George Clooney ve Julia Roberts’ı buluşturan heyecan dolu Money Monster vizyonda, Julia Roberts’ın 2000’li yıllarda öne çıkan 10 performansı #themaggerda!

George Clooney;Julia Roberts

Haftanın vizyon filmleri arasında dikkat çeken Money Monster, Hollywood yıldızları George Clooney ve Julia Roberts’ı buluştururken, onlara son yılların yükselişteki ismi Jack O’Connell eşlik ediyor. Televizyondaki popüler bir finans programının sunucusu olan Lee Gates , yapımcısı ve onları canlı yayında rehin alan öfkeli bir genç adamın yaşadığı gerilim dolu saatleri anlatan filmin yönetmen koltuğunda da ünlü bir isim, Jodie Foster oturuyor.

money monster julia roberts

Money Monster‘da yapımcı Patty Fenn’i canlandıran Julia Roberts’ın, romantik komedilerle zirveye çıktığı 1990’lı yılların ardından gelen ve çok daha geniş bir yelpazede karaktere hayat verdiği filmografisini inceledik ve öne çıkan 10 performansını bir araya getirdik:

Bu hafta Money Monster (Para Tuzağı) dışında vizyonda izleyebileceğiniz yeni filmler şunlar: Johnny Depp, Mia Wasikowska, Anne Hathaway ve Helena Bonham Carter ile bir kez daha Harikalar Diyarı’na yolculuk edebileceğiniz Alice Through the Looking Glass (Alis Harikalar Diyarında: Aynanın İçinden), geçtiğimiz yılki Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülü alan Chronic (Kronik), 1936 Olimpiyatları’nda büyük başarı elde eden atlet Jesse Owens’ın öyküsünü anlatan Race (Rüzgarın Oğlu), animasyon Blinky Bill the Movie (Kahraman Koala) ve yerli filmler Abbas’ın Melekleri, 1 Kezban 1 Mahmut: Adana Yollarında, Cinni: Uyanış ile Memleket.

***

En İyi Julia Roberts Filmleri

Erin Brockovich | 2000, Steven Soderbergh

Sinema tarihinin en güçlü kadın figürlerinden biri olan Erin Brockovich, ilhamını aynı adlı kadının gerçek hikayesinden alıyordu. Film, işsiz bir kadının, bir avukat asistanı olarak iş bulmasının ardından, California’nın en önemli çevre davalarından birinde, şehrin suyunu kirleten bir şirkete karşı zafer kazanan bir kahramana dönüşmesini konu alıyordu. Julia Roberts’ın performansı, filmi unutulmazlar arasına yerleştirmiş, ünlü oyuncuya En İyi Kadın Oyuncu Oscar ödülünü kazandırmıştı.

Ocean’s Eleven | 2001, Steven Soderbergh
Ocean’s Twelve | 2004, Steven Soderbergh
Ocean’s Thirteen | 2007, Steven Soderbergh

1960’larda Frank Sinatra’dan Dean Martin’e birçok yıldız oyuncuyu buluşturan soygun filminin yeniden çevrimi, 2000’lerin başında damgasını vuran serilerden birine dönüşmüştü. Steven Soderbergh imzalı üçlemede, Las Vegas’ın dev kumarhanelerini soymak için kusursuz planlar yapan Danny Ocean ve on bir kişilik (her filmde sayısı bir kişi artan) ekibinin macerası anlatılıyordu. İlk filmin oyuncu kadrosunda Geroge Clooney, Matt Damon, Andy Garcia, Brad Pitt ve Julia Roberts gibi isimler yer alırken; devam filmlerinde kadroya eklenenler arasında Catherine Zeta-Jones ve Al Pacino da vardı.

The Mexican | 2001, Gore Verbinski

Pirates of the Caribbean serisi ile yıldızı parlayan yönetmen Gore Verbinski’nin ilk filmlerinden biri Brad Pitt ve Julia Roberts’ı buluşturan The Mexican’dı. Lanetli olduğuna inanılan bir silahla sınırı geçmeye çalışan bir adam ve onu suç dünyasından uzak tutmaya kararlı kız arkadaşının bulaştıkları belalardan oluşan hikayesiyle The Mexican, yer yer komik yer yer heyecan verici bir aksiyondu.

Mona Lisa Smile | 2003, Mike Newell

Kadınların “Dead Poet Society”si olarak yorumlanan Mona Lisa Smile, 1950’lerin Amerikasında muhafazakar bir okul olan Wellesley’de geçiyordu. Öğrencisi olan genç kadınlarına özgür düşünceyi aşılamaya, toplumsal cinsiyet rollerine uymak zorunda olmadıklarını anlatmaya çalışan bir sanat öğretmenini canlandıran Julia Roberts, son yılların sinemada en sevilen öğretmen karakterlerinden birini canlandırmıştı. Soundtrack parçalarıyla da bizi geçmişe götüren filmde Roberts’a Kirsten Dunst, Julia Stiles, Maggie Gyllenhaal ve Ginnifer Goodwin gibi genç yıldızlar eşlik etmişti.

Closer | 2004, Mike Nichols

Romantik ilişkiler, insan ilişkileri, aldatmak ve aşk üzerine çok iyi gözlemlere dayalı bir film olan Mike Nichols imzalı Closer’da, Julia Roberts, Jude Law, Natalie Portman ve Clive Owen’ın canlandırdığı iki kadın ve iki erkeğin birbirleriyle olan ilişkilerini izlemiştik.Patrick Marber’ın tiyatro oyunundan sinemaya uyarlanan Closer, çarpıcı sahneleri ve replikleriyle bir kez izlemenin yetmeyeceği o filmlerden.

Charlie Wilson’s War | 2007, Mike Nichols

Politik ve biyografik komedi Charlie Wilson’s War, Texaslı bir politikacının kararlarının Afganistan, Pakistan ve Sovyetler Birliği’ne olan etkilerini konu alıyordu. Filmin başrolleri Tom Hanks ve Julia Roberts oynayadursun, asıl yıldızı çoğuna kalırsa Philip Seymour Hoffman olmuştu.

Duplicity | 2009, Tony Gilroy

Hükümetteki yıllarının ardından endüstri için çalışmaya başlayan iki rakip ajan, rakip firmaların çıkarları uğruna birbirlerini türlü aldatmaca ve yanıltmanın boy gösterdiği bir kovalamacanın içine sürüklüyordu. Oldukça ciddi bir politik film olan Michael Clayton ile tanıdığımız yönetmen Tony Gilroy’un bu aksiyon-komedisinde başrolleri Julia Roberts ve Clive Owen paylaşıyor, aşk da eksik kalmıyordu!

Eat Pray Love | 2010, Ryan Murphy

Her orta yaşlı kadın ve erkeğin muhtemelen okuyup motivasyonla dolduğu Elizabeth Gilbert’ın çok satan oto-biyografik romanının sinema uyarlamasında onu Julia Roberts canlandırmıştı. Sırasıyla İtalya’da karnını, Hindistan’da ruhunu ve Bali’de kalbini doyuran, hayatını silbaştan yaşamaya karar vermiş bir kadının öyküsünü izlediğimiz filmde ayrıca James Franco, Javier Bardem, Viola Davis ve Richard Jenkins de rol alıyordu.

Mirror Mirror | 2012, Tarsem Singh

2012′nin iki Pamuk Prenses uyarlamasından biri (diğeri Snow White and the Hunstman) “Mirror Mirror” idi. Oldukça renkli ve komik bu müzikal-komedide başrolleri Lily Collins, Julia Roberts ve Armie Hammer paylaşıyordu. “The Fall” ile tanıdığımız yaratıcı deha Tarsem Singh’in yönettiği filmin sonundaki Hint dansı sahnesini kaçırmayın!

August: Osage County | 2013, John Wells

Tracy Letts’in kendi yazdığı tiyatro oyunundan sinemaya uyarladığı ve John Wells’in yönettiği bu aile dramında, Meryl Streep’in ailenin reisi olan anneyi canlandırdığı Weston’ları izliyorduk. Babalarının ölümünün ardından bir araya gelen bu geniş ailenin özellikle kadınları arasındaki gerilimi anlatan filmde Streep’e Julia Roberts’tan Ewan McGregor’a, Juliette Lewis’ten Benedict Cumberbatch’e birçok ünlü oyuncu eşlik ediyordu.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN