Moda dünyasının efsanevi isimlerinden Yves Saint Laurent’ın yaşamını merkezine alan Saint Laurent, filmini izledik! Ünlü tasarımcıyı Gaspard Ulliel canlandırırken, Fransız sinemasının bir başka yetenekli ve genç ismi Louis Garrel de filmdeki performansıyla dikkat çekenlerden. Saint Laurent’ı fırsat bilerek, bu hafta Garrel’in kariyerini mercek altına almak istedik.

Fransız Romantizmi: Louis Garrel Filmleri
Fransız Romantizmi: Louis Garrel Filmleri

Bir biyografiden çok bir sanatçının yaşadığı buhrana odaklanan bir film olan Saint Laurent’da Gaspard Ulliel, Jérémie Renier, Louis Garrel ve Léa Seydoux gibi Fransız sinemasının genç ve yetenekli isimleri rol alıyor.

Fransız Romantizmi: Louis Garrel Filmleri
Fransız Romantizmi: Louis Garrel Filmleri

En İyi Louis Garrel Filmleri

Les baisers de secours / Emergency Kisses | 1989, Philippe Garrel

Garrel, beyazperdede ilk kez 6 yaşındayken, babası Philippe Garrel’in yönetmen koltuğunda oturduğu “Les baisers de secours” filminde karşımıza çıkmıştı. Kendi hayatıyla ilgili bir film yapmak isteyen yönetmenin, filmde kendisini oynamak isteyen fakat reddedilen eşi ile yaşadığı çatışmaları konu edinen film, Louis’nin babasıyla çalıştığı tek film de olmadı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

The Dreamers | 2003, Bernardo Bertolucci

’68 kuşağını en iyi anlatan filmlerden The Dreamers, fondaki siyasi atmosfer bir yana, üç gencin cinsel gerilimi yüksek büyüme hikayesini konu alıyordu. Eğitimi için Paris’e gelen Amerikalı rolünde Michael Pitt’i izlediğimiz filmde ona evlerini, dünyalarını ve özel hayatlarını tüm çıplaklığıyla açan Fransız kardeşler rolünde Louis Garrel ve Eva Green rol alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Ma mère / My Mother | 2004, Christophe Honoré

Günümüz Fransız sinemasın cinsellik ve müziği baştacı eden filmleriyle tanıdığımız çok özel yönetmeni Christophe Honoré’nin favori bir oyuncusu var: Louis Garrel. Yönetmen ve oyuncunun ilk işbirliği, ahlaki sınırları zorlayan, çokça tartışma yaratan Ma mère olmuştu. George Bataille’in romanından uyarlanan film, babasının ölümünün ardından annesi tarafından baştan çıkarılan genç bir erkeğin hikayesini anlatıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.1/10

Les amants réguliers / Regular Lovers | 2005, Philippe Garrel

’68 kuşağına dair bir film daha: Louis Garrel’in bir kez daha babası Philippe Garrel’in yönettiği bir filmde, bu kez yeteneğini kanıtladıktan ve katladıktan sonra rol aldığı Les amants réguliers. Film, siyasi hareketliliğin yaşamların merkezinde olduğu bir dönemde, iki gencin gelecek, aşk ve hayat ile nasıl başa çıktığını konu alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

Dans Paris / In Paris | 2006, Christophe Honoré

Sevgilisi Anna tarafından terk edildikten sonra babası ve erkek kardeşinin yanına geri taşınmak zorunda kalan Paul’ü canlandırıyordu Garrel, yeni bir Honoré filminde. Paul filmde babası, geçmişi ve kız kardeşlerinin ölümünün üstesinden gelememiş olan erkek kardeşi ile başa çıkmak zorunda kalıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

Les chansons d’amour  / Love Songs | 2007, Christophe Honoré

Parisli üç aşığı merkezine alarak aşk, dostluk ve ölümü irdeleyen müzikal Les chansons d’amour Honoré’nin başyapıtı olarak kabul ediliyor. Ismaël, Julie, Alice ve şarkılarla Paris sokaklarında dolaşmak için mutlaka izlemelisiniz!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

La belle personne / The Beautiful Person | 2008, Christophe Honoré

Bir diğer Honoré filminde, Garrel bu kez bir Paris lisesindeki arzulanan İtalyanca öğretmenini canlandırıyordu. Annesinin ölümünün ardından yeni bir liseye gelen, eğitimine kuzeninin okulunda devam eden Julie’nin başrolde olduğu film, yine cinsellik, aşk ve müzik dolu bir yapım. Kendisiyle çıkmak isteyen onca genç erkek arasından okulun en sessiz ve içe kapanık öğrencilerinden Otto’yu seçen Julie kısa sürede gönlünü yakışıklı öğretmenine kaptırıyor. O ve sınıf arkadaşlarının günlük yaşamlarındaki trajediler, filmin duygusal yükünü bir hayli arttırıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Les bien-aimés / Beloved | 2011, Christophe Honoré

Geçmişten günümüze, Londra’dan Paris’e uzanan bir aşk müzikali daha… Bir anne ve kızın geçmişteki ve bugünkü aşklarını konu edinen filmde başrolleri Catherine Deneuve, Ludivine Sagnier ve Chiara Mastroianni onlara Paul Schneider, Louis Garrel ve Milos Forman eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.2/10

La jalousie / Jealousy | 2013, Philippe Garrel

Louis Garrel’in bir kez daha babası ile işbirliği içinde olduğu film, yine siyah-beyaz çekilen bir modern aşk ve kıskançlık hikayesiydi. Kızı ve eşini terk eden genç bir adamın bu kararının etkilerini izlediğimiz film ilişkiler üzerine iyi diyaloglar içeriyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.4/10

Saint Laurent | 2014, Bertrand Bonello

Yves Saint Laurent’ın yaşam öyküsünü izlediğimiz filmde, birçok genç ve yetenekli Fransız oyuncu gibi Louis Garrel de rol alıyordu. Oyuncu filmde, Yves Saint Laurent’ın özel yaşamında büyük etkisi olan, zenginliği ve fantezileriyle dikkat çeken Jacques de Bascher’i canlandırıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.2/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri