Özellikle 1970’li yıllardan itibaren tüm dünyayı etkisi altında bırakan “gitar müziği akımı” sayesinde “elektro gitarlar” hayalleri süsleyen efsanevi ikonların ortaya çıkmasında büyük etki sahibi oldular. Hala günümüzde müzisyenlerin en çok çaldığı ve yeni başlayan müzik öğrencilerinin en çok tercih ettiği enstrümanlardan biri. en iyi elektro gitarlar!

p6v7dim4hdqwbf73

Jimi Hendrix

Manyetikleri, elektrik aksamı, amfileri ve farklı tonlar elde etmeye yarayan binlerce efektör seçeneğiyle elektro gitarlar bir tutku merkezi haline gelmiş durumdalar. Efsanevi gitaristlerin kullanmış olduğu ekipmanların internette inanılmaz fiyatlara satılması fazlasıyla konuşulur hale geldi.

Tüm dünyada böylesine bir müzik tutkusunu körükleyen elektro gitarın en çok tercih edilen köklü markalarını birlikte inceleyelim…

 

Gibson

Efsanevi Gibson Gitar Şirketi 1902’de kuruldu. Tüm zamanların en ünlü gitarlarından biri olan Gibson Les Paul, ilk olarak 1952’de satışa çıktı ve bugün de hala aynı şöhrete sahip. Ancak tüm zamanların en çok satan gitarı Gibson’ın SG modeli. Kullandığı ağaç ve manyetikleriyle ağırlık açısından fazla bir gitar olsa bile markayı kullanan müzisyenlerin vazgeçemediği bir dokuya sahip. O kadar çok yönlü bir gitar ki, blues-jazz tarzlarından hard rock ve alternatif, modern tonlara kadar hepsini elde etmek mümkün. Malzeme ve işçilik açısından üst düzey, duruşu çok karakteristik. Klasik görüntüsüyle birçok farklı üreticinin modellerinde ilham kaynağı yine bu marka.

Slash-1-625×381

Slash, Gibson

Gibson gitarları genelde 500 dolardan başlıyor; Ancak, Gibson’ın iştiraki Epiphone firması, daha pahalı Gibson gitarlarına karşılık 100 $ ‘dan başlayan modeller sunuyor.

Gibson gitarlarıyla sahneleri kasıp kavuran müzisyenlerden bazıları: Jimmy Page (Led Zeppelin), Duane Allman (Allman Brothers Band), Slash (Guns N ‘Roses), Joe Perry (Aerosmith), Bob Marley (The Wailers), Ace Frehley (Kiss), BB King

 

Fender

Her gitaristin hayali konumundaki Fender 1946’da kuruldu ve en çok Telecaster, Stratocaster ve Jazzmaster elektro gitar modelleri ile tanınıyor. Fender gitarları, yalın bir tınıyla daha temiz bir sese sahip ve bu onu bir blues gitarı haline getiriyor. Ama durum bu kadar basit değil. Fender’in kendine has öyle bir tonu var ki gitardan anlayan herkes bu sesi tanıyabiliyor ve fender çıkardığı tonuyla çok meşhur. Grunge tarzından alternatif modern türlere, pop müzikten, kült rock’n roll parçalarına kadar her yerde Fender gitarlar kullanıldı ve bu durum markayı giderek efsaneleştirdi.

eric

Eric Clapton, Fender

Fender gitarlar, Meksika ve Amerikan üretim olarak ayrılıyor ve 400 dolardan başlıyor; Ancak, Fender’ın iştiraki (alt markası) Squier, 100 Dolar’dan başlayan modeller sunuyor.

Fender gitarlarını kullanan ünlü gitaristler: Jimi Hendrix, Stevie Ray Vaughan (Stevie Ray Vaughan and Double Trouble), Eric Clapton (Cream, Derek and Dominos, Solo), David Gilmour (Pink Floyd), Buddy Holly (Crickets), Jeff Beck

 

Ibanez

Ünlü Japon gitar markası Ibanez 1957’de kuruldu. Şirketin en popüler iki modeli RG (Roadstar Guitar) ve S (Saber). Dünyada ilk defa 7 ve 8 telli elektro gitarları üreten şirket ibanez oldu. Aynı zamanda Ibanez dünyanın en çok satılan gitarları arasında yer alıyor ve işçilik açısından mükemmel gitarlar sunuyor.  Kullanıcılarının çalış konforunu çok önemsiyor ve ton açısından modern tarzın tüm gerekliliklerini karşılayabilicek modeller üretiyorlar. Birçok gitar virtüözünün tercihi de konumunda. Her bütçeye uygun fiyatlandırma politikasına sahipler ama kalitenin fiyatla büyük oranda bağlantılı olduğunu söylemeden edemeyeceğim. Ibanez gitarları özellikle metal gibi sert müziklerde ve deneysel türlerde ön plana çıkıyor, temiz karakteristik clean tonlar sunuyor ve 100 dolardan başlıyorlar.

Ib

Ibanez, Steve Vai

Ibanez kullanan bazı ünlü gitaristler: Daron Malakian (Down of System), Bradley Nowell (Sublime), Bob Mold (Husker Du), Dexter Holland (The Offspring), Steve Vai, Joe Satriani, Paul Gilbert, Korn

 

PRS

Paul Reed Smith, 1985’te PRS Guitars’ı kurdu ve şirketin gitarları, inanılmaz derecede yüksek kalitesi nedeniyle müzisyenler arasında hızla favoriler buldu. PRS Gitarlar ihtiyaçlara yönelik teknik özellikleriyle ön plana çıkarak Amerika’nın 3 büyük gitar üreticisinden biri haline geldi. 500 Dolar’dan başlayan çeşitli modellere sahipler. Kullanıcıları için bu gitarlarla yapılamayacak bir müzik türü yok. “Fender ve Gibson karışımı tonlara sahip gitarlar” olarak tanımlanıyorlar.

MTV Video Music Awards Latinoamerica 2002- Show

PRS, Santana

Paul Reed Smith gitarlarını çalan efsanelerden bazıları: Dave Navarro, Carlos Santana, Alex Lifeson (Rush), Joe Walsh (Eagles), Tim Mahoney (311), Ted Nugent, Mark Tremonti

 

ESP

Bir başka Japon şirketi olan ‘Electric Sound Products’ (ESP) 1975 yılında mevcut gitarlara yedek parça üretmek ve geliştirmek amacıyla ufak bir işletme olarak kuruldu. Günümüzde yüksek kaliteli gitarları ve akıl almaz tasarımlarıyla ünlü müzisyenlerin önde gelen tercihlerinden olsa bile ESP’nin gelişimi biraz tesadüfi. 1986 yılında George Lynch, Tokyo turnesinde çalacakken yedek bir gitar sapına acil olarak ihtiyaç duyar. ESP ile o ihtiyacı sayesinde tanışan Lynch, bu markadan çok etkilenir ve kendine özel olarak bir gitar ürettirir. ESP bu sayede giderek tanınır hale gelir, seri üretime geçer ve ünlü gitaristler için yaptığı özel üretim gitarlardan oluşan pazarlama stratejileriyle günümüzün en büyük markalarından birine dönüşür. Onlar da (büyük ABD’li üreticilerin yaptığı gibi) LTD adlı alt markayı yaratarak malzeme yönünden daha farklı gitarları çok daha uygun fiyatlarla satışa sundular.

james

ESP, James Hetfield

ESP gitarlarını kullanan yıldızlar: Kirk Hammett, James Hetfield (Metallica), Richard Kruspe (Rammstein), Alexi Laiho (Children Of Bodom), Tom Araya (Slayer), Gary Holt

 

 

-Fotoğraf Kaynakları-

Slash – allaxess.com

Eric Clapton – medyatava.com

Steve Vai – guitarload.com.br

Santana – billboard.com

James Hetfield – guitarworld.com