Steven Spielberg imzalı Bridge of Spies (Casuslar Köprüsü) bugün vizyonda! Bunu fırsat bilerek, filmin başrol oyuncusu Tom Hanks’in 2000’lerdeki unutulmaz performanslarını bir araya getirdik.

BRIDGE OF SPIES

Hollywood sinemasının en ünlü yönetmenlerinden Steven Spielberg, bu kez bir Soğuk Savaş hikayesi ile karşımıza çıkıyor: Bridge of Spies, bu dönemde Sovyet ajanı olmakla suçlanan bir adamı savunan bir avukata ve ABD ve Sovyet devletlerinin gergin ilişkisine odaklanıyor. Başrolündeki Tom Hanks’e Mark Rylance, Amy Ryan ve Alan Alda gibi oyuncular eşlik ettiği Bridge of Spies, hızla yaklaşan ödül sezonunun iddialı yapımları arasında gösteriliyor.

maxresdefault

Bridge of Spies ile, kariyeri boyunca Saving Private Ryan, Catch Me If You Can ve The Terminal gibi filmlerde işbirliği yaptığı Steven Spielberg ile bir kez daha bir araya gelen yıldız oyuncu Tom Hanks’in 2000’li yıllardaki performanslarını hatırlamak istedik:

Bu hafta Bridge of Spies (Casuslar Köprüsü) dışında vizyonda izleyebileceğiniz filmler şunlar: Türkan Şoray’ın yönettiği Uzaklarda Arama, Filmekimi’nin ardından vizyona konuk olan western Slow West (Sakin Batı), Müjdat Gezen’in yönettiği ve rol aldığı Diktatör Adolf Hitler’in Hayatının Esrarengiz Yönleri ve animasyon Goosebumps.

***

En İyi Tom Hanks Filmleri

Cast Away | 2000, Robert Zemeckis

Modern çağın Robinson Crusoe hikayesini Robert Zemeckis’in imzasıyla izlemiştik Cast Away sayesinde… Filmde FedEx yöneticisi Chuck Noland, yolculuk ettiği kargo uçağının düşmesi ile ıssız bir adaya düşüyor ve fiziksel ve psikolojik sınırlarını zorlayıp hayatta kalma konusundaki yeteneklerini sonuna kadar kullanmak zorunda kalıyordu. Tom Hanks’in etkileyici performansına Wilson adını verdiği top dışında eşlik eden yoktu.

Road to Perdition | 2002, Sam Mendes

1930’ların Chicagosu’nun karanlık dünyasında geçen bu gangster filmi, büyük bir çete lideri olan John Rooney’nin oğlu Connor ve evlatlık oğlu Mike arasındaki rekabete ve bu rekabetin sonuçlarına odaklanıyordu. Film, Max Allen Collins ve Richard Piers Rayner’ın grafik romanından uyarlanmıştı. Mike’ın 12 yaşındaki oğlunun tanık olduğu bir suçun ardından Connor’ın Mike’ı ve ailesini ortadan kaldırmak için harekete geçmesi, filmi tüm karanlık atmosferine rağmen heyecan dolu bir kovalamacaya dönüştürüyordu. Filmde başrollerde Tom Hanks ve Daniel Craig’i izlemiştik.

Catch Me If You Can | 2002, Steven Spielberg

Steven Spielberg sinemasının en hareketli filmlerinden biri olan, gerçek bir hikayeden uyarlanan hırsız-polis kovalamacası Catch Me If You Can’de başrolleri Tom Hanks ve Leonardo DiCaprio paylaşıyordu. Henüz on dokuz yaşında bile değilken milyonlarca dolarlık dolandırıcılık ve düzenbazlık yapan Frank Abagnale Jr., akılalmaz hikayesi boyunca herkesi pilot, doktor veya savcı olduğuna inandırıyordu.

The Terminal | 2004, Steven Spielberg

Doğu Avrupalı bir göçmenin, ülkesindeki karışıklıklar nedeniyle JFK havalimanında mahsur kalışını konu alan filmde zavallı Victor Novarski olarak Tom Hanks’i izlemiştik. Cebindeki parasını tükettikten ve el bagajındaki eşyaları dışında sahip olduğu hiçbir şey olmayan bu adam havalimanı çalışanları ile sıcak ilişkiler kuruyor, hatta aşkı buluyordu.

The Da Vinci Code | 2006, Ron Howard
Angels & Demons | 2009, Ron Howard

Dan Brown’un dünyaca ünlü romanından sinemaya uyarlanan The Da Vinci Code ve ardından çekilen Angels & Demons, yazarın sempatik ve bilge karakteri Robert Langdon’ı Tom Hanks’in bedeni ile özdeşleştirmemize neden olmuştu. Dini ve tarihi sembolleri çözerek türlü cinayetleri çözmeye çalışan sembolbilimci Langdon’ın yolu önce Paris’e, ardından Roma’ya düşmüştü.

Charlie Wilson’s War | 2007, Mike Nichols

Politik ve biyografik komedi Charlie Wilson’s War, Texaslı bir politikacının kararlarının Afganistan, Pakistan ve Sovyetler Birliği’ne olan etkilerini konu alıyordu. Filmde başrolleri Tom Hanks ve Julia Roberts paylaşadursun, filmin asıl yıldızı çoğuna kalırsa Philip Seymour Hoffman olmuştu.

Extremely Loud & Incredibly Close | 2011, Stephen Daldry

Jonathan Safran Boer’in teknik ve üslupsal anlamda yaratıcılık sınırlarını zorlayan romanı Extremely Loud & Incredibly Close, 2011 sinemasının edebiyat uyarlamaları arasındaydı. Film, kendini “amatör mucit, Frankofil ve pasifist” olarak tanımlayan dokuz yaşındaki Oskar Schell’in babasını 11 Eylül saldırılarında kaybedişi ile başa çıkmaya çalışmasını anlatıyordu. Geridönüşlerde Tom Hanks’in canlandırdığı Thomas Schell’in geride bıraktığı gizemli bir anahtar, milyonlarca kilidin olduğu New York şehrinde onun açtığı anahtarla eşleşen kilidi bulmaya çalışan oğlunun hüzünlü ve komik bir hazine avına kalkışmasına neden oluyordu.

Cloud Atlas | 2012, Tom Tykwer, Andy & Lana Wachowski

Wachowski Kardeşler ve Tom Tykwer’ın fantastik destanı Cloud Atlas, yüzyıllara yayılan birçok hikayenin iç içe geçtiği, evrenin, insanlığın ve insan yaşamının sırlarına, sıradan yaşamlardan anektodlara odaklan bir filmdi. David Mitchell’ın romanından uyarlanan film, aynı oyuncuların birden fazla hikayede rol alması nedeniyle özellikle makyaj ve kostüm gibi teknik dallarda öne çıkıyordu. Filmin zengin oyuncu kadrosunda Tom Hanks, Halle Berry, Jim Broadbent, Hugo Weaving, Jim Sturgess, Doona Bae ve Ben Whishaw da bulunuyordu.

Saving Mr. Banks | 2013, John Lee Hancock

Walt Disney Stüdyoları’nın en sevilen filmlerinden 1964 tarihli Mary Poppins’in sinemaya uyarlanma sürecini anlatan Saving Mr. Banks’te çocuk kitabının yazarı P.L. Travers rolünde Emma Thompson’ı, Walt Disney rolünde ise Tom Hanks’i izlemiştik. İki karakterin dinmek bilmeyen çekişmesi, iki usta oyuncunun performanslarıyla izlemesi oldukça keyifli bir film çıkarıyordu ortaya.

Captain Phillips | 2013, Paul Greengrass

Tom Hanks, 2013 yılında Saving Mr. Banks’teki yardımcı rolü kadar Captain Phillips’teki başrolü ile de konuşulmuştu. Film, ABD bandıralı, Kaptan Richard Phillips’in kontrolündeki MV Maersk Alabama gemisinin 2009 yılında Somalili korsanlarca kaçırıldığı gerçek olayları anlatıyordu. Captain Phillips, özellikle Barkhad Abdi’nin canlandırdığı korsanın “I’m the captain now!” repliği ile hafızalarımıza kazınmıştı.