Şarkıcı ve müzisyenler, çoğu zaman bize yalnızca şarkılar ve müzik değil, bir yaşam stili, bir tutku ve bir felsefe de aşılıyorlar. Bazısı bu özellikleriyle özdeşleşirken, bazısının hiç bilmediğimiz yönleri bir gün bir belgesel aracılığıyla karşımıza çıkıp bizi şaşırtabiliyor.

Amy Winehouse’tan Kurt Kobain’e birçok ismin yaşamına odaklanan, son yılların en iyi müzik belgesellerini, sevdiğimiz bu isimlerin bilinmeyen yönlerini keşfetmeniz için bir araya getirdik:

En İyi Müzik Belgeselleri

muzik belgeselleri - amy

Amy | 2015, Asif Kapadia

2011 yılında zamansız kaybettiğimiz İngiliz müzisyen ve şarkıcı Amy Winehouse, yalnızca hüzünlü şarkılarıyla değil yaşam hikâyesiyle de bizi etkileyenlerden. Asif Kapadia’nın belgeselini etkileyici kılansa bunlardan da öte bir şey; Amy, hiçbir yeni çekimin yapılmadığı, yalnızca arşiv görüntülerinin ve röportajlarının kurgulanmış haliyle hikâyesini anlatmayı başarabilen bir belgesel. İzlerken, genç sanatçının sonunu hazırlayan koşulları daha iyi anlıyor, şarkılarının ne kadar gerçekleri yansıttığını daha iyi fark ediyorsunuz.

muzik belgeselleri - the beatles

The Beatles: Eight Days A Week – The Touring Years | 2016, Ron Howard

Dünya üzerinde adlarını duymamış bir insanı bulmak oldukça zor olan müzik gruplarından biri The Beatles… Oscar ödüllü ünlü yönetmen Ron Howard, gişe filmleri ve güçlü biyografik dramlardan ayırdığı vaktini bu efsanevi grubun çok ilginç bir dönemini anlatmaya ayırmıştı geçtiğimiz yıl. Grubun 1963 ve 1966 yılları arasında sürekli yolda olarak 250 ayrı konser verdiği dev turneyi konu alan belgesel, The Beatles şarkıları, röportajları ve konser görüntüleriyle bir müzik şölenine dönüşüyor.

Kurt Cobain File Photos

Cobain: Montage of Heck | 2015, Brett Morgen

Genç yaşta hayata veda eden yıldızlardan belki de en etkilisi olan, Nirvana’nın Kurt Cobain’i, bu trajedi nedeniyle müziğinin ifade ettiklerinden çok daha fazlasını ifade ediyor genç dinleyiciler için. Aberdeen’deki ilk günlerinden sahnelerde devleştiği günlere uzanan bu biyografik belgesel, 7 dalda Primetime Emmy Ödülleri’ne aday gösterilmişti.

muzik belgeselleri - philip glass

Glass: A Portrait OF Philip in Twelve Parts | 2007, Scott Hicks

Pop ve rock gibi popüler türlerde geniş kitlelere ulaşmak ve onları bir bir etkilemek belki çok daha olası. Philip Glass ise zoru başaran isimlerden; klasik müzikle hele ki çağdaş klasik müzikle uğraşıp, bu alandaki üretkenliğini koruyan, film müziklerinden senfonilere muhteşem eserlere imza atan Philip Glass, çağımızın en çok tanınan ve hayran olunan bestecilerinden.  “Shine” filmi ile tanınan Scott Hicks’in yönettiği bu Philip Glass belgeseli, bestecinin bir yılını, çalışma yöntemlerini ve kişisel yaşamını (tıpkı Glass’ın eserleri gibi) harika bir uyum içindeki ufak bölümlerle anlatıyor.

muzik belgeselleri - keith richards

Keith Richards: Under the Influence | 2015, Morgan Neville

Rolling Stones ile özdeşleşmiş Keith Richards, yalnızca rock tarihine değil, tüm müzik tarihine, popüler kültüre ve endüstriye şekil vermiş isimler arasında… Bu Netflix belgeseli, sizi sanatçının sound’unun ortaya çıkışına ve bir şarkı yazarı, besteci, gitarist ve sahne adamı olarak Keith Richards’ın yaşamına hayran bırakacak.

muzik belgeselleri - marley

Marley | 2012, Kevin Macdonald

Reggae ya da Jamaika dendiğinde akla gelen ilk isim olan Bob Marley, sadece bir müzisyen değil, yaşam tarzı ve devrimci kişiliğiyle milyonlara yön vermiş etkili bir isim. Ailesi, çalışma arkadaşları ve dostlarının katılımıyla ve unutulmaz performanslarından görüntülerle desteklenen Marley belgeseli, bu efsane ismi daha yakından tanımanızı sağlayacak.

muzik belgeselleri - searching for sugar man

Searching for Sugar Man | 2012, Malik Bendjelloul

Rodrigo’nun yaşamı, şaşırtıcı bir yeniden doğuşla tanıştıracak sizi. Searching for Sugar Man, onyıllar önce iki albüm çıkarıp başarısız olmuş ve rivayete göre çarpıcı bir şekilde hayata veda etmiş ya da hatta bir başka rivayete göre sahnede intihar etmiş bir müzisyenin peşine düşüyor. Çünkü bu müzisyen, ülkesi ABD’de başarısızlığının ardından müziğe küsmüş olsa da, 90’lardan bu yana Güney Afrika’nın en çok satan isimlerinden biri. Üstelik yaşıyor ve tüm bunlardan habersiz! Rodrigo’nun muhteşem şarkıları, sizin için de keşfedilmeyi bekliyorsa, durmayın.

muzik belgeselleri - this is it

This Is It | 2009, Kenny Ortega

Pop müziğin yıldızı Michael Jackson, hayata veda ettiği 2009 yılında, yapımı süren bu belgeselin heyecanını yaşıyordu. Sanatçının Londra’daki büyük şovunun hazırlık sürecini, provalarını ve sahne arkasını gözler önüne seren ve Michael Jackson şarkıları ve danslarıyla kendisi de büyüleyici bir sahne şovuna dönüşen This Is It, prömiyerini ne yazık ki şarkıcının ölümünün ardından yapmıştı.

muzik belgeselleri - what happened miss simone

What Happened, Miss Simone? | 2015, Liz Garbus

Yalnızca bir şarkıcı ve piyanist değil, etkili bir aktivist ve sivil toplum hakları savunucusu da olan Nina Simone’un yaşamı, 2015’te bir Netflix belgeseliyle geniş kitlelere ulaşmıştı. Simone’un 1960’ların ırkçı dünyasında savundukları ve müziği uğruna yaşadıklarını anlatan belgesel En İyi Belgesel Oscar’ına aday gösterilmişti.

muzik belgeselleri - 20 feet from stardom

20 Feet from Stardom | 2013, Morgan Neville

Sevdiğiniz sanatçıların hikâyeleriyle dolu bu listede, bu belgeselin kahramanı olan isimleri muhtemelen hiçbiriniz tanımıyorsunuz. Üstelik sesleri milyonlarca satılan albümlerde duyulsa, yüz binlerin önünde sahne almak onlar için sıradan bir akşam olsa da… 20 Feet from Stardom, ünlü bir sanatçının biyografisini değil, müzik endüstrisinin adı bilinmeyen kahramanlarından, dünyaca ünlü yıldızların back-vokallerinin müzik yolculuğunu konu alıyor.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?