Christopher Nolan imzalı Interstellar’ı izledik! Interstellar vesilesiyle, son yıllarda kariyerini adeta baştan yaratan Matthew McConaughey’nin en iyi performanslarını sıraladık.

interstellar

The Dark Knight, The Prestige, Inception ve Memento gibi filmlerin altında imzası olan, birçok sinefilin fanatiklik dereccesinde hayran olduğu Christopher Nolan’ın çok yakın zaman kadar hakkında hiçbir şey bilmediğimiz yeni filmi Interstellar, sonunda vizyonda! Yurt dışı ve Türkiye’deki ilk gösterimlerinin ardından aldığı uç noktalardaki tepkiler, filmin çok farklı olduğunun bir kanıtı. Bir grup uzay kaşifinin, yeni keşfedilen bir wormhole’u kullanarak yıldızlararası bir yolculukla uzayın derinliklerine doğru yola çıkışını anlatan filmin senaryosunu Christopher Nolan bir kez daha kardeşi Jonathan Nolan ile yazmış. Filmin başrollerinde Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain ve Michael Caine yer alırken filmde ayrıca Ellen Burstyn’den Matt Damon’a, Casey Affleck’ten Wes Bentley’e birçok ünlü oyuncuyu görmemiz mümkün olacak.

matthew mcconaughey – interstellar

Christopher Nolan’ın filmini izlemeden üzerine konuşmak anlamsız, zaten konumuz da filmin başrol oyuncusu McConaughey. 1969, Texas doğumlu oyuncu, 90’lı yıllarda önemli yapımlarda rol kaparak sağlam adımlarla inşa ettiği kariyerini 2000’lerde kaslı romantik komedi oyuncusu statüsünde sabitlemiş ve ne yazık ki ciddiye alınır bir oyuncu olmaktan hızla uzaklaşmıştı. Ne olduysa 2011 yılında oldu ve Matthew McConaughey artık Oscar ödüllü bir oyuncu. Üstelik kariyerinin en iyi performanslarını, yaklaşık 3 yıl içinde rol aldığı 10’a yakın filmde vermiş bulunuyor. Gelin, Interstellar vesilesiyle kariyerinin 90’lardaki ilk yılları ve 2010’lardaki muhteşem geri dönüş yıllarındaki ciddiye alınması gereken Matthew McConaughey performanslarını hatırlayalım.

En İyi Matthew McConaughey Filmleri

Lone Star | 1996, John Sayles

Öldürülen şerifin yerine geçen ve onun katilini arayan yeni şerif Sam Deeds’in gizemli ve sürükleyici soruşturması, Sam’in kendisi de kasabanın eski şeriflerinden olan babasına dair bilmediklerini öğrnemesine yol açacaktır. Matthew McConaughey ve Chris Cooper’ın baba-oğulu canlandırdığı Lone Star, McConaughey’nin kariyeri boyunca rol aldığı ilk filmlerden biri. Matthew McConaughey denince aklımıza ilk gelen özelliklerinden olan Teksas aksanını ilk kez Teksas’ta geçen bu filmde duymuş olmak şaşırtıcı değil.

Contact | 1997, Robert Zemeckis

Interstellar’da yeniden bir bilimkurguda izlyeceğimiz McConaughey’nin 17 yıl önce Jodie Foster ile başrolleri paylaştığı bilimkurgu Contact, türün 90’lardaki en başarılı örneklerinden. Ünlü bilimadamı Carl Sagan’ın romanından uyarlanan filmde Dr. Ellie Arroway’in uzayda akıllı yaşamın kanıtlarını bulduğunu bilim dünyasına inandırmaya çalıştığı süreci izliyoruz. McConaughey’nin canlandırdığı Hristiyan filozof Palmer Joss karakteri, bilim ve din arasındaki zıtlıkları ve çekişmeyi hikayeye dahil etmek açısından önemli bir karakter.

Amistad | 1997, Steven Spielberg

Matthew McConaughey’nin rol aldığı belki de en uzun film ve en ağır drama olma özelliği taşıyan Steven Spielberg imzalı Amistad, 1830’larda köleliğe odaklanıyor. 12 Years A Slave’in Oscar zaferinden yıllar önce, Amerikan sinemasında kölelik yılları ile yüzleşilen filmlerden biri Amistad. Denizde kaybolan ve ABD kıyılarında bulunan bir İspanyol gemisindeki kölelerin özgürlüğü için mücadele veren aktivistler ve avukatları, Amerikan başkanı ve 12 yaşındaki İspanyol kraliçesi arasındaki gerilim ve bir hukuk mücadelesi… Matthew McConaughey filmde, avukat Roger Sherman Baldwin’i canlandırıyordu.

U-571 | 2000, Jonathan Mostow

2000 yapımı U-571, II. Dünya Savaşı yıllarında denizaltında geçiyor. Savaş şifrelerinin çözülmesi imkansız gözüken Naziler’e ait denizaltının mürettebatı arasına sızan Amerikan askerlerinin şifreyi ele geçirmeye çalışırken denizaltında mahsur kaldığı bu heyecan dolu savaş filminde Matthew McConaughey’i Teğmen Andrew Tyler rolünde izlemiştik. Filmde ayrıca Bill Paxton, Harvey Keitel, Jon Bon Jovi gibi isimler de rol alıyordu.

Killer Joe | 2011, William Friedkin

Sığ romantik komedilerle dolu 10 yılın ardından, Matthew McConaughey’nin kariyeri ve hayatı 2011 yılında değişti. The Lincoln Lawyer ve Bernie’de yıldızı yeniden parlamaya başlayan oyuncu, William Friedkin’in Tracy Letts’in oldukça sert tiyatro oyunundan uyarlanan filminde de başrol oynadı. Teksaslı bir gencin ödeyemediği borç sonucu tüm ailesini tehlikeye attığı Killer Joe’da acımasız ve sınır tanımayan bir katili canlandıran Matthew McConaughey için her şey yeni başlıyordu.

The Paperboy | 2012, Lee Daniels

Daha önce “İzlemeniz Gereken 10 Nicole Kidman Performansı” listemizde de yer verdiğimiz The Paperboy, Cannes Film Festivali’ndeki gösterimi sırasında hem alkışlanan hem de yuhalanan o tartışmalı filmlerden. 1960′larda bir ırk cinayetini araştıran gazeteci Ward Jansen ve Yardley Acheman’ın gerilimli günlerine odaklanan filmde Matthew McConaughey, Zac Efron, John Cusack Nicole Kidman ve David Oyelowo rol alıyor. Ward Jansen rolündeki Matthew McConaughey, güçlü kadrodaki en parlak isim olmasa da sağlam adımlarla ilerlemeye devam ediyordu.

Mud | 2012, Jeff Nichols

2012’de, yılın en sağlam bağımsız yapımlarından birinde de boy gösteren Matthew McConaughey, bir kanun kaçağını canlandırdığı filmde, iki çocukla arkadaş oluyor ve kendisini saklayıp korumalarını sağlıyordu. Filme adını veren Mud karakterini canlandırdan oyuncuya Reese Witherspoon, Sam Shepard, Sarah Palulson, Michael Shannon ile genç oyuncular Tye Sheridan ve Jacob Lofland eşlik ediyordu.

 Magic Mike | 2012, Steven Soderbergh

Matthew McConaughey’nin ödül sezonunda adının geçmesini sağlayan ilk film, Steven Soderbergh’in Magic Mike’ı olmuştu. Florida’da kadınlara özel hizmet veren bir striptiz kulübündeki dansçıların yaşamına odaklanan filmde, McConaughey genç striptizcileri eğiten deneyimli Dallas rolündeydi. McConaughey, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalının favorileri arasında gösterilse de eleştirmen birlikleri ve bağımsız film ödüllerindeki ödül ve adaylıklarla yetinmek zorunda kalmıştı. Kaslarını sanat için kullanan oyuncu Channing Tatum, Alex Pettyfer, Olivia Munn gibi isimlere eşlik ediyordu.

The Wolf of Wall Street | 2013, Martin Scorsese

Martin Scorsese’nin Wall Street’in en kurnaz dolandırıcılarından birinin yaşamına odaklandığı, suç filmi, komedi ve drama arasında gidip gelen son filmi The Wolf of Wall Street’teki ufacık rolü, Matthew McConaughey’nin kariyerinin en önemli rollerinden biriydi belki de. Filme adını veren büyük dolandırıcı Jordan Belfort’a ilham veren Mark Hanna karakteri, McConaughey’nin kendi oyunculuk ritüellerinden birini kullandığı ilginç bir mırıldanma/şarkı ile filmin unutulmaz sahnelerinden birinde karşımıza çıkıyordu.

Dallas Buyers Club | 2013, Jean-Marc Vallée

2011 ve 2012 boyunca rol aldığı filmlerde birçoğu Teksas aksanlı, fakat hepsi de birbirinden oldukça farklı unutulmaz karakterlere can veren Matthew McConaughey’nin kariyerinin zirvesi, kendisini Oscar ödüllü bir oyuncuya dönüştüren Dallas Buyers Club.1985’te AIDS’in yeni yeni ortaya çıktığı ve bilinmezliğini koruduğu yıllarda geçen film, kendisi ile aynı kaderi paylaşan AIDS hastalarını sağlık sisteminin yozlaşmış ve faydasızlığından kurtarmaya çalışan, onlara ilaç sağlamaya kendini adayan Ron Woodroof’un hikayesini anlatıyordu. Oyuncunun tans bir kadını canlandıran Jared Leto ile mükemmel uyumu, Dallas Buyers Club’ın yılın en iyi filmlerinden biri olmasını sağlamıştı.