hollanda filmleri – borgman

Hali vakti yerinde Hollandalı bir ailenin kapısı bir gün, üstü başı pislik içinde ve evsizmiş gibi görünen bir adam, Borgman tarafından çalınır. Adam duş almak için evin banyosunu kullanmak istemektedir. Tereddütle eve kabul edilen Borgman’ın ziyareti bir banyodan fazla sürer. Geceleri çıplak dolaşan, bahçeciliğe ilgi duyan bu gizemli adam evin ve ev sakinlerinin huzurunu kaçırsa da orada kalmaya devam etmektedir. Grimm (2003) ve Emma Blank’ın Son Günleri (2009) gibi filmleriyle tanınan, absürd filmlerin başarılı yönetmeni Alex van Warmerdam’ın son filmi Borgman, bugün vizyonda.

hollanda filmleri – borgman

Borgman’ın vizyon gösterimini fırsat bilerek, son yıllarda dramdan absürde, romantik komediden 2. Dünya Savaşı filmlerine Avrupa sinemasına önemli yapımlar katan Hollanda sinemasını mercek altına almak istedik. İşte son yıllarda öne çıkan Hollanda filmleri:

Bugün Borgman dışında, yeni Maymunlar Cehennemi serisinin ikinci filmi Dawn of the Planet of the Apes (Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti), Fransa yapımı aşk filmi Une rencontre (Quantum Love | İlk Görüşte Aşk), Robert de Niro ve John Cusack’ı buluşturan gerilim The Bag Man (Motel), Jon Hamm’li Million Dollar Arm (Yetenek Avcısı), korku filmi The Sacrament (Ayin), sevilen çocuk serisinin yeni filmi Les vacances du Petit Nicolas (Pıtırcık Tatilde) ve geçtiğimiz Berlin Film Festivali’nden Altın Ayı ile dönen Çin filmi Bai Ri Yan Huo (Black Coal, Thin Ice | İnce Buz, Kara Kömür) vizyona giriyor.

 ***

En İyi Hollanda Filmleri

Kauwboy | Boudewijn Koole, 2012

Arasındaki duvarları bir türlü yıkamadığı babasıyla yaşayan ve annesiz büyümek zorunda olan 10 yaşındaki Jojo’nun küçük bir karga ile olan dostluğunu konu alan bu duygu yüklü film, 2012 yılında Berlin Film Festivali’nde çocuk filmlerine verilen Deutsches Kinderhilfswerk Grand Prix’nin sahibi olan Kauwboy’un yönetmeni Boudewijn Koole ise Avrupa Film Ödülleri’nde yılın keşfi ödülüne layık görülmüştü.

Sonny Boy | Maria Peters, 2011

Sonny Boy’un çok uzak bir coğrafyada, Surinam’da başlayan ve 20. yüzyılın ilk yarısındaki Hollanda’ya uzanan bir hikayesi var. Eğitimi için Surinam’dan Hollanda’ya gelen bir genç adamın Hollandalı bir kadınla yaşadığı yasak aşka odaklanan ve bu yasak aşkın arka planındaki toplumsal, ekonomik ve siyasi gelişmelere yer veren film, Annejet van der Ziji’nin çoksatan romanından uyarlanmış.

Tirza | Rudolf van den Berg, 2010

Hayatındaki her şey ters giden Jörgen, tek dayanağı olan kızı Tirza’nın Namibia seyahatleri sırasında kaybolmasıyla daha da altüst olur. Belirsizlik dolu arayışı sırasında öldürücü sıcaklar, içki problemi ve kötü hatıralarının yanında ona eşlik eden biri daha vardır: Çocuk-fahişe Kaisa. Rudolf van den Berg’in yönettiği dram, Arnon Grunberg’in romanından uyarlanmış.

Nothing Personal | Urszula Antoniak, 2009

Genç, asi, özgürlüğüne düşkün ve yalnızlığı seven Hollandalı bir kadının ülkeyi terk ederek İrlanda’ya gitmesi ve County Galway’de kendi gibi, fakat kendinden daha olgun bir adamla tanışması ile başlıyor her şey… Aralarındaki anlaşma gereği, birbirlerinin özgür alanlarına müdahale etmeden, kendileri hakkında tek bir bilgi paylaşmadan birlikte yaşamaya ve birlikte çalışmaya başlıyorlar. Aralarında başlayan yakınlaşma, içlerinden birinin bu anlaşmayı bozmasına zemin hazırlıyor. 2009′da Locarno Film Festivali’nde 6 ödül birden kazanan film, Avrupa Film Ödülleri’nde yılın keşfi ödülüne layık görülmüştü.

De Laatste Dagen van Emma Blank | The Last Days of Emma Blank | Alex van Warmerdam, 2009

Ölümcül bir hastalığa yakalanmış ve geniş malikanesinde ölümü bekleyen Emma Blank’ın etrafı, ona itaat eden hizmetkarlarıyla çevrilidir. Ne var ki Emma Blank’ın bitmek tükenmek bilmeyen istekleri oldukça absürd, anlamsız, saçma hatta tekinsiz ve akılalmaz olabilmektedir. Borgman’ın yönetmeni Alex van Warmerdam’ın filmindeki bu çekilmez kadının hizmetkarlarına yaptırabildiklerini şaşkınlıkla izlerken Kuzey Avrupa kara mizahının derinliklerine bir yolculuğa çıkacaksınız.

Oorlogswinter | Winter in Wartime | Martin Koolhoven, 2008

Oldukça başarılı bir 2. Dünya Savaşı filmi olan Oorlogswinter, 14 yaşındaki Hollandalı Michiel’in ormanda yaralı bir İngiliz askeri bulması ve gizlice onun bakımını üstlenmesini konu alıyor. Film, Michiel’in macera arzusunu tatmini ile başlayan olayların savaşın acı gerçeklerini yansıtan sonuçlar doğurması ile bir büyüme hikayesine dönüşüyor.

Duska | Jos Stelling, 2007

Asosyal, dünyayla ve özellikle kadınlarla nasıl iletişim kurulacağını bilemeyen film eleştirmeni Bob, en sevdiği sinemanın patlamış mısır satıcısı olan hayallerindeki kıza açılmak için cesaretini toplamaya çalışmaktadır. Rusya’daki bir film festivalinde tanıştığı dilm delisi Duska’nın ziyareti ile Bob’un hayatında birçok değişiklik olur. Hollanda sinemasının önemli yönetmenlerinden Jos Stelling’in yönettiği Duska sinemayı sevenler için iyi bir komedi.

Zwartboek | Black Book | Paul Verhoeven, 2006

Holocaust filmleri seçkimizde de yer verdiğimiz Zwartboek, 2. Dünya Savaşı sırasında Hollanda’da, Yahudi bir şarkıcının yaşamına odaklanıyor. Nazi işgalindeki Hollanda’da hayatını kurtarma pahasına kaçmaya çalışan Rachel’ın ihanetler, saldırılar, şanssızlıklar ve her şeyini kaybetmek gibi durumlar karşısında ayakta durmaya çalışması izlemeye değer. Filmin başrollerini Carice van Houten ve Sebastian Koch paylaşırken, yönetmen koltuğunda “RoboCop”, “Total Recall” ve “Basic Instinct” gibi filmleriyle dünyaca ünlenen Paul Verhoeven oturuyor.

De Tweeling | Twin Sisters | Ben Sombogaart, 2002

Tessa de Loo’nun Hollanda ve Almanya’da 3.5 milyondan fazla kişi tarafından okunan romanından uyarlanan film, 1920′lerde Almanya’da geçiyor. Altı yaşındaki ikiz kız kardeşler, ebeveynleri öldükten sonra ayrılmak zorunda kalıyorlar. Hollanda’da teyzesinin yanında orta sınıf bir Hollandalı olarak büyüyen Lotte ve Almanya’da Alman bir çiftçi olarak büyüyen Anna’nın uzun yıllara yayılan ve yıllar sonra tekrar kesişen dokunaklı hikayesi, Hollanda’ya En İyi Yabancı Film dalındaki yedi adaylığından birini getiren son filme konu olmuştu.

Zus & Zo | Paula van der Oest, 2001

Çok eğlenceli bir aile komedisi olan Zus & Zo, Portekiz sahilideki yazlık evlerini miras alabilmek için bir kadınla evlenmeye karar veren eşcinsel erkek kardeşlerine savaş açan üç kız kardeşin çabalarını anlatıyor. Film, Hollanda’ya altıncı Oscar adaylığını kazandırmış, fakat ödülün sahibi olamamıştı.