Ridley Scott imzalı, merakla beklenen bilimkurgu filmi The Martian filmini seyrettik! Bunu fırsat bilerek, yönetmenin filmografisini mercek altına almak istedik.

The Martian
The Martian

Bildiğiniz gibi 2015’te NASA’nın Mars gezegeninde tuzlu suyun izlerini bulduğuna dair yaptığı açıklama Mars’a insanlı yolculuk ve insan kolonilerinin kurulması konularını gündemde üst sıralara taşımıştı. Ridley Scott imzalı, yılın merakla beklenen bilimkurgu yapımlarından The Martian da bugünden itibaren tam olarak bu konuda bir macera izlememizi sağlayacak beyazperdede. Film, Mars’a yapılan insanlı bir keşif yolculuğu sırasında yaşanan bir kazanın ardından öldüğü sanılarak gezegende tek başına bırakılan astronot Mark Watney’in korku ve heyecan dolu hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Dünyaya ve ekibine yaşadığı haberini vermek için sinyal yollamaya çalışan astronotu Matt Damon canlandırırken, filmde ayrıca Jessica Chastain, Kristen Wiig, Jeff Daniels, Michael Peña, Sean Bean ve Chiwetel Ejiofor gibi yıldız isimler rol alıyor.

The Martian
The Martian

Sinema tarihine yalnızca bilimkurgu türünde değil, birçok farklı türde unutulmaz filmler kazandırmış İngiliz yönetmen Ridley Scott (1937, South Shields), Alien ve Prometheus gibi yapımların ardından bizi The Martian ile bir kez daha uzay yolculuğuna çıkarıyor. İşte, yönetmenin filmografisinden, unutamadıklarımız:

En İyi Ridley Scott Filmleri

The Duellists | 1977

Henüz ilk filmi ile Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan Ridley Scott’ın bu filmi Napolyon dönemi Avrupası’nda geçiyordu. İki Fransız askerinin sonu gelmeyen düellosu, birçok karşılaşmada tekrarlanıyor, bize de onur ve adalet kavramlarına odaklanan bu savaş dönemi filmini izlemek düşüyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Alien | 1979

Korku sinemasının kültlerinden Alien, keşfedilmemiş bir gezegenden Nostromo adlı uzay gemisine gelen sinyallerle başlıyordu. Sinyallerin peşinden bu gezegene ulaşan mürettebatın ölümcül bir biyolojik formla karşılaşması sonucu yaşanan dehşet verici olayları anlatan film, sinema tarihine birçok önemli sahne kazandırmıştı ve günümüzde halen uzaylı filmlerinde referans olarak kullanılmakta. Sigourney Weaver’ın performansıyla büyülediği yapım, kuşkusuz Ridley Scott’ın en sevilen ve beğenilen filmlerinden.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.4/10

Blade Runner | 1982

Cyberpunk bir gelecekte geçen 1982 yapımı Blade Runner’da söz konusu gelecek 2019 yılı…Bu gelecekte, dünya dışı bir gezegende insan klonlamanın başarılmış olması, Blade Runner adında bir polis gücünün ortaya çıkmasına ve bu klonları yok etmekle görevlendirilmesine yol açıyor. Merkezinde dört klonu yakalamak için emekliliğinden geri çağrılan Rick Deckard’ın olduğu (Harrison Ford) Blade Runner, Ridley Scott’ın başyapıtlarından biri olarak kabul ediliyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

Legend | 1985

Fantastik bir evrende geçen Legend, şeytani Karanlıklar Lordu’nun son unicorn’u yok ederek ve bir peri kızıyla evlenerek dünyaya ebedi karanlığı getirmesi tehdidiyle başlıyor. Hem dünyayı kurtarmak hem de Karanlıklar Lordu’nun sevdiği kadınla evlenmesini önlemek için harekete geçen Jack’i Tom Cruise’un canlandırdığı film, özellikle sanatsal ve teknik dallardaki başarısıyla dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

Thelma & Louise | 1991

Garsonluk yaptığı diner’dan ve erkek arkadaşından şikayetçi Louise ve kocasından bıkmış durumdaki Thelma’nın bir otomobile atlayarak hayatlarını yaşamaya karar vermeleri önce keyifli bir yol hikayesi olsa da, ikilinin bir tecavüzcüyü öldürmesi sonucu bir kaçış hikayesine dönüşüyordu Thelma & Louise. Susan Sarandon ve Geena Davis’in 90’ların en iyi beyazperde ikililerinden birine hayat verdiği film Ridley Scott’a ilk En İyi Yönetmen Oscar adaylığını getirmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Gladiator | 2000

90’lardan 2000’lere geçiş döneminin en önemli filmlerinden olan Ridley Scott imzalı Gladiator, dönemin en büyük yıldızlarından Russell Crowe’un performansıyla gelmiş geçmiş en iyi tarihi epikler arasındaki yerini almıştı. İmparatorluğun en parlak liderlerinden olmasına rağmen, imparatorun ölümünün ardından kötü kalpli oğlu tarafından ihanete uğrayan, ailesini kaybeden ve Roma’ya bir gladyatör olarak intikam için dönen Maximus’un hikayesini anlatan filmde, kötü kalpli genç imparatoru ise Joaquin Phoenix canlandırıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.5/10

Black Hawk Down | 2001

Somalili iki üst rütbeli askeri yakalamak için Somali’ye bırakılan 123 Amerikan askerinin beklediklerinden çok fazla sayıda bir karşı güçle karşılaşması sonucu yaşadıkları zorlu mücadeleyi konu alan filmde dönemin genç ve yıldız isimleri bir araya gelmişti. Film teknik dallardaki başarısı ile dikkat çekerken, oyuncu kadrosunda Josh Hartnett, Ewan McGregor, Eric Bana, William Fichtner ve Sam Shepard gibi oyuncular rol alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Hannibal | 2001

Jonathan Demme’nin gerilim başyapıtı, 1991 tarihli The Silence of the Lambs’in tüyler ürperten Hannibal Lecter’ı ve zeki ajanı Clarice Starling’i bizi 10 yıl sonra yeniden buluşturan isim Ridley Scott olmuştu. Filmde intikam ateşiyle yanıp tutuşan bir kurbanının hedefinde olan Hannibal Lecter yeniden Ajan Starling ile iletişime geçiyordu. Çekimlerin büyük bölümünün yapıldığı İtalya’nın tarihi güzellikleri ve sinemanın gerilim dolu atmosferini birleştiren filmde Anthony Hopkins’i özdeşleştiği bu rolde yeniden izlemek bir yana, Jodie Foster’ın yerini alan Julianne Moore’un yeteneklerine tanık olmak da mutluluk verici bir deneyimdi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

American Gangster | 2007

1970’lerin Amerikası’nda uyuşturucu imparatoru ve gangster Frank Lucas’ın Manhattan sokaklarındaki hakimiyetine son vermek için çalışan bir dedektifin heyecan verici ve tehlikeli görevini konu alan American Gangster, Denzel Washington ve Russell Crowe gibi iki dev oyuncuyu buluşturmuştu. Uzun bir aradan sonra Ridley Scott’ın yeniden olumlu eleştirilerin odağına ve Oscar sahnesine geri dönüşü olan bu filmde ayrıca Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, John Hawkes, Ruby Dee ve rap yıldızı RZA gibi isimler rol alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Prometheus | 2012

Bekleneni veremese de, tüm Alien hayranlarını heyecanlandıran bir proje, önemli bir “prequel” olmuştu Prometheus. Evrenin farklı bir köşesine yolculuk ederek insanlığın köklerine dair sırları keşfetmeye çalışan bir ekibin uzak bir gezegende yaşadıklarını konu alan filmde Noomie Rapace, Charlize Theron, Idris Elba, Guy Pearce gibi isimler rol alıyor, özellikle bir androidi canlandıran Michael Fassbender performansıyla dikkat çekiyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri