Şarkıcı ve müzisyenler, çoğu zaman bize yalnızca şarkılar ve müzik değil, bir yaşam stili, bir tutku ve bir felsefe de aşılıyorlar. Bazısı bu özellikleriyle özdeşleşirken, bazısının hiç bilmediğimiz yönleri bir gün bir belgesel aracılığıyla karşımıza çıkıp bizi şaşırtabiliyor. Biz de, bugün müziğinin tutkunu olduğumuz birçok şarkıcı ya da grup hakkında bilmediğimiz birçok şeyi müzik belgeselleri sayesinde öğrendik. Hatta yeni şarkıcılar ve yeni şarkılarla, izlediğimiz müzik belgeselleri sayesinde tanıştık.

İşte, çok sevdiğimiz isimlerin bilinmeyen yönlerini sizin de keşfetmeniz için, Amy Winehouse’tan Kurt Kobain’e birçok ismin yaşamına odaklanan, son yılların en iyi müzik belgeselleri…***

En İyi Müzik Belgesellerimuzik belgeselleri – amy

Amy | 2015, Asif Kapadia

2011 yılında zamansız kaybettiğimiz İngiliz müzisyen ve şarkıcı Amy Winehouse, yalnızca hüzünlü şarkılarıyla değil yaşam hikâyesiyle de bizi etkileyenlerden. Asif Kapadia’nın belgeselini etkileyici kılansa bunlardan da öte bir şey; Amy, hiçbir yeni çekimin yapılmadığı, yalnızca arşiv görüntülerinin ve röportajlarının kurgulanmış haliyle hikâyesini anlatmayı başarabilen bir belgesel. İzlerken, genç sanatçının sonunu hazırlayan koşulları daha iyi anladık, şarkılarının ne kadar gerçekleri yansıttığını daha iyi fark ettik.

IMDb Puanı: 7.8/10

muzik belgeselleri – the beatles

The Beatles: Eight Days A Week – The Touring Years | 2016, Ron Howard

Dünya üzerinde adlarını duymamış bir insanı bulmak oldukça zor olan müzik gruplarından biri The Beatles… Oscar ödüllü ünlü yönetmen Ron Howard, gişe filmleri ve güçlü biyografik dramlardan kafasını kaldırıp, vaktinin bir kısmını bu efsanevi grubun çok ilginç bir dönemini anlatmaya ayırmış. Grubun 1963 ve 1966 yılları arasında sürekli yolda olarak 250 ayrı konser verdiği dev turneyi konu alan belgesel, The Beatles şarkıları, röportajları ve konser görüntüleriyle bir müzik şölenine dönüşüyor.

IMDb Puanı: 7.8/10

Kurt Cobain File Photos

Cobain: Montage of Heck | 2015, Brett Morgen

Genç yaşta hayata veda eden yıldızlardan belki de en etkilisi olan, Nirvana’nın Kurt Cobain’i, bu trajedi nedeniyle müziğinin ifade ettiklerinden çok daha fazlasını ifade ediyor bizim için. Aberdeen’deki ilk günlerinden sahnelerde devleştiği günlere uzanan bu biyografik belgesel, 7 dalda Primetime Emmy Ödülleri’ne aday gösterilmişti.

IMDb Puanı: 7.5/10

muzik belgeselleri – philip glass

Glass: A Portrait OF Philip in Twelve Parts | 2007, Scott Hicks

Pop ve rock gibi popüler türlerde geniş kitlelere ulaşmak ve onları bir bir etkilemek belki çok daha olası. Philip Glass ise zoru başaran isimlerden; klasik müzikle hele ki çağdaş klasik müzikle uğraşıp, bu alandaki üretkenliğini koruyan, film müziklerinden senfonilere muhteşem eserlere imza atan Philip Glass, çağımızın en çok tanınan ve hayran olunan bestecilerinden. “Shine” filmi ile tanınan Scott Hicks’in yönettiği bu Philip Glass belgeseli, bestecinin bir yılını, çalışma yöntemlerini ve kişisel yaşamını (tıpkı Glass’ın eserleri gibi) harika bir uyum içindeki ufak bölümlerle anlatıyor.

IMDb Puanı: 7.4/10

muzik belgeselleri – keith richards

Keith Richards: Under the Influence | 2015, Morgan Neville

Rolling Stones ile özdeşleşmiş Keith Richards, yalnızca rock tarihine değil, tüm müzik tarihine, popüler kültüre ve endüstriye şekil vermiş isimler arasında… Bu Netflix belgeseli, bizi sanatçının sound’unun ortaya çıkışına ve bir şarkı yazarı, besteci, gitarist ve sahne adamı olarak Keith Richards’ın yaşamına hayran bırakmıştı.

IMDb Puanı: 7.1/10

muzik belgeselleri – marley

Marley | 2012, Kevin Macdonald

Reggae ya da Jameika dendiğinde akla gelen ilk isim olan Bob Marley, sadece bir müzisyen değil, yaşam tarzı ve devrimci kişiliğiyle milyonlara yön vermiş etkili bir isim. Ailesi, çalışma arkadaşları ve dostlarının katılımıyla ve unutulmaz performanslarından görüntülerle desteklenen Marley belgeseli, bu efsane ismi daha yakından tanımanızı sağlayacak.

IMDb Puanı: 8.0/10

muzik belgeselleri – searching for sugar man

Searching for Sugar Man | 2012, Malik Bendjelloul

Rodrigo’nun yaşamı, şaşırtıcı bir yeniden doğuşla tanıştıracak sizi. Searching for Sugar Man, onyıllar önce iki albüm çıkarıp başarısız olmuş ve rivayete göre çarpıcı bir şekilde hayata veda etmiş ya da hatta bir başka rivayete göre sahnede intihar etmiş bir müzisyenin peşine düşüyor. Çünkü bu müzisyen, ülkesi ABD’de başarısızlığının ardından müziğe küsmüş olsa da, 90’lardan bu yana Güney Afrika’nın en çok satan isimlerinden biri. Üstelik yaşıyor ve tüm bunlardan habersiz! Biz, Rodrigo’yu müzik belgeselleri sayesinde keşfetmiş olduk; onun muhteşem şarkıları, sizin için de keşfedilmeyi bekliyorsa, durmayın!

IMDb Puanı: 8.2/10

İlginizi çekebilir: Lisya Kalma’dan Searching for Sugar Man incelemesi

muzik belgeselleri – this is it

This Is It | 2009, Kenny Ortega

Pop müziğin yıldızı Michael Jackson, hayata veda ettiği 2009 yılında, yapımı süren bu belgeselin heyecanını yaşıyordu. Sanatçının Londra’daki büyük şovunun hazırlık sürecini, provalarını ve sahne arkasını gözler önüne seren ve Michael Jackson şarkıları ve danslarıyla kendisi de büyüleyici bir sahne şovuna dönüşen This Is It, prömiyerini ne yazık ki şarkıcının ölümünün ardından yapmıştı.

IMDb Puanı: 7.3/10

muzik belgeselleri – what happened miss simone

What Happened, Miss Simone? | 2015, Liz Garbus

Yalnızca bir şarkıcı ve piyanist değil, etkili bir aktivist ve sivil toplum hakları savunucusu da olan Nina Simone’un yaşamıyla ilgili detayları, biz 2015’te bir Netflix belgeseliyle öğrendik. Simone’un 1960’ların ırkçı dünyasında savundukları ve müziği uğruna yaşadıklarını anlatan bu belgesel En İyi Belgesel Oscar’ına aday gösterilmişti.

IMDb Puanı: 7.6/10

muzik belgeselleri – 20 feet from stardom

20 Feet from Stardom | 2013, Morgan Neville

Tabii müzik belgeselleri demek sadece sevdiğimiz sanatçıların hikâyelerinden ibaret olmak zorunda değil. Ünlü isimlerle dolu bu listedekilerin aksine, bu belgeselin kahramanı olan isimleri muhtemelen hiçbiriniz tanımıyorsunuz. Üstelik sesleri milyonlarca satılan albümlerde duyulsa, yüz binlerin önünde sahne almak onlar için sıradan bir akşam olsa da… 20 Feet from Stardom, ünlü bir sanatçının biyografisini değil, müzik endüstrisinin adı bilinmeyen kahramanlarından, dünyaca ünlü yıldızların back-vokallerinin müzik yolculuğunu konu alıyor.

IMDb Puanı: 7.4/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken, Oscar Ödüllü Belgesel Filmler