Renée Zellweger aklımıza çok sevilen Bridget Jones karakteriyle kazınsa da aslında bunun ötesinde pek çok katmanlı rolle de kendine hayran bırakan bir oyuncu. Biz de onun eğlenceli kariyerine bir göz atmak istedik!

Renée Zellweger Filmleri
Renée Zellweger Filmleri

En İyi Renee Zellweger Filmleri

Jerry Maguire | 1996, Cameron Crowe

youtube play youtube play

Ünlü sporcuların menajerliğini yapan Jerry Maguire, etik değerler ve sektörün hırslı doğası arasında kalarak dürüstlüğü seçmesinin ardından işsiz kalır. Hayatını bağımsız bir menajer olarak sürdürmeye karar veren Jerry Maguire’a bu yolda destek olan iki kişi, yola onunla devam etmeyi seçen tek sporcu ve bir kadın olur. Filme adını veren karakteri Tom Cruise’un canlandırdığı, diğer iki önemli rolde ise Cuba Gooding Jr. ile Renée Zellweger’ı izlediğimiz film, Cameron Crowe’un unutulmazlarından biriydi.

IMDb Puanı: 7.3/10

The Whole Wide World | 1996, Dan Ireland

youtube play youtube play

Novalyne Price Ellis’in hatıralarından sinemaya uyarlanan bu biyografik yapım, onun ve Conan’ın yazarı Robert Howard’ın uzun yıllara yayılan aşk hikayesine odaklanıyordu. 1930’ların Teksas’ında geçen filmde V incent D’onofrio ve Renée Zellweger’ı izlemiştik.

IMDb Puanı: 7.1/10

One True Thing| 1998, Carl Franklin

youtube play youtube play

Başarılı bir gazeteci olan Ellen’ın, annesinin kanser olduğu haberini alınca, işlerini evinden de yürütebileceğine inanarak doğduğu eve geri dönme ve annesine yardımcı olma kararı, onu kısa sürede toplumun kadına uygun gördüğü görevleri kabul etmekle hasta annesini üzmek arasında bırakır. Meryl Streep’in kariyerindeki en iyi performanslardan birine imza attığı One True Thing başarılı bir aile dramı olarak karşımıza çıkmış, filmde ayrıca Renée Zellweger, John Hurt ve Tom Everett Scott rol almıştı.

IMDb Puanı: 7.0/10

Nurse Betty | 2000, Neil LaBute

youtube play youtube play

Renée Zellweger’ın komedi türünde de başarısını tescilleyen film, ona ilk Altın Küre adaylığını getiren Nurse Betty olmuştu. Genç yaşta dul kalan hemşire Betty Sizemore’un bir pembe dizi yıldızına duyduğu obsesif hayranlığın sebep olduklarına odaklanan filmde Zellweger’ın yanı sıra Morgan Freeman, Chris Rock, Aaron Eckhart ve Greg Kinnear gibi oyuncular rol alıyordu.

IMDb Puanı: 6.1/10

Bridget Jones’s Diary | 2001, Sharon Maguire
Bridget Jones: The Edge of Reason | 2004, Beeban Kidron

youtube play youtube play

Bridget Jones’un günlüğünü okuduğumuz ve izlediğimiz 2000’lerin başında, Renée Zellweger’ın canlandırdığı sevimli karakterin arada kalmasına yol açan iki yakışıklı erkekten birini Colin Firth, diğerini Hugh Grant canlandırmıştı. Aşkı bulmaya kafayı koymuş bir İngiliz kadının gündelik sorunlarına ve aşkı ararken karşılaştığı çoğunlukla komik olaylara odaklanan bu sevilen romantik komedinin devam filmi de 2004’te çekilmiş, fakat Bridget Jones: The Edge of Reason öncülü kadar sevilememişti.

Chicago | 2002, Rob Marshall

youtube play youtube play

2002 yılında Chicago da, sinemaya uyarlanan ünlü Broadway müzikalleri arasındaki yerini almıştı. Filmde, iki apayrı aşk cinayetinin katil zanlıları, 1920’lerin Chicago’sunun iki tehlikeli kadınının yolları bir hapishanede kesişiyordu. Sahnelerden hapishaneye uzanan hikayesiyle seksi yıldız Velma Kelly ve cinayetle kavuşsa dahi şöhretin tadını sonuna kadar çıkaran ‘sıradan’ kadın Roxie Hart’ın hikayeleri şöhret, medya ve manipülasyonla ilgili yerinde tespitlerde bulunuyor, dönemi tüm büyüsüyle yansıtıyor ve hapishane hücreleri ile mahkeme salonlarını bile bir müzikal dekoru haline getirmeyi başarıyordu. Renée Zellweger, Catherine Zeta-Jones, Richard Gere, John C. Reilly ve Queen Latifah’nın filmdeki performansları da en az müzikalin caz altyapılı ve seksi şarkıları kadar ilgi çekiciydi.

IMDb Puanı: 7.1/10

White Oleander| 2002, Peter Kosminsky

Filme adını veren beyaz zakkumdan elde ettiği zehirle sevdiği adamı öldüren bir anne ve koruyucu aileler arasında gezmek zorunda bıraktığı 15 yaşındaki kızının hikayesine odaklanan film, 2000’lerin en yetenekli kadın oyuncularını bir araya getirmişti: Michelle Pfeiffer, Renée Zellweger, Robin Wright ve Alison Lohman’ın rol aldığı film Janet Fitch’in romanından uyarlanmıştı.

IMDb Puanı: 7.1/10

Cold Mountain | 2003, Anthony Mikghella

youtube play youtube play

Hollywood’un birçok önemli yıldızını buluşturan bu roman uyarlaması, Amerikan İç Savaşı’nın hemen öncesini ve savaşın en ateşli günlerinde, yaralı bir askerin sevgilisine kavuşmak için Kuzey Carolina’daki Cold Mountain’a dönmeye çalışmasını konu alıyordu. Filmin yıldızlarla dolu oyuncu kadrosunda Nicole Kidman, Jude Law, Renée Zellweger, Philip Seymour Hoffman, Brendan Gleeson, Natalie Portman, Donald Sutherland ve Ray Winstone yer alıyordu.

IMDb Puanı: 7.2/10

Cinderella Man | 2005, Ron Howard

youtube play youtube play

1930’ların Amerikası’nda Büyük Buhran döneminde kariyeri sona ermiş bir boksörün ekonomik imkansızlıklar nedeniyle eski sporuna geri dönüşünü anlatıyordu Cinderella Man. Karısına olan aşkı ve paraya muhtaç halinin verdiği çaresizlikle yumruklarına sarılan Jim Braddock, antrenörü Joe Gould’un da yardımlarıyla küllerinden yeniden doğuyordu. Filmde başrolde Russell Crowe’u, yardımcı rollerde ise Renée Zellweger ve Paul Giamatti’yi izlemiştik.

IMDb Puanı: 8.0/10

Miss Potter | 2007, Chris Noonan

youtube play youtube play

Tavşan Peter’in Hikayesi adlı çocuk kitabının yazarı Beatrix Potter’ın hikayesini anlatan bu biyografik dönem filmi, 1900’lerin başında, Londra’da geçiyordu. Yetenekli ve başarılı bir genç kadın olmasına rağmen baskılara maruz kalan Miss Potter’ı Renée Zellweger canlandırırken, ona Ewan McGregor, Emily Watson, Barbara Flynn ve Bill Paterson gibi oyuncular eşlik etmişti.

IMDb Puanı: 6.9/10

Judy | 2019, Rupert Goold

youtube play youtube play

Renée Zellweger’a sonuna dek hak edilmiş En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandıran Judy’de, ünlü oyuncu ve şarkıcı Judy Garland’ın hayatına “The Wizard of Oz” günlerinden başlayarak şahit oluyoruz. Sanatçının; sömürgeci bir sektörde çocuk yaşlardan itibaren yer almanın zorlukları, alkol ve yeme bozukluğu ile kişisel mücadeleleri, başarısız son evliliği ve tüm mücadelelerine tanık olduğumuz film mutlaka izlenmesi gereken biyografiler arasında.

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri