6 dalda Oscar adayı Spotlight filmini izledik ve çok sevdik; filmin oyuncularından Mark Ruffalo’nun izlemeniz gereken 10 performansı #themaggerda!

Mark Ruffalo Filmleri
Mark Ruffalo Filmleri

Boston Globe ekibinin Katolik Kilisesi’ne yönelik çocuk istismarı skandallarını açığa çıkararak gazeteciliğin son yıllardaki zirve noktalarından birine yükseldiği, gündemi ve Kilise’yi derinden sarstığı süreçte yaşananları konu alan Spotlight, haftanın vizyon filmleri arasında… En İyi Film dahil 6 dalda Oscar adayı olan ve sezonun iddialı yapımları arasında gösterilen film, yıldız isimlerle dolu kalabalık oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor: Michael Keaton, Mark Ruffalo, Rachel McAdams, Liev Schreiber, Stanley Tucci ve John Slattery…

Mark Ruffalo Filmleri
Mark Ruffalo Filmleri

Spotlight‘ı fırsat bilerek, başta Amerikan Bağımsız Sineması olmak üzere son yılların sevilen oyuncularından Mark Ruffalo’nun filmografisini mercek altına aldık:

En İyi Mark Ruffalo Filmleri

You Can Count on Me | 2000, Kenneth Lonergan

Mark Ruffalo en önemli çıkışlarından birini, geniş kitlelere ulaşmış bağımsız yapımlardan birinde, Laura Linney gibi güçlü bir kadın oyuncuyla başrol paylaştığı You Can Count on Me ile yapmıştı. Bir kadının, yıllar sonra geri dönen erkek kardeşi sebebiyle hayatının dengelerinin değişmesini konu alan filmde ikiliye Matthew Broderick de eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

My Life Without Me | 2003, Isabel Coixet

Bir gün kansere yakalandığını ve ölümünün çok yakın olduğunu öğrenen Ann’in yaptığı ilk şey soğukkanlılığını korumak ve “Ölmeden Önce Yapılması Gerekenler” listesi hazırlamak oluyordu. Eşine yeni bir eş adayı bulmak, çocuklarının her doğum günü için onlara bir kaset hazırlamak, babasını son bir kez görmek ve daha fazlası… Sarah Polley’nin muhteşem oyunculuğu filmin geneline yayılmış melankolik, iç acıtan, duygusal fakat umut dolu havayı destekliyor, filmde aynı zamanda Scott Speedman, Amanda Plummer ve Mark Ruffalo da rol alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Just Like Heaven | 2005, Mark Waters

Reese Witherspoon’un başrolleri Mark Ruffalo ile paylaştığı romantik komedinin esas kızı bir hayalet! Hiçbir şeye zamanı olmayan başarılı doktor Elizabeth Masterson trajik bir kaza sonucu komaya girince, hayaleti geçici olarak evine taşınan mimara gözükmeye başlıyor. Tanıdığımız birçok hayaletin aksine geçmişine dair hiçbir şey hatırlamasa da evi ve evinin düzenini gayet iyi bilen Elizabeth’in kim olduğunu birlikte çözmeye çalışan ikilinin gittikçe birbirine yakınlaştığını söylemeye gerek yok!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Zodiac | 2007, David Fincher

Daha önce David Fincher filmleri listemizde de yer verdiğimiz Zodiac, 1970’lerde San Francisco ve Körfez çevresine dehşet saçan seri katil Zodiac’ın yakalanamayışının gerçek hikayesini anlatıyor. Robert Graysmith’in konuyla ilgili kitabından uyarlanan filmde; katilin peşindeki dedektifler ve gazeteciler bir yana, bir karikatürist de katili yakalamakla kafayı bozuyor dehşet dolu sisli ve karanlık gecelerde katilin izini sürüyordu. Filmin başrollerini Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr ve Mark Ruffalo paylaşıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Blindness | 2008, Fernando Meirelles

José Saramago’nun aynı adlı romanından uyarlanan Blindness, bilinmeyen bir yer ve zamanda, adını bilmediğimiz karakterlerle kurgulanmış bir ortamı anlatan roman/film, geniş çaplı bir körlük salgınına odaklanıyor ve hastalığa yakalananların karantina altına alınmasıyla distopik bir toplum eleştirisine dönüşüyordu. Filmi sinemaya uyarlayan ve yazardan geçer not alan Brezilyalı yönetmenin oyuncu kadrosunda Julianne Moore, Mark Ruffalo ve Gael García Bernal gibi isimler vardı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.6/10

Shutter Island | 2010, Martin Scorsese

1950’lerin Boston’ında geçen ve kentin açıklarındaki bir adada kurulu olan akıl hastanesindeki bir soruşturmayı konu alan film, Scorsese’nin görmezden gelindiği düşünülen en iyi filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. Gerilimli filmde, soruşturmayı yürüten Teddy Daniels ve Chuck Aule gittikçe hastalar ve hastanenin etkileriyle kendi psikolojilerinin oyunlarını sorgulamaya başlıyordu. Filmin başrollerinde Leonardo DiCaprio ve Mark Ruffalo’yu izlemiş, film boyunca yan rollerde Ben Kingsley, Max von Sydow, Michelle Williams, Patricia Clarkson ve Jackie Earle Haley gibi isimlerle karşılaşmıştık.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

The Kids Are All Right | 2010, Lisa Cholodenko

2010’un en iyi bağımsız yapımlarından olan “The Kids Are All Right” 21. yüzyılın değişen aile kavramına çok iyi gözlemlerle odaklanan bir film: Julianne Moore ve Annette Bening’in canlandırdığı Jules ve Nic, iki çocuk sahibi lezbiyen bir çift. Biri Jules, diğeri Nic’in yumurtasını döllemiş olan spermlerin sahibi aynı baba. İki çocukları da ergenlik çağında olan iki anne, bu zorlu dönemde ailelerinin kapısını biyolojik baba Paul’e (Mark Ruffalo) açmaya karar veriyorlar. Eşcinsel sinemasında pek sık rastlayamadığımız sıcak aile filmlerinden olan The Kids Are All Right, mizahıyla olduğu kadar duygusal yoğunluğu ile de dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

The Avengers | 2012
Avengers: Age of Ultron | 2015

Marvel’ın en sevilen süper-kahramanlarını, Iron Man, Hulk, Thor ve Captain America’yı bir araya getiren seride tüm oyuncular daha önceki Marvel filmlerindeki rollerini devam ettirirken; daha önce Hulk / Bruce Banner rolünü üstlenen Eric Bana ya da Edward Norton yerine Mark Ruffalo ile bu karaktere yeni bir sayfa açılmıştı. Görsel efektleri ve aksiyonu ile olduğu kadar mizahıyla da dikkat çeken seri daha uzun yıllar aynı isimlerle devam edeceğe benziyor.

youtube play youtube play

Foxcatcher | 2015, Bennett Miller

1988 Seul Olimpiyatları’na gğreş dalında yarışan Foxcatcher takımının perde arkasında yaşananları konu alan ve adını takımınki ile paylaşan filmin merkezinde duygusal yönden dengesiz, obsesif bir zengin adam olan John E. du Pont ve hayatlarını güreşe adamış sporcu iki kardeşi Mark ve Dave Schultz var… Steve Carell, Channing Tatum ve Mark Ruffalo’nun oyunculuklarıyla dikkat çeken yapım, Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünün sahibi olduktan sonra ödül sezonu boyunca da sağlam adımlar atmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Begin Again | 2015, John Carney

Once ile tanıdığımız İrlandalı yönetmen, geçtiğimiz yıl sıcak ve müzik dolu bir filme daha imza atmıştı. Ünlü olan erkek arkadaşı tarafından terk edilen yetenekli bir müzisyen ve kişisel sorunları nedeniye işinden olan iyi bir müzik yapımcısının yollarını kesiştiren Begin Againi şarkılarıyla içimizi ısıtmıştı. Filmde Keira Knightley ve Mark Ruffalo’nun yanı sıra ilk kez bir sinema filminde rol alan Adam Levine’ı da izlemiştik.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri