Ethan Hawke, Ölü Ozanlar Derneği’nden Before Sunrise’a birçok filmde izleyip sevdiğimiz yetenekli bir oyuncu. Çok keyif alarak izlediğimiz 10 unutulmaz performansını sizinle paylaşmak istedik.

Ethan Hawke Filmleri
Ethan Hawke Filmleri

Geçtiğimiz aylarda 35. İstanbul Film Festivali’nin Akbank Galaları bölümünde yer alan Maggie’s Plan (Kördüğüm), şimdi de vizyon filmleri arasındaki yerini aldı. Filmin başrolünde, son yıllarda bağımsız yapımlardaki samimi performanslarıyla ve rol aldığı filmlerin senaryolarına olan katkılarıyla adından söz ettiren Greta Gerwig yer alıyor. Kendi başına bir çocuk sahibi olmak konusunda kusursuz bir plan yaptığını düşünen Maggie’nin evli ve çocuklu John’a aşık olması tüm planları altüst ederken, John’un hırslı ve tutkulu eski eşi Georgette de planların hesaplandığı gibi gitmemesi için elinden geleni yapıyor. Aşk ve mizahı birleştiren, Rebecca Miller imzalı filmde Greta Gerwig dışında Ethan Hawke, Julianne Moore, Bill Hader ve Maya Rudolph da rol alıyor.

Ethan Hawke Filmleri
Ethan Hawke Filmleri

Küçük yaşlardan beri sinemada farklı türlerdeki karakterlere hayat veren ve şimdi de Maggie’s Plande karşımıza Ethan Hawke’un filmografisine göz atmak istedik:

En İyi Ethan Hawke Filmleri

Dead Poets Society | 1989, Peter Weir

youtube play youtube play

80’lerin en önemli klasiklerinden biri olarak hafızalara kazınmış, günümüzde tiyatro uyarlamaları ve sinema referanslarıyla yaşayan Peter Weir imzalı Dead Poets Society, başroldeki Robin Williams’ın yanı sıra genç oyuncu kadrosunun performanslarıyla da dikkat çeken bir okul hikayesiydi. Katı bir sistemin içerisinde hapsolmuş öğrencilerine ilham veren, bakış açılarını değiştirmeyi sağlayan edebiyat öğretmeni John Keating’in ve kurduğu gizli kulüp Ölü Ozanlar Derneği’nin hikayesini anlatan filmin genç oyuncuları arasında, sonraları beyazperdede sık sık görmeye alışacağımız Ethan Hawke, James Waterston ve Josh Charles gibi isimler de vardı.

IMDb Puanı: 8.1/10

Before Sunrise | 1995, Richard Linklater
Before Sunset | 2004, Richard Linklater
Before Midnight | 2013, Richard Linklater

youtube play youtube play

Richard Linklater’ın yanına Ethan Hawke ve Julie Delpy’i alarak önce Viyana ve 9 yıl aralıklarla Paris ve bir Yunan adasının sokaklarını arşınladığı, gerçek zamanlı bir aşk hikayesinden kısa kesitler sunan ‘Before’ üçlemesi sinemanın efsanevi üçlemeleri arasında… Trende tanışarak 24 saatten kısa süren büyük bir aşk yaşayan, yıllar sonra tekrar karşılaşarak Paris’in romantik sokaklarında birkaç saat geçiren ve yıllar sonra artık olgunlaşmış bir çift olarak konuşmaya devam eden Jesse ve Céline, replikleri ve aşklarıyla daima bizimle kalanlardan.

IMDb Puanı: 8.1/10 IMDb Puanı: 8.0/10 IMDb Puanı: 7.9/10

Gattaca | 1997, Andrew Niccol

youtube play youtube play

Genetik teknolojilerin çok geliştiği ve genetik kalitenin insanlar arasında bir sosyal statü belirleyici olarak kullanıldığı bir yakın gelecekte, daha kaliteli genlere sahip bir adamın yerine geçerek uzaya gitme hayalini gerçekleştirmeye çalışan bir başka adamın hikayesini anlatıyordu Gattaca. Ethan Hawke, Uma Thurman ve Jude Law’un başrollerini paylaştığı film, yapım tasarımı ve hikayesiyle dikkat çekiyor, etkileyici bir bilimkurgu olarak akıllarda yer ediniyordu.

IMDb Puanı: 7.8/10

Great Expectations | 1998, Alfonso Cuarón

youtube play youtube play

Charles Dickens’ın en sevilen romanlarından Great Expectations’ın bu modern uyarlaması, hikayeyi New York’a taşıyor, Finn’i ise bir ressam olarak yorumluyordu. Meksikalı yönetmen Alfonso Cuarón ve yaratıcı dünyasının izlerini taşıyan uyarlamada Ethan Hawke, Gwyneth Paltrow ve Robert De Niro başrolleri paylaşmıştı.

IMDb Puanı: 6.9/10

Hamlet | 2000, Michael Almereyda

youtube play youtube play

Ethan Hawke, Great Expectations’ın iki yıl ardından bu kez bir Shakespeare modern uyarlamasında rol almıştı: Hamlet. Hamlet’in ihtiraslı hikayesini New York’a taşıyan uyarlamada, cinayete kurban giden babasının intikamını almaya çalışan Hamlet, Danimarka adlı şirketin CEO’su olarak resmedilmişti. Filmde Ethan Hawke’un yanı sıra Kyle MacLachlan, Diane Venora, Liev Schreiber, Julia Stiles, Steve Zahn ve Sam Shepard rol alıyordu.

IMDb Puanı: 5.9/10

Training Day | 2001, Antoine Fuqua

youtube play youtube play

Denzel Washington’a ikinci Oscar ödülünü kazandıran Training Day, Ethan Hawke’a da ilk adaylığını getirmişti. Filmde, Los Angeles polis teşkilatının narkotik bölümünde yeni işe başlayan Jake’in dedektif Alonzo Harris ile devriyeye çıktığı işteki ilk günü, polis teşkilatı ve Los Angeles’ın karanlık dünyası ile ilgili şok edici gerçekleri ortaya çıkaran bir 24 saate dönüşüyordu.

IMDb Puanı: 7.7/10

Before the Devil Knows You’re Dead | 2007, Sidney Lumet

youtube play youtube play

2011 yılında kaybettiğimiz yönetmen Sidney Lumet’in son filmi, Ethan Hawke, Philip Seymour Hoffman, Marisa Tomei ve Albert Finney gibi oyuncuları buluşturan bu film olmuştu. Film, anne-babalarının kuyumcu dükkanını soyarak sigortadan para kazanabileceklerini düşünen iki erkek kardeşin planladığı soygunun çok yanlış gitmesi sonucu patlak veren aile dramını konu alıyordu.

IMDb Puanı: 7.3/10

The Purge | 2013, James DeMonaco

youtube play youtube play

Bugünlerde üçüncü filmi The Purge: Election Day’i izlemeye hazırlandığımız seri, Ethan Hawke’un başrolde yer aldığı The Purge ile başlamıştı. Herkesin 12 saat boyunca cinayet dahil dilediği her suçu işleme özgürlüğüne sahip olduğu The Purge adlı bir ‘bayramın’ gelenekselleştiği ve yasallaştığı bir gelecekte geçen filmde, rehin alınan bir ailenin korku dolu anlarını izlemiştik.

IMDb Puanı: 5.7/10

Predestination | 2014, Michael & Peter Spierig

youtube play youtube play

Ethan Hawke, farklı türlerde rol almaya devam ederek kendini geliştirme isteğini sıkça dile getiren bir oyuncu… Kendisinin son filmlerinden biri ise Spierig Biraderler imzalı bilimkurgu Predestination olmuştu. Zaman yolculuğu yeteneğine sahip bir ajanın, farklı zaman dilimlerinde kendisinden kaçmayı başarmış bir suçlunun peşinden sürüklendiği filmde Ethan Hawke’a Sarah Snook ve Noah Taylor eşlik ediyordu.

IMDb Puanı: 7.5/10

Boyhood | 2014, Richard Linklater

youtube play youtube play

Hayatın kendisini yansıtmak deyimi, en çok bu filme yakışıyor! “Before” üçlemesi ile Ethan Hawke ve Julie Delpy’nin birkaç saatlik sohbetlerini unutulmaz aşk hikayelerine dönüştürmeyi başarmış Richard Linklater’ın son filmi Boyhood, çekimleri 14 yılda tamamlanmış bir proje-filmdi. Oyuncularının kamera karşısında büyüdüğünü/yaşlandığını izleme fırsatı bulduğumuz ve çekildiği dönemleri kusursuz bir şekilde yansıtan filmde Patricia Arquette ve Ethan Hawke’un yanı sıra gözümüzün önünde genç bir adama dönüşen Ellar Coltrane rol alıyordu.

IMDb Puanı: 7.9/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri