John Cusack ve Samuel L. Jackson’ı buluşturan gerilim filmi Cell, bu haftanın vizyon filmleri arasında! Bunu fırsat bilerek ünlü oyuncu John Cusack’in 2000’li yıllardaki 10 performansını bir araya getirdik.

John Cusack
John Cusack

Haftanın vizyon filmlerinden Cell (Frekans) son yılların birçok gerilim filminde karşımıza çıkan bir hikayeyi farklı karakterlerle anlatıyor gibi: Gizemli bir cep telefonu sinyali, bilinmezle başa çıkamayarak kaosa sürüklenen bir toplum ve ülkenin farklı bir ucundaki oğluyla bir araya gelebilmek için bu kaotik ortamda yolculuk etmek zorunda kalan bir baba… John Cusack ve Samuel L. Jackson’ın başrollerini paylaştığı Cell‘in tek ayrıcalığının bir Stephen King uyarlaması olduğunu söyleyebiliriz.

John Cusack
John Cusack

Cell‘in vizyona girmesini fırsat bilerek, filmin başrol oyuncularından John Cusack’in polisiyeden romansa, müzik filmlerinden felaket filmlerine uzanan performanslarını mercek altına aldık:

En İyi John Cusack Filmleri

High Fidelity | 2000, Stephen Frears

youtube play youtube play

Sevilen yazar Nick Hornby’nin müzik dolu romanı “High Fidelty”den uyarlanan aynı adlı film, liste yapma takıntısı olan müzik dükkanı sahibi Rob’un hayatı boyunca yaşadığı ayrılıkları ve kalp kırıklıklarını anlatan bir filmdi. İyi müzik ve iyi hikayeyi buluşturan bu filmde Rob’u John Cusack, roman ve filmin en eğlenceli karakteri Barry’i ise Jack Black canlandırmıştı.

IMDb Puanı: 7.5/10

Serendipity | 2001, Peter Chelsom

youtube play youtube play

Tesadüflere inanan romantik aşıkların filmi Serendipity, Jon ve Sara’nın tanışmaları ile başlıyor ve tesadüflerin yardımıyla bir araya gelişlerini anlatıyordu. Bir Noel pazarında, New York’ta tesadüfen tanışan ikiliden Jon ilk görüşte aşık olsa da, Sara’nın ısrarıyla kaderi test etmeye ikna oluyor ve bir şeyler yaşamak için bir sonraki karşılaşmalarını beklemeye başlıyordu. Bu sımsıcak aşk filminin başrollerinde John Cusack ve Kate Beckinsale’i izlemiştik.

IMDb Puanı: 6.9/10

Identity | 2003, James Mangold

youtube play youtube play

Issız Nevada topraklarının ortasındaki bir motelde bir yağmur fırtınası sırasında mahsur kalan bir grup insanın yaşadığı dehşet ve gerilim dolu saatleri izlemiştik Identity’de. Eskiden polis olan bir limuzin şoförü ve ünlü müşterisi, üç kişilik bir aile, bir fahişe, yeni evli bir çift ve yanındaki mahkumu transfer eden bir polis memuru… Tüm bu insanlar bir bir yok olmaya devam ederken, film bir yandan da paralel bir hikaye olarak cinayetle suçlanan bir katilin davasını gözler önüne seriyordu. Filmin oyuncu kadrosunda John Cusack, Ray Liotta, Amanda Peet, John Hawkes ve Alfred Molina gibi isimler yer alıyordu.

IMDb Puanı: 7.3/10

Grace Is Gone | 2007, James C. Strouse

youtube play youtube play

Amerikan ordusunda görevli eşi Grace’in Irak’ta öldürüldüğü haberiyle sarsılan ve yasla başa çıkmak için iki kızı ile bir yolculuğa çıkan baba Stan’in hüzünlü hikayesini anlatan film, adını da eşin ölümünden alıyordu: Grace Is Gone. Minnesota’dan Florida’daki bir eğlence parkına uzanan bu yolculuk, her bir ferdi ölüme farklı tepkiler veren bir ailenin dramını gözler önüne seriyordu. James C. Strouse’un ilk filminde John Cusack rol alırken, filmin müzisyeni olarak da Clint Eastwood dikkat çekiyordu.

IMDb Puanı: 6.7/10

2012 | 2009, Roland Emmerich

youtube play youtube play

Görsel efektlere boğulmuş felaket filmlerinin çılgın yönetmeni Roland Emmerich, 2010’lara adım atmamıza sayılı zaman kala, gündemdeki bir felaket kehanetinin filmini çekmişti. Maya takvimine göre 2012’de sona ereceğine inanılan dünya, bu filmde gerçekten de eşzamanlı dev felaketlerle altüst oluyor, yerkürenin farklı köşelerindeki depremler, volkanlar, yangınlar, fırtınalar, çığlar ve yıkımlar ortaya bir felaket pornosu çıkarıyordu. Filmin hayatta kalmaya çalışan karakterlerini John Cusack, Thandie Newton, Amanda Peet, Chiwetel Ejiofor gibi isimler canlandırıyordu.

IMDb Puanı: 5.8/10

The Paperboy | 2012, Lee Daniels

youtube play youtube play

Cannes Film Festivali’ndeki gösterimi sırasında hem alkışlanan hem de yuhalanan o tartışmalı filmlerden olan The Paperboy, 1960′larda bir ırkçılık cinayetini araştıran gazeteci Ward Jansen ve Yardley Acheman’ın gerilimli günlerine odaklanıyordu. Lee Daniels imzalı filmde, Kidman’ı hapiste tutulan katil zanlısının (John Cusack) dengesiz ve cazibeli nişanlısı Charlotte Bless rolünde izlemiştik. Filmin başrollerinde ise Matthew McConaughey, Zac Efron ve David Oyelowo yer alıyodu.

IMDb Puanı: 5.8/10

The Raven | 2012, James McTeigue

youtube play youtube play

V for Vendetta ile tanıdığımız James McTeigue’in üçüncü filmi, 1800’lerde geçen karanlık bir polisiyeydi. Edgar Allan Poe’nun eserlerinden ilham alarak cinayetler işleyen bir seri katilin izini süren Dedektif Fields, yazarın kendisinden yardım almaya karar veriyor ve Baltimore sokaklarında nefes kesen bir kovalamaca başlıyordu.

IMDb Puanı: 6.4/10

The Butler | 2013, Lee Daniels

youtube play youtube play

Politik film “The Butler”, ne bir politik liderin yaşamına odaklanıyordu ne de yalnızca tek bir politik lider ile ilgiliydi… Yıllarca Beyaz Saray’da kahya olarak çalışmış ve sekiz Amerikan başkanına hizmet vermiş olan Cecil Gaines’in yaşamını anlatan filmde yalnızca bir hizmetkarın yaşadıklarını değil, bir ulusun ırkçılık ile mücadelesini izlemiştik. Uzun yıllar süren bu hizmetin fonunda Vietnam Savaşı, Kennedy Suikastı, Watergate Skandalı ve Martin Luther King’in konuşması gibi birçok tarihi ve önemli olay yer alıyordu. Filme adını veren kahyayı Forest Whitaker, eşini Oprah Winfrey, oğlunu David Oyelowo canlandırırken; izlediğimiz bazı Amerikan başkanlarını canlandıran oyuncular şunlardı: Robin Williams (Dwight D. Eisenhower), John F. Kennedy (James Marsden), Lyndon B. Johnson (Liev Schreiber), John Cusack (Richard Nixon), Ronald Reagan (Alan Rickman). 

IMDb Puanı: 7.3/10

Maps to the Stars | 2014, David Cronenberg

youtube play youtube play

David Cronenberg’in, Jullianne Moore’a Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazandıran son filmi Maps to the Stars, Hollywood dünyasına dair ağır eleştirilerde bulunan, mizahi ve duygusal yönden güçlü, muhteşem performanslarla bezeli bir destan gibiydi. Kısa bir aradan sonra bir kez daha David Cronenberg ile çalışan Robert Pattinson’ın yanı sıra kadrosunda Mia Wasikowska, John Cusack, Olivia Williams, Sarah Gadon ve Evan Bird gibi isimler de yer alıyordu.

IMDb Puanı: 6.2/10

Love & Mercy | 2015, Bill Pohlad

youtube play youtube play

Geçtiğimiz yılın değeri az bilinen filmlerinden Love & Mercy, sıcak ve başarılı bir dönem filmi, bir müzik filmiydi. 1960’larda ortaya çıkan Beach Boys grubunun hikayesine odaklanan film, 1980’lere dek uzanıyordu. Filmde grubun lideri Brian Wilson’ı farklı dönemlerde Paul Dano ve John Cusack canlandırıyor, ona Elizabeth Banks ve Paul Giamatti gibi ünlü isimler eşlik ediyordu.

IMDb Puanı: 7.4/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri