Ramazan ayının yaklaşmasını heyecanla bekleyip pidenin kokusunu bir hafta uzaklıktan alabilenlerdenim. Belki biraz ailemin de bu özlemde payi vardır ama ben dokusuyla, kokusuyla, mutfağıyla ve ritüelleriyle tam bir Ramazanseverim. Belki biraz geçmişe hasretim, bütün ailenin, sevdiklerimin bir arada olduğu, saatlerce sofra başından kalkamadığı o dönemlere… Bu dönemde o pek sevdiğim Avrupai havadan uzaklaşıp biraz daha otantik ve geleneksel yerlere gitmek, eski lezzetlerin günümüze uyarlanmış yeni tariflerinin tadına varmaktan büyük bir keyif alıyorum. İftar sofrası kalabalıkken, kahkahalar ve tatlı sohbetlerle güzeldir. Oruç tutun ya da tutmayın, bana eşlik edin yeter… 🙂

Asitane, Edirnekapı

iftar mekanları – asitane
Asitane, Edirnekapı

İlk adresimiz bu sene ilk defa ziyaret ettiğim ve gerek semti, gerek mutfağıyla Ramazan ayına çok yakıştırdığım bir yer olan Asitane… Restoran pek yeni olmamakla beraber, maalesef tarafımdan bugüne kadar es geçilmiş. Edirnekapı’da bulunan, Osmanlı Mutfağı lezzetlerinin gerçek bir kaliteyle sunulduğu bu sevimli bahçeli mekan, bakır tepsideki iftariyelikleriyle önce gözünüze, fasıl dinletisiyle kulaklarınıza, leziz tarifleriyle de midenize hitap ediyor. İftar vaktini mekanın kendi davulcusu mini bir ritüel şeklinde konuklarına haber veriyor. Sunumlarda her şey azar azar, tadımlık ta ki ana yemeğe kadar.. Dışarıda iftar yaptığımda yaşadığım ‘yine dünyaları yedim pişmanlığı’ Asitane’de yerini mutluluğa bıraktı. Serviste ufak tefek aksaklıklar olsa da garsonların hizmet çabası ve güleryüzü takdir edilesiydi. Bunun yanı sıra Osmanlı Mutfağı restoranlarında beni cezbeden bir detay şerbet ikramları; demirhindi, gül… Neli olduğu hiç önemli değil ama emek ve zaman alan bu ikram sanırım müşterilerine daha özel hissettirmenin güzel bir yolu. Gecenin sonunda hediye edilen diş kirası reçel ise memnuniyetimi pekiştirdi!

Asitane Restaurant Adres: Kariye Camii Sok. No:6 Edirnekapı / İstanbul – (0212) 635 79 97

Matbah Restoran, Sultanahmet

en iyi iftar mekanları – matbah
Matbah Restoran, Sultanahmet

Hazır Osmanlı mutfağından bahsetmişken biraz da ikinci adresimiz olan Matbah Restoran’dan bahsetmek istiyorum. Sultanahmet’te bulunan bu Ayasofya manzaralı sevimli teras, iftariyelikler bakımından rakiplerinden bir adım geride; ancak yemekleri oldukça leziz. Özellikle incecik bonfile dilimleri ve safranlı pilavlı seçeneğini tavsiye ederim. Masadaki herkesin ana yemeği sıcacık yani tam zamanında servis edildi. Garsonlar güleryüzlü ve ilgiliydi. İftar öncesi ufak bir Sema gösterisi ardından iftar süresince canlı, düşük sesli Türk sanat müziği keyif vericiydi. Diş kiramızı unuttuk sanmayın; hatıra olarak hepimize kese içerisinde boncuk hediye edildi.

Matbah Restaurant Adres: Cankurtaran Mah. Caferiye Sok No:6 Fatih / İstanbul – (0212) 513 61 51

Hünkar Restoran, Nişantaşı & Etiler

iftar mekanları – hünkar
Hünkar Restaurant

Ve aslında senelerdir, Ramazan dışında da gitmekten keyif aldığım Hünkar… Hizmet, lezzet ve kalitesi benim için tartışılmaz olan bu lokanta iki farklı şubesinde de güzel iftar menüsü ile midelere bayram ettiriyor. Hünkarbeğendinin ne kadar leziz olduğundan bahsetmeme gerek var mı?

Hünkar Nişantaşı Adres: Mim Kemal Öke Cad. No:21 Nişantaşı / İstanbul – (0212) 225 46 65
Hünkar Etiler Adres: Çamlık Yolu Sok. No:2/4 Etiler / İstanbul – (0212) 287 84 70 – 71

Les Ottomans Otel, Kuruçeşme

iftar mekanları – les ottomans
Les Ottomans Otel, Kuruçeşme

Pişmanlık yaşamadığım ve özellikle iki senedir müthiş memnun kaldığım bir iftar sofrasına gidiyoruz şimdi… Les Ottomans Otel… Denize sıfır, çok büyük olmayan terasında boğaz manzarasını karşıma alarak yaptığım iftarın tadı damağımdan gitmiyor. Her şeyiyle benim için müthiş. Karşılanmanızdan ugurlandığınız ana kadar şikayet edebileceginiz tek bir şey olamayacağını iddia ediyorum. Ve itiraf ediyorum en çok buranın şerbetini seviyorum (Sanırım karanfilin kattığı bir artı bu) Şahsen çok büyük salonlarda ya da ucu bucağı görünmeyen teraslarda iftar yapmaktan çok keyif alamıyorum ve tercihlerimden anlayacağınız üzere daha butik ve sıcak ambiyans arıyorum, Les Ottomans hem bu samimiyeti hem de seviyeli duruşunu çok iyi dengeliyor. Personel çok kibar, iftariyelikler çok leziz ve göz doyurucu, ana yemekte tercihiniz ne olursa olsun pişman olmayacaksınız.

Hotel Les Ottomans Adres: Muallim Naci Cad. No:68 Kuruçeşme / İstanbul – (0212) 359 15 00

Four Seasons, Beşiktaş

iftar mekanları – four seasons
Four Seasons, Beşiktaş

Sahile inmişken bir iki durağa daha uğrayalım. Önce Four Seasons Otel’in deneyimli personelinin kontrolündeki fasıl dinletisi eşliğindeki ziyafetini tadalım derim. Buram buram İstanbul kokan bu güzel mekanın kendinizi özel hissettireceği kesin. Restoran, zengin menüsü ve daha da çok yemeliyim, burada tıkanmamalıyım dedirten lezzeti ile misafirlerini şımartıyor. Benim açımdan bakıldığında mekanın tek bir eksisi var ki bu belki de bazılarınızın burayı öncelikli tercih sebebi olabilir; bu güzel restoran pek çok iş iftarına ev sahipliği yapıyor.

Four Seasons Hotel Istanbul at the Bosphorus Adres: Çırağan Cad. No:28 Beşiktaş / İstanbul – (0212) 381 40 00

Çırağan Tuğra Restoran, Beşiktaş

iftar mekanları – çırağan
Çırağan Tuğra Restaurant

Ve sahilde adeta bir kale… Çırağan Tuğra Restoran… Osmanlı mutfağının en lüks temsilcilerinden de denilebilir.. Lezzeti, hizmeti, kalitesi, ambiyansı ve aklınıza gelebilecek diğer tüm detayları ile bir kusursuzluk örneği… Ancak sanırım mekanın ağırlığı nedeniyle yaş ortalaması biraz daha yüksek ve istemsiz bir resmiyet duygusu uyandırıyor. Ama amaç kendimizi şımartmaksa, bunun için bir saraydan daha güzel bir yer olabilir mi? Buraya kadar gelmişken bahçedeki palmiyelerin altında Le Fumoir’da soluklanıp birer kahve içsek hiç de şikayetçi olmam! 🙂

Çırağan Palace Kempinski Adres: Çırağan Cad. No:32 Beşiktaş / İstanbul – (0212) 326 46 46

Beyti, Florya

en iyi iftar mekanları – beyti
Beyti, Florya

Şimdi rotamızı Boğaz’dan Florya’ya, Beyti Restoran’a çeviriyoruz… Ramazan veya diğer aylar hiç fark etmez, benim için her daim vazgeçilmez… Tek sorun Ramazan’ın yaz aylarına denk gelmesi nedeniyle iç mekanları bunaltıcı bulup teras konusunda ısrarcı olmam ve çoğunlukla aramak için geç kaldığımdan olsa gerek zaman zaman yer bulamamam. İftariyelikleri, etleri ve tatlıları birbirinden ayırt edilemeyecek şekilde lezzetli. Tek kötü yanı, bu biraz da benimle alakalı biliyorum ancak, aşırı yemekten çatlama aşamasına gelmem. Ardı arkası kesilmeyen yemekler reddedilemeyecek kadar güzel. Ve hayran olduğum çok önemli bir nokta, Beyti Bey’in, bütün konuklarını masalarında tek tek ziyaret edip işinin başından bir an olsun ayrılmaması… (Önemli not: Restoran Pazartesi günleri kapalı)

Beyti Restaurant Adres: Şenlikköy Mah. Orman Sok. No:8 Bakırköy / İstanbul – (0212) 663 29 90

Hamdi Restoran, Eminönü

iftar mekanları – hamdi
Hamdi Restoran, Eminönü

Ve kapanışı bir klasik olan, Eminönü’nün gözbebeği Hamdi ile yapıyoruz. Manzarası ile büyüleyen, her gün onlarca turisti ağırlayan ve Ramazan’ın olmazsa olmazlarından diyebileceğimiz bu güzel restoranı her sene mutlaka bir kere de olsa ziyaret etmekle beraber, maalesef yoğunluğundan ötürü özellikle bu ay, hizmet konusunda biraz zayıf buluyorum. Görmeyen, gitmeyen, tatmayanlar için yine de şiddetle tavsiye ederim. Rezervasyonunuzu yaparken terasta manzaraya en yakın masadan yer talebinizi belirtmeyi unutmamanızı öneririm.

Hamdi Restaurant Adres: Rüstem Paşa Mah. Kalçin Sok. No:17 Fatih / İstanbul – (0212) 528 03 90

Herkese şimdiden iyi bayramlar!