Philip Seymour Hoffman’ın 2014’ün ilk aylarında ölüm haberini aldığımızda derinden sarsılmıştık. Usta oyuncu ‘ın rol aldığı son filmlerden biri olan “A Most Wanted Man” da dahil olmak üzere Philip Seymour Hoffman’ın kariyerinde birbirinden önemli yere sahip 10 filmi bir araya getirdik:

philip seymour hoffman – a most wanted man

Politik gerilim türünün bu yılki kalburüstü örneklerinden olan Anton Corbijn imzalı “A Most Wanted Man”, yasadışı Çeçen bir göçmenin Hamburg’da uluslararası terör suçundan yakalanışını konu alıyor. Filmin en önemli özelliği, geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz usta oyuncu Philip Seymour Hoffman’ın Grigoriy Dobrygin ile başrolleri paylaşıyor oluşu… Aynı zamanda Almanya’dan Nina Hoss ve Daniel Brühl, Türkiye’den Derya Alabora ve Tamer Yiğit’in de rol aldığı filmi fırsat bilerek Philip Seymour Hoffman’ın zamansız sona eren kariyerini mercek altına almak istedik.

Philip Seymour Hoffman

1967 doğumlu Philip Seymour Hoffman’ın kariyeri birbiri ardına rol aldığı Paul Thomas Anderson filmleri ile yükselişe geçmiş, aktör 2000’li yıllarda önemli dramalarda canlandırdığı birbirinden oldukça farklı karakterler ile kariyerinin zirvesine ulaşmıştı. 2005 yılında Truman Capote’yi canlandırdığı ve adını yazardan alan Bennett Miller filmi ile Oscar ödüllü oyuncular sınıfına giren Philip Seymour Hoffman’ı “A Most Wanted Man”in ardından son olarak “The Hunger Games” serisinin son iki filminde de izleyebileceğiz. İşte aktörün canlandırdığı 10 unutulmaz karakter ve izlemeniz gereken 10 Philip Seymour Hoffman performansı:

Philip Seymour Hoffman | 1967 - 2014
Philip Seymour Hoffman | 1967 – 2014

En İyi Philip Seymour Hoffman Filmleri

Boogie Nights | 1997, Paul Thomas Anderson

youtube play youtube play

1970’li ve 1980’li yılların California’sında porno endüstrisinin kalbinde yaşananları konu alan, uçuk kaçık karakterleri ve usta işi senaryosuyla dikkat çeken “Boogie Nights”, Paul Thomas Anderson’ın ilk ve en iyi filmlerinden biri… Filmde Mark Wahlberg’den Julianne Moore’a, Burt Reynolds’dan Don Cheadle’a, Heather Graham’dan William H. Macy’e bir ünlüler geçidine tanık olmak mümkün. Philip Seymour Hoffman da bu ünlülerden biri…

Happiness | 1998, Todd Solondz

youtube play youtube play

Mutluluğu farklı şekillerde arayan üç kızkardeş ve ailelerine odaklanan Todd Solondz filmi, uçlardaki karakterleri ile dikkat çeken bir filmdi. Cannes Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü’ne layık görülen “Happiness”ta Philip Seymour Hoffman, kız kardeşlerden birini derinden etkileyen telefon sapığı rolündeydi.

Magnolia | 1999, Paul Thomas Anderson

youtube play youtube play

Paul Thomas Anderson’ın başyapıtı “Magnolia”, onlarca karakteri ve hikayelerini bir mozaik gibi bir araya getiren ve sürprizli sonu ile büyüleyen bir film. 3 saati aşan süresi boyunca Aimee Mann’ın müziklerine ve Tom Cruise’dan Julianne Moore’a birçok yetenekli oyuncunun performansına doyamayacağınız bu film, basitçe San Fernando Vadisi’nde aşkı ve hayatın anlamını arayan insanlara odaklanıyor. Hastabakıcı Phil Parma rolünde izlediğimiz Philip Seymour Hoffman ise Paul Thomas Anderson ile uzun yıllar sürecek işbirliğine bir yenisini daha eklemiş oluyor.

Almost Famous | 2000, Cameron Crowe

youtube play youtube play

Daha önce Yaz Keyfi İçin İzleyebileceğiniz 10 Film listelerimizin üçüncüsünde yer verdiğimiz “Almost Famous”ta Philip Seymour Hoffman, müzik gazetecisi, yazar ve müzisyen Lester Bangs’i canlandırıyordu: Lisedeyken bir yaz stajında Rolling Stone dergisi tarafından bir rock grubu ile ilgili makale yazmakla görevlendirildiğinizi ve üstelik bunun bir yaz boyunca bu gruba turnelerinde eşlik ederek onların hayatını gözlemlemek olduğunu düşünün! Cameron Crowe’un filminin ana karakteri William Miller’ın başına gelen tam olarak bu. Hayatının en çılgın ve en eğlenceli yazını geçiren William’ın içine girdiği dünya, ona bir müzik grubunun hayatlarıyla ilgili bilgilerden çok daha fazlasını öğretir.

Capote | 2005, Bennett Miller

Truman Capote’nin edebiyat-dışı kitabı “Cold Blood”ı yazdığı dönemdeki yaşamına odaklanan biyografik yapım, Philip Seymour Hoffman’a En İyi Erkek Oyuncu Oscar ödülünü kazandıran yapım olmuştu. Fiziksel açıdan kariyeri boyunca canlandırdıklarından bambaşka bir karaktere dönüşen Hoffman’ı biyografik filmlerden hoşlanmasanız bile izlemelisiniz.

Charlie Wilson’s War | 2007, Mike Nichols

youtube play youtube play

Politik ve biografie komedi Charlie Wilson’s War’da başroller Tom Hanks ve Julia Roberts paylaşadursun, filmin asıl yıldızı çoğuna kalırsa Philip Seymour Hoffman olmuştu. Perdedeki süresi az da olsa, gerek fiziksel görünüşü gerekse tavırları ile filmin en komik karakteri olan CIA ajanı Gust Avrakotos’u canlandıran Hoffman bu filmle yükselişine devam ediyordu.

Doubt | 2008, John Patrick Shanley

youtube play youtube play

John Patrick Stanley’nin kendi tiyatro oyunundan beyazperdeye uyarladığı ve yönettiği “Doubt”, 1960’larda, Bronx’taki bir Katolik kilisesinde geçiyor. Genç bir rahibenin kilise/okulun tek siyahi öğrencisi Donald Miller ve Peder Flynn arasındaki yakınlığı doğru ya da yanlış yorumlaması, suçlamaların çığ gibi büyümesine neden oluyor. Filme adını veren şüphe kavramını izleyenler olarak bizden de eksik etmiyor Stanley. Filmde Peder Flynn’i canlandıran Philip Seymour Hoffman, bu rolüyle üçüncü Oscar adaylığını elde etmişti.

Jack Goes Boating | 2010, Philip Seymour Hoffman

youtube play youtube play

Philip Seymour Hoffman’ın kendi yönettiği bir filmde de başrol oynadığını biliyor muydunuz? 2010 yılında 3 dalda Bağımsız Ruh Ödülleri’ne aday gösterilen ve ülkemizde de o yıl Filmekimi programında yer alan “Jack Goes Boating”, bir limuzin şoförünün çıktığı ‘blind date’in etrafında şekilleniyor.

The Master | 2012, Paul Thomas Anderson

youtube play youtube play

Donanma gazisi, psikolojik sorunları olduğu her halinden belli Freddie Quell, ordudan ayrılıp boşluğa düştükten sonra kendisini The Cause adlı bir tarikata gittikçe daha yakın hissetmeye ve tarikat lideri Lancaster Dodd’a sorgusuz sualsiz bağlanmaya başlıyor. 2012’nin en etkileyici performanslarını bir araya getiren Paul Thomas Anderson filminde Hoffman’ın tarikat lideri rolünde izlemiş, bir kez daha hayran kalmıştık.

The Hunger Games: Catching Fire | 2013, Francis Lawrence

youtube play youtube play

Beyazperdedeki macerası 2012 yılında başlayan “The Hunger Games” serisinin ikinci filmi “Catching Fire”da Philip Seymour Hoffman sürpriz bir şekilde karşımıza çıkmıştı. İlk filmden farklı olarak Francis Lawrence’ın yönettiği “Catching Fire”da, alevlenen bir ayaklanmanın sinyallerini hissetmiştik. Roman serisinin iki film halinde sinemaya uyarlanacak olan son kitabı “Mockingjay”in ikinci bölümünün çekimleri Philip Seymour Hoffman’ı kaybettiğimiz dönemde sürmekteydi. Usta oyuncuyu son kez 2014 ve 2015’teki “The Hunger Games” filmlerinde izleyebilmiştik.