Sarı Karavan’la konsept film listelerimize devam ediyoruz! Şarap Filmleri’nden sonra bu sefer “En Güzel Yol Filmleri”ni sizler için seçtik… Keyifli okumalar!

Listemizde Im Yuli’den Eat Pray Love’a, Eurotrip’ten Moonrise Kingdom’a farklı türlerden 10 yol filmi yer alıyor.

Seçtiğimiz en iyi yol filmlerini aşağıdaki galeriden görüntüleyebilirsiniz:

***

En İyi Yol ve Yolculuk Filmleri

Into the Wild (Sean Penn, 2007)

Emory Üniversitesi’ni dereceyle tamamlayan Christopher McCandless bütün biriktirdiği parayı bağışlar ve kendisine macera dolu yeni bir hayat kurmak için Alaska’ya gider. Ailesini ve kendi adı dahil sahip olduğu her şeyi arkada bırakan Christopher, macerası sırasında hayata bakışını değiştirecek karakterlerle tanışır, birçok zorluk yaşar. Christopher’ı Alaska yollarında neler bekler? Yaşadıkları ona iyi gelir mi? İşte onu izleyip görün! Sean Penn’in yazıp yönettiği, Emile Hirsch’in başrolünde oynadığı Into The Wild, IMDB’de aldığı 8.2 notuyla en iyi “yol filmi” olmaya aday!

Rain Man (Barry Levinson, 1988)

Dustin Hoffman ve Tom Cruise’ın başrollerinde oynadığı Rain Man, bencil bir otomobil satıcısı olan Charlie Babbitte ile sonradan kardeşi olduğunu öğrendiği Raymond arasında geçiyor.  Senelerden beri görüşmediği babası vefat edince, 3 milyon dolarlık tüm mirasın ona kaldığını zanneden Charlie, babasının mal varlığını otistik kardeşi Raymond’a bıraktığını duyunca çok sinirlenir. Raymond’ı yanına alan Charlie, onu, mirası kendisine vermesi için ikna etmeye çalışır. Bu ikna sırasında babalarından kalan harika bir Buick ile uzun bir yolcuğa çıkarlar. İki kardeş çıktıkları yolda birbirlerini tanırlar; Charlie gün geçtikçe Raymond’ı daha çok sevmeye başlar. 1988 yapımı, sizi hem hüzünlendirecek hem de kahkaha attıracak yol filmi olan Rain Man’i izlemediyseniz en yakın zamanda dvd’sini almanızı öneririz. Filmin her dakikasına, bir de klasik sarı Buick’e hayran kalacaksınız!

 

Eurotrip (Jeff Schaffer, 2004)

Birçoğumuz üniversitedeyken Interrail yapmayı başarmış olmasa bile en azından hayal etmiştir… “EuroTrip”, yazın kız arkadaşı tarafından terk edildikten sonra Almanya’daki mektup arkadaşını ziyaret etmeye karar veren bir Amerikalı ve arkadaşlarının Berlin’e ulaşmaya çalışırken kendilerini Londra, Paris, Roma ve Prag’da eğlence ve bela dolu olayların içinde bulmasını anlatan bir komedi. Ciddiyetten uzak, bir Hollywood gençlik komedisi olan Eurotrip’i biraz gülmek ve gençliğinize dönmek istediğiniz bir gece seyredebilirsiniz!

 

Sideways (Alexander Payne, 2004)

Sideways’ten “En İyi Şarap Filmleri” listemizde de bahsetmiştik. Hem en başarılı şarap filmlerinden hem de en keyifli yol filmlerinden olan Sideways, karakter olarak birbirinden çok alakasız iki arkadaş olan Miles and Jack’in Kaliforniya bağlarına olan yolculuklarını anlatıyor. Bir hafta sonra evlenecek olan Jack, arkadaşı Miles ile beraber “bekarlığa vedası” için birkaç günlük bir tatil yapmak ister. Şarap tutkunu olan Miles ile Jack, macera ve romantizm dolu bir yolculuğa çıkar. Orada tanıştıkları Maya ve Stephanie, onların bu keyifli yolculuğuna neşe katarlar. Sideways, her açıdan izlenmesi gereken rahatlatıcı, eğlenceli bir yol filmi!

 

Moonrise Kingdom (Wes Anderson, 2012)

Wes Anderson’ın geçtiğimiz yılki filmi “Moonrise Kingdom”, New England’daki küçük bir adada geçiyor. Yazını geçirmek üzere bulunduğu izci kampından kaçan Sam ve onun planına uyarak evden kaçan Suzy, doğanın içinde, büyüklerden kaçarak çocukluk aşklarını yolculukları sırasında yaşamaya başlarlar. Saf aşkı anlatan senaryosuyla Moonrise Kingdom, size çocukluğunuzdaki günlere ve ilk aşkınızla yaşadığınız anılarınıza götürecek bir “yolculuk” filmi. Bruce Wills, Edward Norton, Tilda Swinton gibi başarılı isimlerin de oynadığı bu filmi, keyiflenmek, günün stresinden uzaklaşmak amacıyla seyredebilirsiniz.

 

Before Sunrise (Richard Linklater, 1995)

Avrupa’yı dolaşmak için Amerika’dan gelen turist Jesse ve Fransız bir öğrenci olan Celine yolculukları sırasında tesadüfen trende karşılaşırlar. İlk sohbetlerinin birinci dakikasından itibaren aralarındaki bağ ortaya çıkar ve Jesse, Celine’e bir günlerini Viyana’da geçirmeyi teklif eder. Before Sunrise, önceden birbirlerini hiç tanımayan iki yolcunun birlikte geçirdikleri bir günlük maceralarını konu alıyor. Aralarındaki enerji ve etkileşimin bu yolculuk sırasında “aşk”a dönüşmesini gördüğümüz bu harika filmi izlemelisiniz. Tabii, Jesse ve Celine, Before Sunrise’dan sonra, Before Sunset ve Before Midnight filmleri ile de hayat yolculuklarına beraber devam ediyorlar…

Eat Pray Love (Ryan Murphy, 2010)

Liz Gilbert, aslında hayatında bir kadının isteyeceği her şeye sahiptir; kariyer, kendisini seven bir koca, yakın arkadaşlar… Ancak bunlar Liz’e yetmez, evliliğinin kötü gittiğini düşünen Liz, kocasından ayrılır, her şeyi arkada bırakarak hayatının yönünü değiştirmeye karar verir… Julia Roberts’ın “kendisini bulmak” amacıyla tek başına dünyanın fartklı yerlerini gezmeye karar veren Liz’i oynadığı Eat Pray Love, hayata ve rutine olan bakış açınızı değiştirecek keyifli, romantik bir yolculuk filmi. Peki Liz sonunda “kendini bulabilecek” mi? Bu sorunun cevabı filmin içerisinde bir yerlerde. Eat Pray Love’ı önceden izlemediyseniz, dvd’sini almak üzere yola koyulun!

 

Little Miss Sunshine (Jonathan Dayton & Valerie Farris, 2006)

Little Miss Sunshine, Hoover ailesinin, ailenin en küçük bireyi olan Olive’i California’da bir güzellik yarışmasına götürmek için yola çıkmalarını ve bu yolda yaşadıklarını konu alıyor. Aynı evde yaşamalarına rağmen farklı karakterleri ve meşguliyetleri yüzünden birbirinden uzak olan ailenin bireylerinin, bu yolculuk sırasında yakınlaşmalarına, birbirlerini anlamalarına ve yaşadıkları farkındalıklara tanık oluyoruz. Volkswagen karavan ile geçirdikleri birkaç maceralı günü izlerken bu ailenin her bir bireyini ayrı ayrı seveceksiniz. En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ı ve En Orijinal Senaryo Oscar’ı ödüllerine layık görülen Little Miss Sunshine’ı mutlaka “Yol Filmleri” listenize ekleyin!

 

Im Juli. / In July (Fatih Akın, 2000)

Fatih Akın’ın ilk filmlerinden “Im Juli.” (Temmuzda), Hamburglu Daniel’ın bitpazarından satın aldığı bir yüzük ve bir kehanetin peşinden arabayla Avrupa’yı kat edip İstanbul’a ulaşmaya çalışmasını konu alıyor. Hem sürükleyici bir yol filmi, hem romantik ve esprili bir komedi olan filmde Alman sinemasının sevilen oyuncusu Moritz Bleibtreu rol alıyor. Aşk ve yolculuk, aynı zamanda Fatih Akın filmlerini seviyorsanız, 2000 yapımı “Im Juli”yi mutlaka izlemelisiniz!

 

The Bucket List (Rob Reiner, 2007)

Birbirinden çok farklı hayatları olan Carter ve Edward’ın ortak bir noktaları, ikisinin de ölümcül hastalıkla savaşmalarıdır. Tedavi gördükleri hastanede tanışan ikili, ölmeden önce yapmak istediklerini bir liste haline getirirler ve hayatlarının deneyimi olacak bir yolculuğa çıkarlar. Morgan Freeman ve Jack Nicholson’ın başrolleri paylaştığı bu eğlenceli filmi “Yol Filmleri” listenize alın!

 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN