Game of Thrones hayranları için beklenen gün geldi; dizinin 7. sezonu, ABD’de dün gece yayınlanan ilk bölümle başladı. Bugün aylar süren bekleyişe son verip bu yeni bölümü izlemek için akşam saatlerini bekleyecek olanlar için heyecanın dozunu biraz daha arttırmak, hafızları tazelemek ve 6. sezonun en iyilerini hatırlamak istedik.

Game of Thrones‘un En İyi Dizi (Drama) dahil 12 dalda Primetime Emmy ödülü kazanan altıncı sezonu bu anlamda bir rekora imza atmış, dizinin son yıllarda televizyonun başına gelen en iyi şeylerden olduğu bir kez daha kanıtlanmıştı. İşte Westeros’ta dengelerin değiştiği, güçlü kadın liderlerin kader belirleyen duruma geldiği ve Daenerys Targaryen’in büyük bir savaş için okyanusları aşmaya başladığı bu sezonun unutamadığımız, en iyi beş bölümü… Belki de s07e01’i izlemeden önce beş bölümlük kısa bir maraton iyi gider, ne dersiniz?

Game-of-Thrones-Jon-Snow-Resurrection

5. The Red Woman | Game of Thrones s06e01

Dizinin beşinci sezonu Jon Snow’un öldüğünü düşündüğümüz bir şekilde bitmiş, 2015 yazı Kit Harrington’ın ağzından çıkan her sözcüğü analiz edip yeni sezonda rolü olup olmadığını anlamakla geçmişti hatırlarsanız. Sezonun ilk bölümü, bu soru işaretlerini ortadan kaldırmak üzere kurulu olmakla beraber, Melisandre’nin, nam-ı diğer Kırmızılı Kadın‘ın büyük bir sırrını ortaya çıkarmıştı.

Hodor-Saves-Bran

4. The Door | Game of Thrones s06e05

Sezonun belki de en duygusal bölümü, tek bir cümleyle akıllara kazandı: Hold the Door. Dizinin en iri cüsseli, en temiz kalpli karakterlerinden Hodor’a veda ettiğimiz bölüm, Bran’in Three-Eyed Raven’ın yerine geçtiği ve dizinin bundan sonraki bölümlerine yön verecek, dizinin en beklenen anları haline gelecek kehanet / zaman yolculuklarının başladığı bölümdü aynı zamanda. Diğer yandan GoT evreninin farklı bir köşesinde Arya’nın izlediği efsanevi taşlama sokak tiyatrosu da bu bölümdeydi. Lady Crane’in oyunculuk yeteneğinden etkinlendiğimiz bu oyun, Lannisterlar başta olmak üzere sezonlardır takip ettiğimiz karakterlerin yaşadıklarının halk tarafından nasıl algılandığını gösteriyordu.

Game-of-Thrones-Daenerys-Targaryen-in-the-flames

3. Book of the Stranger | Game of Thrones s06e04

Sayısız entrikanın arka planını gözler önüne serse de, bu bölümü listemize sokan tek bir an var aslında: Bir süredir halkından ve ejderhalarından uzaklaşmış olan Daenerys Targaryen’in (bir kez daha) küllerinden doğuşu…

Cersei-Lannister-Winds-of-Winter-Game-of-Thrones-Season-6

2. The Winds of Winter | Game of Thrones s06e10

O unutulmaz final bölümü… King’s Landing’de sarayın bir penceresi önünde dakikalarca sessiz durup bir devrin kapanışına tanık olduğumuz anlar da, patlama sesleri eşliğinde içimizin yağlarının eridiği anlar da, Bran’in Jon Snow ve Starklar’ın geçmişi hakkında gördüğü şok edici gerçekler de, gemilerini alıp Westeros’a doğru yola çıkan Daenerys de bu bölümdeydi. Yeni sezonu aylardır büyük bir heyecanla bekliyorsak, biraz da bu bölüm sayesinde.

Kit-Harington-as-Jon-Snow-in-Game-of-Thrones-Season-6-Episode-9

1. Battle of the Bastards | Game of Thrones s06e09

Belki de bugüne dek televizyonda izlediğimiz en iyi savaş sahneleri, teknik kusursuzluğuyla kendisini diken üstünde izleten Battle of the Bastards‘dı. Yeri geldiğinde onlarca insanın altında kalan bizmişiz gibi nefesimizin kesildiği, yeri geldiğinde savaş taktikleri vermeye başlayıp dizlerimizi dövdüğümüz bölümde Jon Snow devleşiyordu. Dizinin tüm sezonuyla aldığı birçok ödül ve adaylık bir yana, Battle of the Bastards‘ın geçtiğimiz Primetime Emmy Ödülleri’nde En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo dahil bölüm özelinde verilen birçok teknik ödülün de tek başına sahibi olduğunu hatırlatalım. Yani diyeceğimiz o ki, altıncı sezondan tek bir bölüm izlemeye vaktiniz varsa, o bölüm bu bölüm.

Herkese iyi seyirler!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?