Yazın gelişi ENKA Açık Hava Etkinliklerinden belli olur. Yaz boyunca müziğe, tiyatroya, performanslara ve sinemaya doymaya hazır mısınız, hem de yıldızların altında? ENKA Açık Hava Tiyatrosu, 27 Haziran-4 Eylül tarihleri arasında konserlerden müziğin her rengine, içinden şarkılar geçen oyunlara, kahkahalarımızın taşacağı stand-up gösterisine ve ödüllüsünden animasyonuna, yerli yapımlara kadar geniş yelpazedeki filmlere ev sahipliği yapacak ve böylece yaz akşamlarımız şenlenecek.

ENKA Açık Hava Etkinlikleri | Fotoğraf: Tiyatronline

Yaz mevsiminin artık kapıyı çaldığına emin olmamı sağlayan ENKA Açık Hava Etkinlikleri, bu kez öncekilerden daha renkli ve daha eğlenceli olacağa benziyor. 27 Haziran’da konserle başlayacak etkinlikleri, sonrasında tiyatro oyunları, filmler ve gösterilerle durdurabilene aşkolsun. Yirmiyi aşkın sanatçı, kalabalık kadrolu orkestra ve tiyatroya adanan belgeselin yanı sıra on iki film sahnede yerini alma telaşına şimdiden girmişken bizler de planlamalarımız ve heyecanlarımızla ortak olmaya başlayabiliriz demektir.

ENKA Açık Hava Etkinlikleri

Müzik:

Sertab Erener & Emre Kula | 27 Haziran

1717576909_sertab_erener
ENKA Açık Hava Etkinlikleri

Hepimizin hayranı olduğu, en önemli vokallerden, şarkılarını ilk günden ezberlediğimiz ve neredeyse her konserinde önlerden yerimizi aldığımız Sertab Erener ve gitarist, söz yazarı ve besteci Emre Kula, açık hava etkinliklerinin açılışını yapıyor. İkilinin sahnede bir orkestraya bedel güçlü birlikteliğiyle ve hepimizin ilk dakikadan itibaren keyifle eşlik edeceği şarkılarla mest olmamız garanti.

Fazıl Say & Aslıhan And | 5 Temmuz

1717576780_faz__l_say
ENKA Açık Hava Etkinlikleri

ENKA’nın daimi sanatçılarından Fazıl Say, yine harika besteleriyle ENKA sahnelerine konuk oluyor ve kendisine flüt sanatçısı Aslıhan And eşlik ediyor. Önce Schubert ve C. Frank’in eserlerini yorumlayacaklar. Sonra da Türkiye’de kültür sanat hayatına yön vermiş veya katkı sağlamış değerli isimlere ithafen bestelediği ve tamamı sekiz portreden oluşan eserin “Babam Ahmet Say” ve “Şarık Tara“ bölümlerini bizlere sunacaklar. Kısaca, bir müzik şöleni bizi bekliyor.

Kenan Doğulu “İhtimaller” | 8 Temmuz

Yaz programımı yeniden yapmama sebep Kenan Doğulu konseri de etkinliklerin bir başka yıldızlarından. İhtimaller caz projesi ile tanışacak ve “Aşk Oyunu”, “Baş Harfi Ben”, “Sımsıkı”, “Ex Aşkım”  gibi dillerden düşmeyen parçalarının caz müziğiyle bambaşka boyutlara taşındığı çok farklı bir Kenan Doğulu konser deneyimi yaşayacağız.

Barabar | 22 Temmuz

1717576795_barabar_1
Barabar | Fotoğraf Kaynağı: ENKA Sanat

Tiyatro sahnelerinden tanıdığımız Serkan Keskin ve Taner Ölmez’li Barabar grubu yine yeniden açık havada yerini alıyor. Anadolu ezgilerini, Türk Halk Müziği eserlerini yerel enstrümanlar ile batı müziği enstrümanlarını harmanlayıp altyapılarıyla düzenleyerek kendi tarzlarını oluşturan grup, kendi repertuarını bizlerin beğenisine sunacak ve yine çok seveceğiz.

Şakalı Akustik | 24 Temmuz

1717576913_harun_tekin___koray_candemir
Harun Tekin-Koray Candemir | Fotoğraf Kaynağı: ENKA Sanat

Mor ve Ötesi ve Kargo gruplarının solistleri ve iki eski arkadaş Harun Tekin ve Koray Candemir, bu kez birlikte kulaklarımızın pasını silmeye hazırlanıyor. 10 yıldır birlikte gerçekleştirdikleri bu konserde “en hakiki halleriyle” hem bir yandan sohbet edecek hem de kendilerinin ve birbirlerinin şarkılarını seslendirecek. Bizlere de “iyi ki izlemişiz” dedirtecek.

REDD “Softcore” & Konuklar: Birsen Tezer ve Jehan Barbur | 26 Temmuz

Doğan Duru, Güneş Duru ve Berke Özgümüş’ten oluşan, Türk rock müziğinin en önemli gruplarından Redd’in 2010 yılında gerçekleştirdiği “Redd- Softcore” konuklu akustik konser serisi, yıllar sonra yine bizlerle. Bu kez sadece nostaljik bir esinti olmayacak gecenin sürpriz konukları Birsen Tezer ve Jehan Barbur da sahnede ruhumuzu besleyecek.

Tiyatro ve Gösterimler:

Kaan Sekban “TEK KİŞİLİK GÖSTERİ” | 1 Temmuz

Bir zamanların kurumsal çalışanı iken yurt dışında oyunculuk eğitimi alan yetenekli komedyen Kaan Sekban, kendi odasından yaptığı Talk Show’ları bir adım öteye taşıyacak ve plaza hayatından cast ajanslarına, beyaz yaka dramlarından sosyal medyadaki davranış bozukluklarına kadar kendine has üslubuyla ‘saçmalayacak’. Bizler de bu saçmalara kahkahalarımızla hak vereceğiz.

Işıl Kasapoğlu Belgeseli (Prömiyer) | 10 Temmuz

isil-kasapoglu-1
Işıl Kasapoğlu| Fotoğraf Kaynağı: ENKA Sanat

Türk tiyatrosunda yönetmenlik denilince ismini ilk saydığım ve imzasını taşıdığı oyunlarını da ayakta alkışladığım Işıl Kasapoğlu’nun belgeseli benim için etkinliklerde en özel bir yere sahip olacak. Yapımcılığını Porte Film, yönetmenliğini Selçuk Metin ve proje danışmanlığını Serkan Keskin’in üstlendiği belgeselde Işıl Kasapoğlu’nun tiyatroyla tanıştığı ilk günden bugüne dek dopdolu geçen sanat hayatını ve yer yer özel hayatından kesitleri izleyecek ve bir kez daha önünde saygıyla eğileceğiz.

Hamiyet: Bir Peyk Müzikali | 12 Temmuz

Hamiyet | Fotoğraf: bianet

Açık hava etkinliklerinde tiyatro olmaza olmaz.  Bu sezon hikayesi, dekoru, sahnesi, müzikleri ve oyuncularıyla beğenilerimde özel bir yere sahip Hamiyet müzikali, en çok ENKA Açık Hava’ya yakışacak. Ülkemizin en önemli bağımsız gruplarından Peyk’in ilk müzikali olma özelliği taşıyan ve gerçek bir hikâyeden uyarlanan Hamiyet’le 80’li yılların Türkiye’sine yolculuk edeceğiz. 80’ler darbesiyle birlikte daha da yoksullaştırılan hem bir emekçi hem anne hem de kadın olmanın tüm yükünü sırtlamış bir hayalperestin, yani Hamiyet’in hikâyesini izleyecek ve başta Aslı İnandık olmak üzere kalabalık oyuncu kadrosunu ve Peyk orkestrasını alkışlayacağız.

Geçen Gün | 19 Temmuz

Sahnede bu kez paranoya hallerimizi masaya yatırıyoruz ancak alışılageldik bir şekilde değil. Kerem Kurdoğlu’nun yazdığı ve Naz Erayda ile birlikte yönettikleri Geçen Gün, ses, söz ve hareket parçalarından oluşan, alıştığımız tanımlara sığmayan, sıra dışı bir gösteri olacak. Hayranlıkla izlediğim oyuncular Esme Madra ile Ozan Çelik’e sahnede gündelik objelerden ürettikleri enstrümanları ve özgün performanslarıyla müzik grubu Tophane Noise Band eşlik edecek. Bir tiyatro aşığı olarak şimdiden meraklardayım.  

Film Gösterimleri

1717576916_oppenheimer_3
Oppenheimer | Fotoğraf Kaynağı: ENKA Sanat

ENKA Sanat geleneği bozmuyor ve birbirinden değerli filmlerle beyaz perdeyi yine açık havaya taşıyor. 1-28 Ağustos tarihleri arasında Başka Sinema iş birliğiyle hazırlanan film seçkisinde dram, komedi, korku, animasyon gibi farklı türlerde hem yerli hem yabancı bol ödüllü yapımları içeriyor. Neler var derseniz, Mükemmel Günler’den tutun da (Perfect Days) animasyon filmi Çocuk ve Balıkçıl (The boy and the heron), psikolojik dram Bir Skandalın Peşinde (May December), Oppenheimer, Barbie, Tereddüt Çizgisi, Bir Düşüşün Anatomisi (Anatomy of a Fall), Kötülük Diye Bir Şey Yok (Evil Does Not Exist), Her Şey Her Yerde Aynı Anda (Everything everywhere all at once), Bildiğin Gibi Değil, Dune: Çöl Gezegeni (Dune Part Two) gösterimde olacak. ENKA Açık Hava Sineması perdelerini, 28 Ağustos’ta Hayvan Krallığı (Animal Kingdom) ile kapatacak.  

Gördüğünüz gibi sıcak yaz akşamlarında da sanatın renkleri bizimle. Bu kadar çok seçenek olunca da hepimizin beğenisine ve alkışına hitap edecek birden fazla etkinlik var demektir. O zaman vakit kaybetmiyor ve bayram dönüşü hemen sahnenin karşısında yerimizi alıyoruz. Şimdiden iyi eğlenceler! 

ENKA Açık Hava Etkinliklerine buradan ulaşabilirsiniz. 

Kapak fotoğrafı: Artdog

İlginizi çekebilir: Artsy Magger’dan 26. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri