Ofis yaşamında teknolojiler ve kurallar yıllar içinde değişse de, bazı dinamikler, ilişkiler, rutinler ve pazartesi sendromları daima aynı kalıyor. İşte geçmişten günümüze ofis yaşamını beyazperdeye taşımış ofis filmleri…

Ofis Filmleri | The Devil Wears Prada
Ofis Filmleri | The Devil Wears Prada

Önce yaşadığınız o pazartesi sendromunu bir düşünün, sonra da bu filmlerden herhangi birini izleyin. Göreceksiniz, çalıştığınız ofisi de, işinizi de, patronunuzu da, çalışma arkadaşlarınızı da daha çok sevmeniz için onlarca sebep var!

En İyi Ofis Filmleri

Ofis yaşamında teknolojiler ve kurallar yıllar içinde değişse de, bazı dinamikler, ilişkiler, rutinler ve pazartesi sendromları daima aynı kalıyor. İşte geçmişten günümüze kurumsal hayatı beyaz perdeye taşımış 10 film. Önce yaşadığınız o pazartesi sendromunu bir düşünün, sonra da bu kurumsal hayat filmlerinden herhangi birini izleyin. Göreceksiniz, çalıştığınız ofisi de, işinizi de, patronunuzu da, çalışma arkadaşlarınızı da daha çok sevmeniz için onlarca sebep var!

The Intern | 2015, Nancy Meyers

Uzun yıllar canla başla çalıştıktan sonra emekliliğe bir türlü alışamayan 70 yaşında bir adam, dijital satış yapan genç ve dinamik bir şirket, teknolojinin tüm imkanlarının kullanıldığı, endüstriyel bir binadan dönüştürülmüş açık bir ofis…

Robert De Niro ve Anne Hathaway’i buluşturan, bilge patron, genç çalışan ilişkisini tam tersine çeviren film, yaşlılara özel bir staj programıyla genç bir patronun şirketinde çalışmaya başlayan Ben’in patronuyla olan ilişkisini konu alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Horrible Bosses | 2011, Seth Gordon

Uzun çalışma saatlerinden şikayet eden Nick, patronunun cinsel tacizine uğrayan Dale ve çok sevdiği patronunun ölümünün ardından başa geçen baş belası oğlundan nefret eden Kurt…

Hollywood’un sevilen komedyenlerini bir araya getiren bu komedi, patronlarından kurtulmak için bir seri katille anlaşan, sabrı tükenmiş üç çalışanın hikayesini anlatıyordu. (Ofiste denemeyin!)

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

Up in the Air | 2009, Jason Reitman

Gecelerini otel odalarında, boş zamanlarını havaalanlarında, ofis saatlerini ise ülkenin dört bir yanında geçiren, tek işi çalışan kovmak olan bir adam…

Kurumsal ve tüm ülkeye yayılmış bir şirkette ‘küçülme uzmanı’ olarak çalışan Ryan Bingham’ın sürekli yollarda ve insanları kendinden nefret ettirerek geçen hayatının rüyalarının kadınıyla tanışınca sekteye uğramasını konu alan film, Walter Kirn’ün romanından uyarlanmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

The Devil Wears Prada | 2006, David Frankel

Modanın zirvesine ışık tutan bir dergi, bu derginin etrafına korku saçan editörü ve editörün işe yeni başlamış asistanı…

Meryl Streep’in kariyerinin en iyi performanslarından birini sergilediği film, New York merkezli en iyi moda dergilerinden birinin baş editörü olan Miranda Priestly’nin asistanı olarak işe başlayan genç, saf ve modadan pek de anlamayan Andy’nin çalışma hayatına adım attığı kabus dolu ilk günlerini, patronuna rağmen patronu için çalışması ve onunla olan ilişkilerini anlatıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

Office Space | 1999, Mike Judge

Amaçsız ve motivasyonsuz çalışanlar, işten kovulma korkusu salan bir danışman, sürekli çalışanlarının başında dikilip onları azarlamak dışında bir işi olmayan patronlar, hiçbir zaman çalışmayan yazıcılar, kumaş duvarların ardına hapsedilmiş pencereler…

Milton adlı çizgi-diziden uyarlanan bu ofis komedisinde, bir yazılım firmasında çalışan Peter’ın, yanına işten atılacaklarını öğrendiği Michael ve Samir’i alarak her gün biraz daha nefret ettiği işinden intikam almak için dolandırıcılığa soyunuyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Clerks | 1994, Kevin Smith

İki sinir bozucu market tezgahtarı ve hayatlarında bir gün…

Ofis dışındaki çalışma ortamlarında da iş dünyasını kabus haline getiren şartlar, bu şartları görmezden gelip kendi saçmalıklarına bakan çalışanlar olabilir. Bir markette çalışan Dante ve Randall’ın müşterilerin sinirlerini bozduğu, filmler üzerine konuşup marketin çatısında hokey oynamak dışında bir iş yapmadığı Clerks, komedyen Kevin Smith’in ilk yönetmenlik denemesiydi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Glengarry Glen Ross | 1992, James Foley

Chicago’da bir emlak ofisi ve çalışanları arasındaki kıyasıya rekabet…

David Mamet’in Pulitzer ve Tony ödüllü tiyatro oyunundan uyarlanan film, dört hırslı ve açgözlü emlakçının daha fazla kazanmak için başvurduğu hilelere, kullandıkları taktiklere ve gerilimli ofis yaşamlarına odaklanıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Working Girl | 1988, Mike Nichols

Parlak fikri patronu tarafından çalınan ve o izindeyken onun yerine geçip ipleri ele almayı başaran bir sekreter, rekabet ve intikamla dolu bir film…

Ofis ortamının ve iş dünyasındaki rekabetin 80’lerden günümüze pek de değişmediğini kanıtlayan film, usta yönetmen Mike Nichols’u Melanie Griffith, Sigourney Weaver, Harrison Ford ve Joan Cusack gibi oyuncularla buluşturuyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

9 to 5 | 1980, Colin Higgins

Cinsiyetçi, egoist, yalancı, pislik ve bağnaz bir patron ve üç kadın çalışanı…

Kadınları aşağılamakta, küçümsemekte ve onlara ikinci sınıf insanlarmış gibi davranmakta üstüne olmayan Franklin Hart’ın üç kadın çalışanı tarafından oyuna getirilip bir intikam oyununun içine çekilmesini konu alan bu komedi, 3 harika kadını bir araya getiriyordu: Jane Fonda, Lily Tomlin ve Dolly Parton.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

All the President’s Men | 1976, Alan J. Pakula

Ofis filmleri listemizin son filmi All the President’s Men; The Washington Post ofisi ve Watergate Skandalı’nı ortaya çıkaran bir ofis dolusu gazeteci…

İş hayatındaki stresin kaynağı her zaman ofisteki çalışma şartları değil, işin kendisi de olabiliyor. 1972 seçimlerinden hemen önce Richard Nixon’ın istifasına yol açan Watergate Skandalı’nı ortaya çıkaran ekibin zorlu günlerini konu alan All the President’s Men, 70’li yılların en iyileri arasındaydı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri