ENKA Açıkhava Buluşmaları için geri sayım başladı. 20 Haziran-15 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek konserler, oyunlar ve film gösterimlerini, ailecek severek takip edeceğimiz bir yaz olacak. Bu deneyimi üç kategoriye ayırırsak, sevgimizi de üçe katlayacağımız kesin. O halde sözü fazla uzatmayalım, bizi bekleyen seyirlik eğlenceliklere şöyle bir bakalım:

1
TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası

Önce müzik, çünkü ruhumuzun beslenmeye ihtiyacı var:

Açıkhava Buluşmaları’nda, her zaman olduğu gibi açılış, müzikle yapılıyor. 20 Haziran’da TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası, solistler Bozkurt İlham Gencer ve Evrim Özşuca eşliğinde, yıldızların altında bize cazı sevdirecek.

21 Haziran’da ise Koray Candemir ve Harun Tekin’le en merak ettiğim projeleri olan  Şakalı Akustik sahnede. Bu akustik müzik ve sohbetin hemen ertesi günü, Sertab Erener ve Emre Kula’nın, bu iki güzel müzik insanının, nasıl el ele tutuştuğuna şahit olacağız.

27 Haziran Çarşamba ise çok özel çünkü ENKA’nın daimi sanatçısı Fazıl Say, kalbimize ulaşan bestelerini bizlerle buluşturacak.

5-1
Suami Ramirez

29 Haziran’da Küba’nın ezgileriyle büyüen Suami Ramirez, soul, r&b, pop ve Türk müziğini  ‘Yüksek Tansiyon’ projesiyle harmanlayacak.

5 Temmuz tarihini lütfen bir kenara not edin çünkü hem oyuncu hem de solist kimliğiyle hayran olduğum Emre Kınay, Livaneli Orkestrası’yla Livaneli şarkılarını seslendirecek.

Müzikte kapanış Barış için Müzik Orkestrası’yla gerçekleşecek, hem de iki defa. Yetenekli eller, önce 11 Temmuz’da sonra da 15 Ağustos’ta rengarenk hayallerini müzikle bize anlatacak.

6-10
Bir Baba Hamlet

Açıkhava’da da tiyatro, çünkü kış kadar yazın da olmalı tiyatro:

ENKA Kültür Sanat, yıldızların altında, toplamda beş oyunla, insana insanı anlatmaya devam edecek. Öncelik 2 Temmuz’da Bir Baba Hamlet’te. Yücel Erten’in çevirisiyle, Emrah Eren’in yönetmenliğinde sezonun en çok ödül alan bu oyununa Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu hayat verecek; Shakespeare ise mezarında gülmekten ters dönecek!

4 Temmuz’da ise DasDas, Joseph K. ile Franz Kafka’nın Dava’sını sahneye taşıyor. Özgürlük ve adalet kavramlarını yeniden masaya yatıracak, oyuncular Mert Fırat, Didem Balçın, Onur Dilber ve Özgün Aydın‘la çıkış yolunu birlikte arayacağız.

9-4
Mutluyduk Belki Bugüne Kadar

9 Temmuz Pazartesi günü ise, önce sahnedeki oyuncularla ve cep telefonlarından hareketle arkadaşlığı, ilişkileri ve samimiyeti sorgulayacak sonra da Mutluyduk Belki Bugüne Kadar diyeceğiz. Kalabalık oyuncu kadrosuyla hepimiz şu konuda hemfikir olacağız: “masum değiliz hiçbirimiz.”

17 Temmuz’da ise büyük usta Genco Erkal ve Tülay Günal’la Nazım Hikmet’e saygı duruşunda bulunacağız. “Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevi’nden Mektuplar” müzikli gösterisinde şairin vatan hasretini, sürgün yıllarını ve aşk acısını bizlerin de içimizde hissedeceğimize şüphe yok.

24 Temmuz’da Seni Seviyorum Türkiye, Açıkhava’daki sergilenen tiyatro oyunlarının arasına katılacak. Ülkemizin gerçekleriyle, gitmek isteyip gidememek arasındaki ince çizgide durup umutlarımızı da beraberinde yeşerteceğiz. Alican Yücesoy, Damla Karaelmas Gökhan, Defne Şener Günay, Emre Koç ve İrem Sultan Cengiz’in harika oyunculuğuyla, sezona son noktayı koymalısınız.

18
Aile Arasında

Madem yaz geldi, Açıkhava’da en iyilerle nostaljik film keyfi yapılır:

Büyüklerimizin hasretle bize anlattığı açıkhavada sinema izlemenin güzelliğini artık biz de ENKA Kültür Sanat ile yaşayacağız. Program o kadar zengin ki, o çok konuşulan Türk filmleri ve yabancı filmlerin isimlerini sıralamak benden, programı yapmak da sizden olsun.

The Shape of Water / Suyun Sesi, Aile Arasında, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri / Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri, Dunkirk, Darkest Hour/En Karanlık Saat, Cebimdeki Yabancı, Phantom thread, Murder on the Orient Express / Doğu Ekspressinde Cinayet, Red Sparrow/Kızıl Serçe, Star Wars: Episode VIII – The Last Jedi / Star Wars: Son Jedi, Ready Player One / Başlat Ready Player One, Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı.

Hemen hatırlatayım; ilk film gösterimi 11 Temmuz’da, son gösterim ise 9 Ağustos tarihinde olacak.

11-1
The Shape of Water / Suyun Sesi

Gördüğünüz gibi, Açıkhava Buluşmaları’nın programı, güzelliği ve enerjisini ortaya koymaya yetiyor. O nedenle üstüne daha fazla söze gerek yok, önce biletinizi sonra da etkinliklerdeki yerinizi almanıza gerek var. Şimdiden keyfiniz ve yıldızlı geceleriniz bol olsun!

Programın detaylarına enkasanat.org adresinden ulaşabilirsiniz.