Sonradan öğrendik ki klipteki Whoopi Goldberg’e benzeyen abi çok mühim bir adammış, discography’si 1920×1080 ekranlara sığmazmış. 30 sene önce Duran Duran’la çalışan, efsane Wild Boys’un yapımcısı bu abimiz Nile Rodgers aslında hakkında ayrı yazı yazılacak kadar enteresan bir insan. Neyse biz şimdilik konudan fazla uzaklaşmayalım.

“Get Lucky” kadar kısa zamanda dünyayı etkisi altına alan bir şarkının bolca cover’ının olmasına da şaşırmamak lazım. Nispeten basit bir altyapısı olduğu için de Rusya Polis Korosundan tutun da Lacuna Coil çakması Halestorm’a kadar geniş bir yelpazede yorumlandı kendisi. Ben de bu kadar cover arasından en beğendiklerimi paylaşmak istedim.

The Stepkids: 

Listeye favorilerimden biriyle başlayacak olursak, Stepkids daha önceden duymamış olduğum bir soul grubu. Hafif tabirle “zibidi” hal ve tavırlarına rağmen özellikle gitar süslemeleriyle beni benden almayı başardılar. Eğer bir beach club açma planınız varsa playlistinize eklemenizi öneririm.

Igor Presnyakov:

Cover deyince Igor dayımızdan bahsetmemek olmaz. Eğer tanımıyorsanız kendisi tür ayırmadan (Waka Waka’dan Fade to Black’e) klasik/akustik gitar cover’ları yapar. Kulağa sıkıcı gelen bu fikir dayımızın harika aranjmanları ve enteresan kıyafet tercihleriyle son derece keyifli bir hal almakta. “Get Lucky” en yaratıcı coverları arasında göstermek zor da olsa dinlemeye değer bir yorum.

Not : Dayı öyle her şarkıyı çalarken aynı anda söylemez, Get Lucky’de bizlere sağolsun kıyak yapmış, sesini esirgememiş.

Daughter:

Belki de en popüler olan cover olan Daughter versiyonundan da bahsetmek lazım. Şahsen the xx ve bon iver’ın mevcut olduğu bir ortamda neden daughter dinleyeyim sorusunun cevabını bulamasam da fena bir yorum olmadığını itiraf etmek lazım.

Jess Greenberg:

Her ne kadar videoda alnını görme şerefine nail olamasak da “gerek sesi gerek fiziğiyle” klasmanından Jess Greenberg de agresif akustik gitar tarzı ve billur sesiyle öne çıkıyor. Böyle desem de videoyu izleyince asıl öne çıkan şeylerin malesef başka bir ikili olduğuna hak vereceksiniz.

Evolution of Get Lucky:


Ziyadesiyle paylaşıldığı için çok orjinal sayılmasa da evolution, bir cover’ın ötesinde çok keyifli bir çalışma. 1920’lerden başlayan video aynı zamanda 2010 ve 2020 versiyonlarıyla “nereye gidiyor yarabbim bu müzik?” eleştirisini yapmaktan da geri kalmıyor.

“Get Lucky” 8 ay içerisinde sıkıcı mertebesine düşmüş olsa da eminim ileride bir klasik olarak hatırlanacak. Benim için hiçbir zaman bir instant crush olmadı belki ama 2013 yazımızı leş summer hitlerden az da olsa kurtardığı için kendisine bir şükran borcumuz olduğunu düşünüyorum.