Julia Roberts ve George Clooney’i buluşturan heyecan dolu Money Monster filmi ve Julia Roberts’ın 2000’li yıllarda öne çıkan 10 performansı #themaggerda!

George Clooney, Julia Roberts
George Clooney, Julia Roberts

Haftanın vizyon filmleri arasında dikkat çeken Money Monster, Hollywood yıldızları George Clooney ve Julia Roberts’ı buluştururken, onlara son yılların yükselişteki ismi Jack O’Connell eşlik ediyor. Televizyondaki popüler bir finans programının sunucusu olan Lee Gates , yapımcısı ve onları canlı yayında rehin alan öfkeli bir genç adamın yaşadığı gerilim dolu saatleri anlatan filmin yönetmen koltuğunda da ünlü bir isim, Jodie Foster oturuyor.

Julia Roberts Filmleri
Julia Roberts Filmleri

Money Monster‘da yapımcı Patty Fenn’i canlandıran Julia Roberts’ın, romantik komedilerle zirveye çıktığı 1990’lı yılların ardından gelen ve çok daha geniş bir yelpazede karaktere hayat verdiği filmografisini inceledik ve öne çıkan 10 performansını bir araya getirdik:

En İyi Julia Roberts Filmleri

Erin Brockovich | 2000, Steven Soderbergh

youtube play youtube play

Sinema tarihinin en güçlü kadın figürlerinden biri olan Erin Brockovich, ilhamını aynı adlı kadının gerçek hikayesinden alıyordu. Film, işsiz bir kadının, bir avukat asistanı olarak iş bulmasının ardından, California’nın en önemli çevre davalarından birinde, şehrin suyunu kirleten bir şirkete karşı zafer kazanan bir kahramana dönüşmesini konu alıyordu. Julia Roberts’ın performansı, filmi unutulmazlar arasına yerleştirmiş, ünlü oyuncuya En İyi Kadın Oyuncu Oscar ödülünü kazandırmıştı.

IMDb Puanı: 7.3/10

Ocean’s Eleven | 2001, Steven Soderbergh
Ocean’s Twelve | 2004, Steven Soderbergh
Ocean’s Thirteen | 2007, Steven Soderbergh

youtube play youtube play

1960’larda Frank Sinatra’dan Dean Martin’e birçok yıldız oyuncuyu buluşturan soygun filminin yeniden çevrimi, 2000’lerin başında damgasını vuran serilerden birine dönüşmüştü. Steven Soderbergh imzalı üçlemede, Las Vegas’ın dev kumarhanelerini soymak için kusursuz planlar yapan Danny Ocean ve on bir kişilik (her filmde sayısı bir kişi artan) ekibinin macerası anlatılıyordu. İlk filmin oyuncu kadrosunda Geroge Clooney, Matt Damon, Andy Garcia, Brad Pitt ve Julia Roberts gibi isimler yer alırken; devam filmlerinde kadroya eklenenler arasında Catherine Zeta-Jones ve Al Pacino da vardı.

IMDb Puanı: 7.8/10 IMDb Puanı: 6.5/10 IMDb Puanı: 6.9/10

The Mexican | 2001, Gore Verbinski

youtube play youtube play

Pirates of the Caribbean serisi ile yıldızı parlayan yönetmen Gore Verbinski’nin ilk filmlerinden biri Brad Pitt ve Julia Roberts’ı buluşturan The Mexican’dı. Lanetli olduğuna inanılan bir silahla sınırı geçmeye çalışan bir adam ve onu suç dünyasından uzak tutmaya kararlı kız arkadaşının bulaştıkları belalardan oluşan hikayesiyle The Mexican, yer yer komik yer yer heyecan verici bir aksiyondu.

IMDb Puanı: 6.1/10

Mona Lisa Smile | 2003, Mike Newell

youtube play youtube play

Kadınların “Dead Poet Society”si olarak yorumlanan Mona Lisa Smile, 1950’lerin Amerikasında muhafazakar bir okul olan Wellesley’de geçiyordu. Öğrencisi olan genç kadınlarına özgür düşünceyi aşılamaya, toplumsal cinsiyet rollerine uymak zorunda olmadıklarını anlatmaya çalışan bir sanat öğretmenini canlandıran Julia Roberts, son yılların sinemada en sevilen öğretmen karakterlerinden birini canlandırmıştı. Soundtrack parçalarıyla da bizi geçmişe götüren filmde Roberts’a Kirsten Dunst, Julia Stiles, Maggie Gyllenhaal ve Ginnifer Goodwin gibi genç yıldızlar eşlik etmişti.

IMDb Puanı: 6.5/10

Closer | 2004, Mike Nichols

youtube play youtube play

Romantik ilişkiler, insan ilişkileri, aldatmak ve aşk üzerine çok iyi gözlemlere dayalı bir film olan Mike Nichols imzalı Closer’da, Julia Roberts, Jude Law, Natalie Portman ve Clive Owen’ın canlandırdığı iki kadın ve iki erkeğin birbirleriyle olan ilişkilerini izlemiştik.Patrick Marber’ın tiyatro oyunundan sinemaya uyarlanan Closer, çarpıcı sahneleri ve replikleriyle bir kez izlemenin yetmeyeceği o filmlerden.

IMDb Puanı: 7.2/10

Charlie Wilson’s War | 2007, Mike Nichols

youtube play youtube play

Politik ve biyografik komedi Charlie Wilson’s War, Texaslı bir politikacının kararlarının Afganistan, Pakistan ve Sovyetler Birliği’ne olan etkilerini konu alıyordu. Filmin başrolleri Tom Hanks ve Julia Roberts oynayadursun, asıl yıldızı çoğuna kalırsa Philip Seymour Hoffman olmuştu.

IMDb Puanı: 7.0/10

Duplicity | 2009, Tony Gilroy

youtube play youtube play

Hükümetteki yıllarının ardından endüstri için çalışmaya başlayan iki rakip ajan, rakip firmaların çıkarları uğruna birbirlerini türlü aldatmaca ve yanıltmanın boy gösterdiği bir kovalamacanın içine sürüklüyordu. Oldukça ciddi bir politik film olan Michael Clayton ile tanıdığımız yönetmen Tony Gilroy’un bu aksiyon-komedisinde başrolleri Julia Roberts ve Clive Owen paylaşıyor, aşk da eksik kalmıyordu!

IMDb Puanı: 6.1/10

Eat Pray Love | 2010, Ryan Murphy

youtube play youtube play

Her orta yaşlı kadın ve erkeğin muhtemelen okuyup motivasyonla dolduğu Elizabeth Gilbert’ın çok satan oto-biyografik romanının sinema uyarlamasında onu Julia Roberts canlandırmıştı. Sırasıyla İtalya’da karnını, Hindistan’da ruhunu ve Bali’de kalbini doyuran, hayatını silbaştan yaşamaya karar vermiş bir kadının öyküsünü izlediğimiz filmde ayrıca James Franco, Javier Bardem, Viola Davis ve Richard Jenkins de rol alıyordu.

IMDb Puanı: 6.8/10

Mirror Mirror | 2012, Tarsem Singh

youtube play youtube play

2012′nin iki Pamuk Prenses uyarlamasından biri (diğeri Snow White and the Hunstman) “Mirror Mirror” idi. Oldukça renkli ve komik bu müzikal-komedide başrolleri Lily Collins, Julia Roberts ve Armie Hammer paylaşıyordu. “The Fall” ile tanıdığımız yaratıcı deha Tarsem Singh’in yönettiği filmin sonundaki Hint dansı sahnesini kaçırmayın!

IMDb Puanı: 5.6/10

August: Osage County | 2013, John Wells

youtube play youtube play

Tracy Letts’in kendi yazdığı tiyatro oyunundan sinemaya uyarladığı ve John Wells’in yönettiği bu aile dramında, Meryl Streep’in ailenin reisi olan anneyi canlandırdığı Weston’ları izliyorduk. Babalarının ölümünün ardından bir araya gelen bu geniş ailenin özellikle kadınları arasındaki gerilimi anlatan filmde Streep’e Julia Roberts’tan Ewan McGregor’a, Juliette Lewis’ten Benedict Cumberbatch’e birçok ünlü oyuncu eşlik ediyordu.

IMDb Puanı: 7.2/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri