Yazın gelişi açık hava konserlerinden belli olur. Serin yaz akşamlarında yıldızların altında sunduğu keyif de cabası. ENKA ise yaz mevsimini en önce müjdeleyenlerden. 11 Temmuz – 17 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştireceği Açıkhava Buluşmaları’yla bizi müzikle mest etmeye hazırlanıyor.

ENKA Kültür Sanat şehrin yaz hareketine ‘gökyüzü’ temalı Açıkhava Buluşmaları’yla ortak olacak ve bize yazın en özgün konserlerini sunacak. Nasıl mı? Bildiğimiz sanatçılar, yine çok iyi bildiğimiz gruplarla güçlerini birleştirecek ve sahnede farklı tarzların müzik ortaklığına imza atacak. Sonra ise gelsin şarkılar, türküler ve bol alkışlar…

candan_ve_kardes_2
ENKA Açıkhava Buluşmaları Candan Erçetin ve Kardeş Türküler

Merak etmeye şimdiden başlamamız için işte bizi bekleyen konserler:

ENKA Açıkhava Buluşmaları, açılışı daimi sanatçıları Fazıl Say’la yapıyor. 11 Temmuz’da Fazıl Say sahneyi genç yetenekler Dorukhan Doruk ve Hande Küden’le paylaşacak. Yeni bestesi ‘Space Jump’ ile bir müzisyenin uzaydan serbest düşüşü naısl oluyormuş hep birlikte göreceğiz. ENKA açıkhava sahnesi,  bu düşüşle yetinmeyecek ve 14 Temmuz’da Gaye Su Akyol’un stratosferden iniş yapmasına izin verecek. Ne de olsa, sanatçının kendi deyimiyle ‘uzay kafasıyla’ yaptığı şarkılar dinlenmeye değer. 15 Temmuz’da benim de dahil olduğum neslin şarkılarıyla büyüdüğü Yeni Türkü şiirle melodinin aşkını bize yeniden anlatacak. Çiçeği burnunda şarkılarını beğenimize sunacak, klasik şarkılarına da eşlik etmemiz için bizi davet edecekler. Çok değil, bu konserden sadece üç gün sonra bizi farklı bir müzik ziyafeti  bekliyor. Bu şölenin ev sahipleri de Candan Erçetin ve Kardeş Türküler. 18 Temmuz’da Anadolu-Mezopotamya-Balkan hattından şarkılara hep birlikte kulak vereceğiz.

yeni_turku_3
ENKA Açıkhava Buluşmaları Yeni Türkü

Benim gibi bir Levent Yüksel hayranıysanız, öyle sınırsız ve öyle derin şarkılar dinlemek istiyorsanız takviminize 22 Temmuz’u hemen not edin ve hatta biletinizi şimdiden alın! Sezen Aksu ekolünün en başarılı öğrencilerinden Levent Yüksel yine sesini ve yorumunu konuşturacak. Sanatçı ile müzik grubunun bir başka ortaklığına 25 Temmuz’da Şevval Sam ve Kurtalan Ekspres’le tanık olacağız. Onlar “göğe selam” verecek ve bu selam Barış Manço, Cem Karaca, Neşat Ertaş gibi büyük ustalara saygı duruşu niteliğinde olacak. Konserlerin kapanışı 29 Temmuz‘da bir sürpriz gibi heyecan verici. Hazır olun çünkü Cahit Berkay, notalarıyla ölümsüzleştirdiği melodilerini Cem Öğet yönetiminde Anadolu Senfoni Orkestrası’nın ihtişamıyla birleştirecek. Bize de kendimizden geçip ayakta alkışlamak düşecek.

sevval_kurtalan_2
ENKA Açıkhava Buluşmaları Şevval Sam ve Kurtalan Ekspres

Açıkhava Buluşmaları, konserlerden ibaret değil. Yazlık sinema ruhu iki ay boyunca ENKA’da yaşatılacak hem de Oscar ödüllülerinden kapalı gişe filmlere, efsanelerin dönüşüne ve romantizmin en yoğun örneklerine kadar… Diriliş (The Revenant), Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor (Star Wars: The Force Awakens), X-Men: Kıyamet (X-Men: Apocalypse), Carol, Kral için Hologram (A Hologram for the King) film gösterimlerinden sadece birkaçı.

revenant
Diriliş (The Revenant)
?????????????????

Hayat kısa ama sanat uzunsa, Açıkhava’dan gökyüzüne vurulan demde ‘hoş bir sada’ kalsın diyorsanız o  zaman gelin hep birlikte ENKA’da buluşalım. Rotamız yıldızlar olsun, şarkılar da rehberimiz. Yolculuk için biletler satışa çıktı; hızlı davranırsak, arşa değmek sandığımızdan kolay olacak. Şimdiden iyi seyirler…

* Açıkhava Buluşmaları programına www.enkasanat.org adresinden ulaşabilirsiniz.