Yazın yaklaşmasıyla müzik şehrin dört bir yanına yayılmaya başlarken, vizyondaki filmlerden DALIDA sayesinde beyazperde de müzikle doluyor. Sinema ve müziğin kesiştiği noktayı sevenler için, ünlü sanatçıların yaşamlarına ve müziklerine odaklanan filmleri bir araya getirdik.

Dalida-la-resurrection

Bir dönem yalnızca Fransa’nın değil tüm dünyanın süperstar şarkıcısı olarak sahnelerden inmeyen Dalida’nın trajik hayat hikâyesi, tabii ki dillerden düşmeyen şarkıları eşliğinde beyazperdede… Kahire’den Paris’e uzanan hikâyesi, çağdaş, karmaşık, karizmatik kişiliği ve müziğiyle dünyaya karşı duran Dalida’yı filmde Sveva Alviti canlandırıyor.

Dalida gibi, ünlü müzisyenlerin, sanatçıların ve yıldızların yaşamları sinemayı her daim etkileyici gerçek yaşam öyükleriyle besliyor. İşte son yıllardan 10 müzik filmi, 10 yaşam öyküsü ve müzik dolu 10 film…

En İyi Biyografik Müzik Filmleri

Walk the Line | 2005, James Mangold

Joaquin Phoenix, Johnny Cash’e dönüşüyor.

Film, Johnny Cash, , Elvis Presley, Jerry Lee Lewis ve Carl Perkins şarkıları eşliğinde 1960’lara götürüyor.

Efsanevi country şarkıcısı Johnny Cash’in Arkansas’taki bir çiftlikten Memphis’in prestijli plak şirketlerine ve sahnelere uzanan hikâyesini anlatan filmin önemli bir kısmı June Carter’la olan ilişkisine odaklanıyor.

La Môme | 2007, Olivier Dahan

Marion Cotillard Édith Piaf’a dönüşüyor.

Film, Edith Piaf şansonları eşliğinde 1930’lardan 1960’lara uzanıyor.

Fransa’nın en büyük yıldızlarından Edith Piaf’ın sokaklardan dünya sahnelerine uzanan hikâyesi, alkol ve kalp kırıklıklarıyla olan yakın ilişkisi ve muhteşem şarkılarına ilham veren olaylar Marion Cotillard ile Sylvie Testud’un performanslarıyla daha da etkileyici hale geliyor.

Ray | 2004, Taylor Hackford

Jamie Foxx, Ray Charles’a dönüşüyor.

Film, Ray Charles’ın müziği eşliğinde 1950’ler ve 1960’lara götürüyor.

Yedi yaşında gözlerini kaybeden ve müziğe sığınarak dünyaca ünlü bir yıldıza dönüşen ritim ve blues müzisyeni Ray Charles’ın yaşamı, şarkılarına ilham veren olaylar, aşkları ve bağımlılıkları, 2000’li yılların en etkileyici biyografilerinden birinde bir araya geliyor.

Born to Be Blue | 2015, Robert Budreau

Ethan Hawke, Chet Baker’a dönüşüyor.

Film, caz efsanesi Chet Baker’ın müziğiyle 60’lı yıllara götürüyor.

Caz dünyasında efsaneleştiği yıllarda hayatını konu alan bir filmde rol almaya hazırlanan caz trompetçisi Chet Baker’ın peşini bırakmayan geçmişi ve sette yaşadıkları nedeniyle bu proje iptal olur. Herkesin bir daha müziğe dönemeyeceğini düşündüğü bir zamanda, her şeye rağmen muhteşem bvir geri dönüş yapan Baker’ın bu dönemini konu alan filmde Ethan Hawke, kariyerinin en etkileyici performanslarından birini veriyor.

Miles Ahead | 2015, Don Cheadle

Don Cheadle, Miles Davis’e dönüşüyor.

Film, cazın büyüsüyle, 1970’lerin ikinci yarısına götürüyor.

Don Cheadle’ın hem başrolde hem de yönetmen koltuğunda yer aldığı film, kural yıkıcı dahi müzisyen Miles Davis’in kayıp yıllarına odaklanıyor. Filmde, Davis’in New York’taki evine kapandığı, yaratıcılık sorunlarıyla ve ağrılarla boğuştuğu yıllarda onun peşine düşen gazeteciyi ise Ewan McGregor canlandırıyor.

Love & Mercy | 2015, Bill Pohlad

Paul Dano ve John Cusack, Brian Wilson’a dönüşüyor.

Film, Beach Boys’un hareketli şarkıları eşliğinde 1960’lardan 1980’lere uzanıyor.

Pop ve rock tarihinin sevilen gruplarından Beach Boys’un avangart şarkılarının ardındaki acıklı hikâyeye, grubun lideri ve beyni Brian Wilson’ın psikolojik sorunlarına ve ilişkilerine odaklanan film, dahi bir adamın yaşadığı zorlukları gözler önüne seriyor.

Nowhere Boy | 2009, Sam Taylor-Johnson

Aaron Taylor-Johnson, John Lennon’a dönüşüyor.

Halen dünyanın en sevilen müzik grupları arasında yer alan The Beatles’ın en önemli üyesi John Lennon’ın ilk-gençlik yıllarını işleyen film, sanatçının duygusal ilişkilerini ve ailevi sorunlarını merkezine alıyor. Film, aynı zamanda oyuncu Aaron Johnson ve yönetmen Sam Taylor-Wood’u bir araya getiren ve Taylor-Johnson’lara dönüştüren film olma özelliği taşıyor.

Control | 2007, Anton Corbijn

Sam Riley, Ian Curtis’e dönüşüyor.

Film, Joy Division şarkılarıyla, 1970’li yıllara sürüklüyor.

23 yaşında intihar eden, Joy Division’ın esrarengiz solisti Ian Curtis’in hızlı yaşadığı kısa yaşamını anlatan filmde başrolleri Sam Riley ve Samantha Morton paylaşıyor.

Sid and Nancy | 1986, Alex Cox

Gary Oldman, Sid Vicious’a dönüşüyor.

Film, The Sex Pistols şarkılarıyla 1970’lere bir yolculuğa çıkarıyor.

Britanyalı punk grubu The Sex Pistols’ın basçısı Sid Vicious ve kız arkadaşı Nancy Spungen’in tutkulu bir şekilde başlayıp bir cinayetle sonlanan hastalıklı ilişkisi, Gary Oldman’in güçlü performansıyla 80’ler sinemasının akılda kalan biyografileri arasında yerini alıyor.

What’s Love Got to Do with It? | 1993, Brian Gibson

Angela Bassett, Tina Turner’a dönüşüyor.

Film, Tina Turner’ın güçlü vokalleri eşliğinde 1960’lar ve 1970’lerin dünyasına sürüklüyor.

Gerçek adı Anna Mae Bullock olan Tina Turner’ın şiddet eğilimli eşinden nasıl kurtulduğunu ve dünyaca ünlü bir yıldıza dönüştüğünü anlatan What’s Love Got to Do with It, ilham verici bir kadın hikâyesi…