Eric Bana’yı başrolde olduğu ve “The Exorcism of Emily Rose”, “Sinister” gibi korku filmlerinden ve Scott Derrickson’ın yönettiği “Deliver Us from Evil filminden tanıyoruz. Oyunculuğuna hayran olduğumuz ünlü aktörün kariyerini bu yazımız ile mercek altına almak istedik.

deliver us from evil

1968, Melbourne doğumlu Avustralyalı aktör Eric Bana kariyerine 90’lı yılların başında Avustralya televizyonlarında yazar ve komedyen olarak başlamış. 1997’de oynadığı ilk film olan The Castle ile sinemaya adım atan Bana’yı bu hafta Deliver Us from Evil adlı korku filminde, bir suçlunun izini sürerken şeytan çıkarma konusunda uzman bir rahipten yardım alan bir polis memuru olarak izleyeceğiz. İşte çeşitlilik açısından oldukça zengin bir kariyer ve The Castle’dan günümüze 10 Eric Bana filmi:

En İyi Eric Bana Filmleri

The Castle | 1997, Rob Sitch

youtube play youtube play

Eric Bana’nın rol aldığı ilk sinema yapımı olan “The Castle”, halen ülkesi Avustralya’nın en iyi komedi filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. Film, Melbourne havaalanının hemen yanında yer alan evlerinden yetkililer tarafından çıkarılmak istenen ve buna karşı savaşan bir ailenin başından geçenleri konu alıyor. Kerrigan ailesinin reisini Michael Caton canlandırıyor.

Chopper | 2000, Andrew Dominik

Bana’nın geçirdiği fiziksel değişim ve olağanüstü performansı birleştirirek uluslararası üne kavuştuğu film olan “Chopper”, aynı zamanda yönetmen Andrew Dominik’in de ilk filmi. Hapishanede cezasını çektiği boyunca otobiyografisini kaleme alan Avustralyalı katil Mark “Chopper” (Kasap) Read’in çoksatan “From the Inside” kitabından uyarlanan filmde “Kasap”ı Eric Bana canlandırıyordu.

Black Hawk Down | 2001, Ridley Scott

youtube play youtube play

Eric Bana’nın rol aldığı ilk Hollywood filmi, Ridley Scott imzalı savaş draması “Black Hawk Down” olmuştu. Somalili iki üst rütbeli askeri yakalamak için Somali’ye bırakılan 123 Amerikan askerinin beklediklerinden çok fazla sayıda bir karşı güçle karşılaşması sonucu yaşadıkları zorlu mücadeleyi konu alan filmde aynı zamanda Josh Hartnett, Ewan McGregor, William Fichtner ve Sam Shepard gibi oyuncular rol alıyordu.

Troy | 2004, Wolfgang Petersen

youtube play youtube play

Daha önce “10 Filmde Yunan Mitolojisi” listemizde yer verdiğimiz “Troy”da Eric Bana Truvalı savaşçı Hector’u canlandırıyordu. Homeros’un Truva Savaşı’nı konu alan büyük destanı İlyada’dan uyarlanan film Bana’nın yanı sıra Brad Pitt, Orlando Bloom, Brian Cox, Brendan Gleeson ve Diane Kruger’i buluşturan, 2000′li yılların en önemli epik filmlerinden biri… MÖ 1250 yılında ülkemiz topraklarında yaşanan entrika dolu Truva Savaşı’nı tüm görkemi ve güç gösterisi ile beyazperdeye taşıyan filmin çekimleri Malta’da gerçekleşmişti.

Munich | 2005, Steven Spielberg

youtube play youtube play

Kara Eylül olarak bilinen Filistinli örgütün 1972’de Münih Olimpiyatları’nı kana bulayan, 11 İsrailli sporcuyu rehin alıp katletmesinin ardından Mossad’ın sorumluları öldürmek için harekete geçmesini anlatan “Munich”, yönetmeni Steven Spielberg’e En İyi Yönetmen dalındaki altıncı Oscar adaylığını getirmişti. Görevlendirilen ekibin lideri Avner’i Eric Bana canlandırıyor, ona Daniel Craig, Geoffrey Rush, Mathieu Kassovitz ve Ayelet Zurer gibi oyuncular eşlik ediyordu.

Romulus, My Father | 2007, Richard Roxburgh

Romanyalı bir baba ve Alman bir annenin oğlu olarak Avustralya’da dünyaya gelen Raimond Gaita’nın anılarından uyarlanan “Romulus, My Father”, bir büyüme hikayesi. Aile dramları, geçim derdi ve göçmenliğin yol açtığı sorunlarla mücadele eden bir ailenin içinde büyüen Rai’nin ve babasıyla olan ilişkisinin duygu yüklü hikayesi 16 dalda Avustralya Film Enstitüsü Ödülleri’ne aday gösterilmiş, dördünü kazanmış ve bizi genç oyuncu Kodi-Smith McPhee ile tanıştırmıştı. Filmde Kai’nin ebeveynlerini Eric Bana ve Franka Potente canlandırıyordu.

The Other Boleyn Girl | 2008, Justin Chadwick

youtube play youtube play

“Tudors” dizisinin popüler olduğu yıllarda, Kral VIII. Henry’nin entrika dolu özel yaşamı ve Anne ile Mary Boleyn kardeşlerin rekabeti sinemaya da taşınmıştı. Philippa Gregory’nin romanından Peter Morgan tarafından uyarlanan film beklenen ilgiyi görmese de sanatsal dallardaki başarısıyla dikkat çekiyordu. İki kız kardeşi Natalie Portman ve Scarlett Johansson canlandırırken, Kral VIII. Henry rolünde Eric Bana’yı izlemiştik.

Star Trek | 2009, J.J. Abrams

youtube play youtube play

2003’te Marvel Studios’un en nefret edilen filmlerinden birinde Hulk rolünde izlediğimiz Eric Bana, 2009’da bu kötüyü anıyı unutturacak kaliteli bir bilimkurguda karşımıza çıktı. Oyuncu, dünya çapında milyonlarca hayrana sahip Star Trek evrenini yeniden sinemada hayata döndüren J.J. Abrams’ın ilk Star Trek filminde kötü adam Nero rolündeydi. Chris Pine ve Zachary Quinto’nun efsanevi ikili Captain Kirk ve Mr.Spock’ı canlandırdığı film, 2009’un en iyi büyük bütçeli yapımlarından biriydi.

Funny People | 2009, Judd Apatow

youtube play youtube play

Yapımcı, yönetmen ve yazar olarak imza attığı kaliteli komedilerle tanıdığmız Judd Apatow’un komik insanların dramatik yaşamlarını konu alan dramedy’si “Funny People”da, Eric Bana’nın da dahil olduğu bir ünlüler geçidi ile karşılaşmıştık: Adam Sandler, Seth Rogen, Leslie Mann, Jonah Hill, Jason Schwarzman… Ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenen komedyen George Simmons’ın yaşamındaki değişikliklere odaklanan film, Adam Sandler’ın rol aldığı en ciddi filmlerden biriydi.

Lone Survivor | 2013, Peter Berg

youtube play youtube play

2005 yılında, Afganistan’da görevli dört ABD askerinin bir operasyonun ters gitmesi sonucu kendilerini ölümcül bir çatışmanın içinde bulmasını ve zorlu yaşam mücadelelerini anlatan filmde dört askeri Mark Wahlberg, Taylor Kitsch, Emile Hirsch ve Ben Foster canlandırıyordu. Ekibin karargahtaki komutanları rolünde Eric Bana’yı izlediğimiz yapım, geçtiğimiz yılın en iyi sürprizlerinden ve ses tasarımı açısından en kusursuz filmlerinden biriydi.