın sonunda seriden bir spin-off, “The Penguins of Madagascar”, 2018′de ise serinin dördüncü filmini izleyeceğiz.

Shark Tale | Bibo Bergeron, Vicky Jenson & Rob Letterman, 2004

Bu animasyonda vejetaryen bir köpekbalığı var! Ustaca yaratılmış, bildiğimiz ünlüler ve markalar içine özenle yerleştirilmiş bir sualtı evreninde geçen film, bir köpekbalığı mafya çetesi liderinin oğlunun öldürülmesiyle başlıyor. Olay sırasında av olarak orada olmasına rağmen, bir anda köpekbalığı öldüren kahraman balık olarak ünlenen Oscar ve ölen köpekbalığının vejetaryen kardeşi Lenny, kendilerini tehlikenin ortasında bulur. Will Smith, Robert De Niro, Renée Zellweger, Jack Black ve Angelina Jolie’nin seslendirme kadrosunda yer aldığı bu film “farklı olmak” konusunda verdiği mesajlarla da dikkat çekiyor.

Spirit: Stallion of the Cimarron | Kelly Asbury & Lorna Cook, 2002

Vahşi Batı’da geçen film, Spirit adlı vahşi bir atın kovboylar tarafından yakalanarak ABD süvarilerine satılmasıyla başlıyor. Kısa sürede yeteneği tüm Vahşi Batı’ya yayılan, Rain adlı kısrağa aşık olan ve efsaneleşen Spirit’in kahramanlık öykülerinden oluşan bu filmi izlemeli, özgür ruhuna düşkün bu atı tanımalısınız!

Shrek | Andrew Adamson & Vicky Jenson, 2001
Shrek 2 | Andre Adamson, Kelly Asbury & Conrad Vernon, 2004
Shrek the Third | Chris Mille & Raman Hui, 2007
Shrek Forever After | Mike Mitchell, 2010
Puss in Boots | Chris Miller, 2011

Geçtiğimiz haftalarda Grimm Masalları’ndan uyarlanan filmler listemizde de yer verdiğimiz Shrek, sadece Grimm Masalları’nın değil, tüm masal dünyasının öğelerini tek bir evrende buluşturuyor. Masalları incelikli bir mizahla ve yaratıcılıkla birleştiren bu animasyon serisi Shrek adındaki huysuz dev, geveze eşek (Donkey) ve kurtarılmayı bekleyen bir prensesin maceralarını anlatıyordu. Başlangıcından itibaren Mike Myers, Eddie Murphy ve Cameron Diaz’ın başarılı bir şekilde seslendirdiği üçlüye her filmde birbirinden ilginç karakterler eklenmişti. Shrek, 2001 yılında verilmeye başlanan En İyi Animasyon Oscar’ının da ilk sahibi olmuştu. Serinin dördüncü film ile sonlandığı açıklanırken; 2011′de, Shrek 2′de tanıştığımız, Antonio Banderas’ın seslendirdiği çapkın kahraman Çizmeli Kedi, “Puss in Boots”ile kendine ait bir spin-off filme sahip olmuştu.

Chicken Run | Peter Lord & Nick Park, 2000

DreamWorks’ün İngiliz stop-motion animasyon stüdyosu Aardman Animations ve Nick Park ile işbirliğinin ilk meyvesi, 1950′lerin İngiltere’sindeki bir çiftlikten kaçan tavukları konu alan “Chicken Run” olmuştu. Katil çiftçilerden kaçarak canlarını kurtarmaya çalışan tavukların liderleri Rocky ve Ginger’ı Mel Gibson ile Julia Sawalha seslendiriyordu. Filmin başarısı işbriliğinin uzatılmasını sağlamış ve 2005′teki “Wallace and Gromit” filminin önünü açmıştı. Daha önceki geleneksel ve CGI animasyonlarının yanına ilk stop-motion animasyonunu da ekleyen DreamWorks, “Chicken Run” ile üç önemli animasyon türünde de ürün veren bir stüdyoya dönüşmüştü.

The Prince of Egypt | Brenda Chapman, Steve Hickner & Simon Wells, 1998

DreamWorks Animations, yolculuğuna 1998′de vizyona giren bir CGI ve bir geleneksel animasyon ile başlamıştı. “Antz”, aynı yıl yine karıncalarla ilgili olan Pixar’ın “A Bug’s Life”ının gölgesinde kalmış; fakat “The Prince of Egypt” büyük başarı elde etmişti. Geleneksel tekniklerle, çizilmiş bir animasyon olan film; Musa ve Ramses’in mucizelerle dolu epik hikayesini anlatıyordu. Filmin büyük başarılarından biri de, Mariah Carey ve Whitney Houston’ı buluşturan “When You Believe” düeti olmuştu.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN