Danny Boyle imzalı Steve Jobs filmini izledik! Çağımızın en önemli figürlerinden birinin biyografisinde onu canlandıran Michael Fassbender’ın filmografisini mercek altına aldık.

Steve Jobs
Steve Jobs

Apple ve yaratıcılık ile özdeşleşen isimlerden Steve Jobs’un yaşamı, Aaron Sorkin’in yazdığı senaryo ve Danny Boyle’un yönetmenliği ile (2013 yılında oldukça kötü eleştiriler alan bir filmin ardından) 2015’te bir kez daha sinemalara konuk oldu. Steve Jobs’u Michael Fassbender’ın canlandırdığı filmin odak noktasındaki konu Apple’ın üç kritik ürün lansmanı döneminde yaşananlar. Dijital devrimin ve bu devrimin en önemli figürlerinden birini daha yakından tanıma fırsatı bulacağımız filmde Fassbender’a Kate Winslet, Seth Rogen, Jeff Daniels ve Michael Stuhlbarg eşlik ediyor.

Steve Jobs
Steve Jobs

En İyi Michael Fassbender Filmleri

Hunger | 2008, Steve McQueen

Video sanatçısı olarak tanıdığımız İngiliz Steve McQueen’in ilk uzun metraj kurmaca filmi Hunger, İrlandalı Bobby Sands’in Kuzey İrlanda’daki bir hapishanedeki açlık grevine önderlik ettiği süreci konu alıyordu. Bizi hem Steve McQueen’in yönetmenliği hem de Michael Fassbender’ın yetenekli oyunculuğu ile tanıştıran Hunger, günümüz sinemasının en iyi ilk-filmleri arasında sayılıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Fish Tank | 2009, Andrea Arnold

İngiliz bağımsız sinemasının yalın ve duru örneklerinden biri olan Fish Tank, ilk filmi Red Road ile dikkat çeken Andrea Arnold’ın imzasını taşıyordu. Dans tutkunu, 15 yaşındaki Mia’nın annesi ve annesinin yeni erkek arkadaşı ile olan ilişkilerini konu alan filmde genç oyuncu Katie Jarvis dikkat çekiyor, ona Michael Fassbender ve Kierston Wareing eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Inglourious Basterds | 2009, Quentin Tarantino

2000’li yılların en iyi filmlerinden olan, Quentin Tarantino imzalı “Inglourious Basterds” da hepsi birbirinden ilginç karakterleri canlandıran birçok oyuncunun bir arada yer aldığı yapımlardan bir diğeri. Nazi işgalindeki Fransa’da bir kulübede başlayan ve bir grup Yahudi ABD askerinin Nazi liderlerini öldürmek için akılalmaz planlar yaptığı dönemde devam eden film; her Tarantino filminde olduğu gibi bol kan, bol mizah, bol diyalog ve bol müzik içeriyor. Sinema tarihinin unutulmaz karakterlerinden birini Colonel Hans Landa’yı canlandıran Christoph Waltz’un gölgesinde kalsa da Michael Fassbender da filmin öne çıkan oyuncularından. Inglourious Basterds’da ayrıca Brad Pitt, Mélanie Laurent, Eli Roth, Diane Kruger, Daniel Brühl gibi oyuncular da rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.3/10

A Dangerous Method | 2011, David Cronenberg

Kanadalı usta yönetmen David Cronenberg, psikanalizin köklerine inen biyografik bir dönem filminde, bu alanın iki öncü ismi Carl Jung ve Sigmund Freud ilişkisine yoğunlaşmıştı. İki biliminsanını Michael Fassbender ve Viggo Mortensen canlandırırken, onlara Keira Knightley ve Vincent Cassel eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.4/10

Jane Eyre | 2011, Cary Joji Fukunaga

Charlotte Brontë’nin birçok defa sinema ve televizyona uyarlanmış romanı Jane Eyre’in 2011 versiyonunda Jane Eyre ve Mr. Rochester rollerinde Mia Wasikowska ve Michael Fassbender’ı izlemiştik. Cary Joji Fukunaga’nın filmi, aşk ve mutluluğa doğru koştuğunu zanneden Jane Eyre’in geçmişin sırları ile altüst olan yaşamını başarılı kostümler ve müziklerle beyazperdeye taşımıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.3/10

X-Men: First Class | 2011, Matthew Vaughn
X-Men: Days of Future Past | 2014, Bryan Singer

X-Men serisinin köklerine doğru yolculuğa çıktığımız 2011 yapımı filmde, uzun süredir Patrick Stewart ve Ian McKellen ile özdeşleşen Professor X ve Magneto rolleri, James McAvoy ve Michael Fassbender’a emanet edilmişti. X-Men: First Class, 1960’larda Charles Xavier’nin mutantlara özel eğitim veren tesisi kurmasını, daha sonradan Magneto olarak adlandırılacak Erik Lensherr ile ayrı düşüşünü ve mutantların III. Dünya Savaşı’nın çıkmasını engelleyen çabalarını anlatıyordu. Geçtiğimiz yıl, zaman kavramı ile oynayan X-Men: Days of Future Past ile devam eden bu ikinci X-Men üçlemesinin yeni filmi X-Men: Apocalypse 2016’da vizyonda olacak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7 /10 IMDb Puanı: 8.0/10

Shame | 2011, Steve McQueen

İlk filmi Hunger ile dikkatleri üzerine çeken sanatçı/yönetmen Steve McQueen, ikinci filmi Shame’de seks bağımlılığını ve bir bağımlının duygusal dünyasını incelemişti. Film, New York’ta yaşayan seks bağımlısı Brandon’ın kapalı dünyasının belirsiz bir süre için yanında yaşamaya gelen kız kardeşi nedeniyle sarsılmasını ve açılmaya zorlanmasını anlatıyordu. Yönetmen filminin başrolünü bir kez daha Michael Fassbender’a emanet ederken, ona Carey Mulligan eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Prometheus | 2012, Ridley Scott

Bekleneni veremese de, tüm Alien hayranlarını heyecanlandıran bir proje, önemli bir “prequel” olmuştu Prometheus. Evrenin farklı bir köşesine yolculuk ederek insanlığın köklerine dair sırları keşfetmeye çalışan bir ekibin uzak bir gezegende yaşadıklarını konu alan filmde Noomie Rapace, Charlize Theron, Idris Elba, Guy Pearce gibi isimler rol alıyor, özellikle bir androidi canlandıran Michael Fassbender performansıyla dikkat çekiyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

12 Years a Slave | 2013, Steve McQueen

ABD tarihinin en büyük utançlarından olan kölelik müessesesini oldukça dramatik bir biyografi üzerinden ele alan 12 Years a Slave, hikayesini anlattığı Solomon Northup’ın gerçek anılarından uyarlanmıştı. Özgür bir siyahi adam olan New Yorklu Solomon Northup’ın bir seyahati sırasında köle tacirleri tarafından yakalanması ve Güney’deki bir çiftliğe satılmasını, ardından 12 yıl boyunca köle olarak çalıştırılmasını konu alan filmde Chiwetel Ejiofor zorlayıcı bir performansın altından başarıyla kalkıyordu. Filmin oyuncu kadrosunda Michael Fassbender, Lupita Nyong’o, Benedict Cumberbatch, Paul Dano, Paul Giamatti, Sarah Paulson ve Alfre Woodard gibi isimler de yer alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

Frank | 2014, Lenny Abrahamson

Bu yıl Room filmini dört gözle beklediğimiz İrlandalı yönetmen Lenny Abrahamson’un 2014’te İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma bölümünde de gösterilen filmi Frank, oldukça ‘farklı’ bir müzik filmiydi. Ana akımın fazlaca dışında, gizemli bir müzik grubuna katılan Jon’un grubu ve grup üyelerini anlamaya ve keşfetmeye çalıştığı film, adını grubun ilginç lideri, kafasında dev bir maske ile dolaşan Frank’ten alıyordu. Neredeyse filmin tamamında bu maske ile rol alan Michael Fassbender’a Domnhall Gleeson ve Maggie Gyllenhaal eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri