İşte doğanın içine ya da Avrupa şehirlerine seyahat ederek ya da yazlık kasabalarda vakit öldürerek farklı şekillerde tatilin keyfini çıkaran karakterleri ve öyküleriyle, izlemeniz gereken tatil filmleri:

En İyi Tatil Filmleri

Vacation | 2015, John Francis Daley & Jonathan M. Goldstein

youtube play youtube play

Geçtiğimiz yılın iyi komedilerinden Vacation, iki oğluyla uzaklaştığından ve eşinden koptuğundan endişe duymaya başlayan Rusty Griswold’un ansızın verdiği bir kararla ailecek tatile çıkmaya karar vermesiyle başlayan olağanüstü komik olayları konu alıyordu. Oyuncu kadrosunda Ed Helms, Christina Applegate, Leslie Mann ve Chris Hemsworth gibi isimlerin yer aldığı filmin, çıkmayı hayal ettiğiniz tatilin ne olmaması gerektiği konusunda ipuçları vereceği kesin!

IMDb Puanı: 6.1/10

A Bigger Splash | 2015, Luca Guadagnino

youtube play youtube play

Bu yılın en seksi, en eğlenceli ve en mistik filmlerinden olan A Bigger Splash, bir İtalyan adasındaki muhteşem manzaralar eşliğinde, bol cinsel gerilimli bir tatile odaklanıyordu. Ralph Fiennes, Tilda Swinton, Matthias Schoenaerts ve Dakota Johnson’ı buluşturan filmde bir rock star ve bir yönetmenin, eski bir arkadaşları ve kızı tarafından ansızın bölünen tatilini izlemiştik. Filmi, özellikle Ralph Fiennes’ın çılgın dans sahnesi için izlemelisiniz!

IMDb Puanı: 6.4/10

The Way Way Back | 2013, Nat Faxon & Jim Rash

youtube play youtube play

İçine kapanık 14 yaşındaki Duncan’ın annesi, annesinin erkek arkadaşı ve onun kızıyla çıktığı yaz tatili, kabus gibi ve sıkıcı bir şekilde başlıyordu. Etrafına, uyum sağlamakta ve arkadaş edinmekte zorlanan, üstüne üstlük annesinin erkek arkadaşıyla hiç geçinemeyen Duncan’ın tatilini 180 derece döndüren olay ise Owen adında bir adamla tanışması ve onun sahibi olduğu su parkında çalışmaya başlaması oluyordu. Ünlü senaristler Nat Faxon ve Jim Rash’in yazmakla kalmadığı aynı zamanda yönettiği filmde genç oyuncu Liam James’in yanı sıra Steve Carell, Toni Collette, Allison Janney ve Sam Rockwell rol alıyordu.

IMDb Puanı: 7.4/10

The Kings of Summer | 2013, Jordan Vogt-Roberts

youtube play youtube play

İlk-gençliğin o isyankar ve yüksek enerjili çağını yaşayan üç genç arkadaşın bir yaz tatilinde bağımsızlıklarını ilan etmelerini ve her şeyden uzaklaşarak ormanın ortasında inşa ettikeri bir evde hayata hükmedecekleri kendi krallıklarını kurmalarını anlatan bir film The Kings of Summer. Sizi geleceği parlak bir yönetmen ve üç genç oyuncuyla tanıştıracağı gibi, ilk-gençliğinizin fırtınalı arkadaşlık, aile ve aşk ilişkilerini aklınıza getirecek bir yaz filmi.

IMDb Puanı: 7.1/10

Le Week-end | 2013, Roger Michell

youtube play youtube play

Otuz yıldır evli bir çift için, dünyanın en romantik şehri kabul edilen bir yerde, ikinci bir balayına çıkmaktan güzel bir tatil olabilir mi? İngiliz çift Meg ve Nick, ilk balayından otuz yıl sonra, kısa bir tatil için yeniden Paris’i ziyaret ediyor ve hayatlarının en yoğun hafta sonunu geçiriyorlardı Le Week-End’de. Orta yaşlı çiftler için yazılmış bir Before Sunrise da denilebilecek filmde, türlü duyguları iki güne sığdıran, ilişkileri üzerine eski ve yeni şeyler keşfeden çift rolünde Lindsay Duncan ve Jim Broadbent’i izlemiştik.

IMDb Puanı: 6.3/10

Teddy Bear | 2012, Mads Matthiessen

youtube play youtube play

38 yaşındaki Danimarkalı vücut geliştiricisi Dennis’in daha önce hiçbir kız arkadaşı olmamış, halen annesiyle yaşamakta olan bir adamdır. Teddy Bear, Tayland’a tatile gittikten sonra Taylandlı bir kadınla evlenen amcasının izinden gitmesiyle hayatı değişen Dennis’in öyküsünü anlatıyordu. Annesine yalan söyleyerek Tayland’a, Pattaya’ya tek başına tatile giden ve burada yaşamı, aşkı, insanları, doğayı ve bedenini keşfeden Dennis’in büyük ve sert vücudunun ardında yatan yumuşak kalpli çocuğu tanımak size iyi gelecek!

Les petits mouchoirs | 2010, Guillaume Canet

youtube play youtube play

Fransız sinemasının tanıdık yüzleri ve yetenekli oyuncularını buluşturan bu film, her yıl geleneksel olarak hep birlikte tatile çıkan bir grup yakın arkadaşın hikayesine odaklanıyordu. İçlerinden birinin geçirdiği ölümcül kaza ve komada oluşunun etkisinde geçen tatil, bu sıkı dostların arasındaki tüm sırların ve yalanların ortaya çıkmasına sebep oluyordu. Her şeye rağmen iyi yenilen, iyi içilen, rüya gibi bir Fransız tatili…

IMDb Puanı: 7.1/10

Adventureland | 2009, Greg Mottola

youtube play youtube play

Son yıllarda kariyerleri gittikçe iyiye giden iki oyuncu Jesse Eisenberg ve Kristen Stewart’ı başrollerde izleyebileceğiniz “Adventureland”, 1987 yazında bir Amerikan kasabasında geçiyor. Her genç gibi okulunu bitirdikten sonrası için büyük hayalleri olan James’in yaz tatilini kasabasındaki eğlence parkında çalışarak geçirmek zorunda kalmasının ona iyi bir hayat dersi verişini izliyoruz filmde. Eğlence parkları ve yaz aşkları üzerine iyi bir bağımsız film…

IMDb Puanı: 6.8/10

Tatil Kitabı | 2008, Seyfi Teoman

youtube play youtube play

Tatil günlerini bir ilkokul çocuğunun tatilde tamamlaması gereken ödev-kitabıyla özdeşleştiren, her öznesi farklı mücadeleler veren bir aile dramını bir çocuğun gözünden aktaran Tatil Kitabı, genç yaşta kaybettiğimiz yönetmen Seyfi Teoman’ın ilk filmi. 10 yaşındaki Ali’nin, babası Mustafa’nın komaya girmesi sonucu amcasının kontrolüne geçen ailesinin yaşadıklarını anlaması, tatil kitabını tamamlaması ve sakız satarak yaz tatilini gelire çevirmeyi öğrenmesi, “tatil” kavramına farklı bir açıdan bakmanızı sağlayacak.

IMDb Puanı: 6.3/10

2 Days in Paris | 2007, Julie Delpy

youtube play youtube play

Julie Delpy, 2002 yılında ilk kez Looking for Jimmy ile yönetmen koltuğunda oturmuş, bu konuda kendini kanıtladığı ikinci filmi ise Richard Linklater’ın üçlemesini anımsatan 2 Days in Paris olmuştu. Film, Amerikalı erkek arkadaşı Jack’i (Adam Goldberg) ailesi (ve eski erkek arkadaşları!) ile tanıştırmak için Paris’e getiren Marion’un (Julie Delpy) 2 gün boyunca yaşadığı eğlenceli olayları konu alıyordu. Hikaye, 5 yıl sonra Jack’in yerine yeni bir erkek Mingus’un (Chris Rock) konduğu ve Marion’un ailesinin (ve eski erkek arkadaşlarının!) New York’u ziyaret ettiği 2 Days in New York ile devam etmişti.

IMDb Puanı: 6.8/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri