Yazın gelişi açıkhava etkinliklerinden; sanata yazın gelişi de ENKA Açıkhava Buluşmaları’ndan belli olur!

6-4
Şark Dişçisi

ENKA Açıkhava Buluşmaları’yla yaz hiç olmadığı kadar renkli ve çok sesli olacak. 19 Haziran – 10 Ağustos tarihinde hayatı güzel kılan farklıklarla üzerimize yıldızlar yağacak. Farklılıklar demişken sadece farklı sanat dallarını değil, her sanat dalının içindeki farklı sesleri ve renkleri de kastediyoruz. Tiyatroyla başlayacak bu yıldızlı yolculukta, cazdan alaturkaya, sandıktan çıkan oyunlardan Latin rüzgarına ve Oscar’ın gözbebeği filmlere kadar kültür mozaiğinin her parçası alkışlarımız arasında yerini alacak.

İşte bizi bekleyen yaz esintileri:

Önce Tiyatro, Daima Tiyatro!

bir-zamanlar-gazinoda-min
Bir Zamanlar Gazino

Açıkhava Buluşmaları’nı sadece farklı olduğu için değil, tiyatroyla açılışı yaptığı için de çok sevdim. Bir tiyatro delisi olarak ilk başta oyunlara baktım ve sonra da yıldızların altında olabilecek en güzel oyunları seçtikleri için önce ENKA Kültür Sanat’ı alkışladım. Perdeler, 19 Haziran’da sezonun en emektar oyunuyla açılıyor. Semaver Kumpanya, kuruluşunun beşinci yılında, Sait Faik’in Semaver ve Kumpanya hikayelerinden hareketle sergiledikleri oyunu, bu kez de Işıl Kasapoğlu’nun rejisiyle yeniden izleyiciyle buluşturuyor. 10 Temmuz’da ise cümbüşü, şarkısı, müziği, kostümü, entrikası ve yalanı bol Şark Dişçisi, Engin Alkan yönetmenliğinde sahnede olacak. Daha önce Şehir Tiyatroları’nda izlemeye doyamamıştık, şimdi yine oyunun yönetmeni ve oyuncularından Engin Alkan’la, çok mu çok eğleneceğiz.

3-1
Nereye Gitti Bütün Çiçekler

Mam’art Tiyatro ile geçen yıl ENKA sahnesinde tanışmıştık; 3 Temmuz’da ise Nereye Gitti Bütün Çiçekler oyunuyla tanıştığımıza yeniden memnun olacağız, bu kez daha kalabalık bir kadroyla… Savaşın buluşturduğu yedi kadının hikayesini dinleyeceğiz,bir yandan üzülüp iç çekerken bir yandan da kahkahalarla güleceğiz. Goncagül Sunar, Gözde Kansu, Şenay Gürler ve daha nice oyuncuyla müzikal tadında geçecek bu oyunu da izlemeye şimdiden hazırız. 17 Temmuz’u hemen bir kenara not ettim, tatil planlarımı da buna göre yaptım çünkü büyük usta Haldun Dormen sahnede olacak. Kendisiyle birlikte yine hayranı olduğum, oyunlarını kaçırmadığım Kerem Atabeyoğlu, Almila Atabeyoğlu, Ruhsar Öcal ve beraberinde kalabalık bir kadro Bir Zamanlar Gazino’da ile bize tiyatrocuların kendi söküğünü dikip dikemeyeceğini gösterecek.

Yaşasın Müzik, Çok Yaşasın Renkli ve Çok Sesli Müzik!

as
Ayhan Sicimoğlu – All Stars Orkestrası

ENKA Kültür Sanat, bu yaz müzikseverlere bir sürpriz yapıyor, aklınıza gelecek her müzik türüyle ruhumuzu besliyor. Önce caz diyor, 22 Haziran’da Emin Fındıkoğlu ve +12 ile emsali görülmemiş bir “big band” deneyimiyle dünyadan ve bizden ezgilerin caz halini sunuyor. Cazdan sonra 5 Temmuz’da ise  Ayhan Sicimoğlu’yla Latin rüzgarına kapılacağız. All Stars Orkestrası da kendisine eşlik edecek. O zaman gelsin danslar, sambalar ve Güney Amerika ateşi… Müziğe yaptığımız bu kıpırtılı girişten sonra 6 Temmmuz’da Sertab Erener ve Emre Kula’nın özel performansıyla yine kulaklarımızın pasını sileceğiz.

7
Kibariye

11 Temmuz‘da ENKA Açıkhava Buluşmaları’ın gelmiş geçmiş en farklı etkinliğine tanık olacağız. Sahnelerin en canlı ve doğal sanatçılarından Kibariye’nin 41. sanat yılını yıldızların altında kutlayacağız. Herkes gibi programda görüp şaşıranlardan biri olarak bu farklı etkinlikte eminim kendisine sanat yaşı şerefine 41 kere maşallah diyeceğim. 12 Temmuz ise benim için ‘iyi ki birlikte sahnedeler’ dediğim Bora Öztoprak ve Emre Kınay var. Hem onlara hem de onlarla gülmek, içimizden geldiği gibi şarkılarına eşlik etmek, muhabbetlerine ortak olmak üzere, takvimler işaretlendi değil mi?

8
Bora Öztoprak ve Emre Kınay

Konserlere noktayı da 24 Temmuz’da, ENKA’nın daimi sanatçısı Fazıl Say koyacak. Dört mevsim dinlemeye de doyamıyorsak, yaz için de durum değişmeyeceğe benziyor. Chopin ve Beethoven’ın da dahil olduğu Seoul turnesindeki repertuarıyla ve kendi özel seçkisiyle ‘hep piyano çalsın ve hep dinleyelim’ diye dilediğimiz gecelerden biri olacak ve böylece final de yine muhteşem olacak.

Sinema, Sinema, Kış – Yaz Sinema!

18-2
La La Land (Aşıklar Şehri)

Film tutkunları bilirler, açıkhavada film seyretmek bir başka güzeldir. ENKA, her yaz olduğu gibi yine sinema keyfini dört dörtlük yapacak bir liste hazırlamış. İçinde Oscar’ı silip süpüren de var, sezonun en konuşulan filmleri de. Sıcaklara katlanabilmemizi sağlayacak filmleri saymak bizden, bilet alıp izlemek de sizden olsun: Lion, Hidden Figures (Gizli Sayılar), Captain Fantastic  (Kaptan Fantastik), Their Finest (Aşkın Çekimi), Snowden, La La Land (Aşıklar Şehri), Manchester by the Sea (Yaşamın Kıyısında), Moonlight (Ay Işığı), Arrival (Geliş) ve The Circle!

Artık yaz geldiyse ve sanat uzun, hayat kısaysa, bize de yıldızlar’la ışıl ışıl olmak düşer. O zaman ne yapıyoruz; ENKA Açıkhava Buluşmaları’nda yerimizi alıyor, geçmiş sezonlardaki alkışlarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Şimdiden iyi eğlenceler!  

enka_2017_acikhava_brosur-02
ENKA Açıkhava Buluşmaları

Programla ilgili detaylara www.enkasanat.org sitesinden ulaşabilirsiniz.